wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nadal trudno o „Mieszkanie dla Młodych”

Jedną z niewielu nowych inwestycji, które "łapią" się do programu Mieszkanie dla Młodych jest wrocławski Nowy Port.

Reklama

Od 1 kwietnia obowiązują nowe limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, którego zakup będzie mógł być objęty dopłatą w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych".

Na początku kwietnia i października Bank Gospodarstwa Krajowego publikuje nowe limity cen mieszkań. Tym razem w większości lokalizacji zostały one podwyższone. We Wrocławiu maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania, jakie teraz będzie można kupić z rządową dopłatą, to 4983,6 zł, podczas gdy wcześniej było to 4774 zł. Natomiast w gminach przylegających do Wrocławia limit ten wynosi 4365,1 zł, a przed zmianą było to 4 319,70. Dotyczy to Czernicy, Kątów Wrocławskich, Długołęki, Kobierzyc, Miękini, Siechnic, Obornik Śląskich oraz Wiszni Małej. W pozostałej części Dolnego Śląska obniżka limitu była jeszcze mniejsza. Zmiany nie są więc zbyt duże.

- Choć limity programu MdM zostały nieco podwyższone, cały czas nie jest to znacząca zmiana – twierdzi Krzysztof Ziajka, prezes zarządu INKOM S.A. i wiceprezes oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich we Wrocławiu. – W dalszym ciągu kwota ta zmusza deweloperów do poszukiwania oszczędności, zwłaszcza przy zagospodarowaniu części wspólnych budynków. Cały czas obowiązujące limity nie są jeszcze cenami rynkowymi. Ich niski poziom powoduje rozlewanie się miasta, czyli przenoszenie się mieszkańców na jego peryferie, gdzie zwykle są tańsze tereny pod budowę osiedli, jednak często brakuje tam niezbędnej infrastruktury. Tymczasem w samym mieście, blisko jego centrum jest jeszcze wiele miejsc do zagospodarowania. Plusem jest to, że urzędnicy zaczynają dostrzegać problem i powoli rewidują swoje decyzje.

Do wyznaczania limitów są wykorzystywane tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia jednego metra kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie, publikowane przez wojewodów.

We Wrocławiu tylko około 10 proc. mieszkań spełnia kryteria programu „Mieszkanie dla Młodych”.

„Mieszkanie dla Młodych” ma wspierać przede wszystkim rodziny z dziećmi. Od 2014 roku osoby do 35. roku życia mogą zaciągać z pomocą państwa kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu. Zgodnie z zasadami programu rodzina bezdzietna oraz osoby niebędące w sformalizowanym związku mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 proc. ceny mieszkania. Natomiast w przypadku osób wychowujących dzieci dopłata wyniesie 15 proc. ceny mieszkania. Dodatkowo, jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. dopłaty.

Wśród warunków jakie należy spełnić jest również powierzchnia mieszkania nieprzekraczająca 75 mkw., a także cena za 1 mkw. mieszkania, która nie może być wyższa niż limit określony dla danej lokalizacji.

Program „Mieszkanie dla Młodych” ma potrwać do 2018 roku. Łączne dofinansowanie kredytów ze strony państwa wyniesie 3,5 mld zł. Banki będą mogły skredytować zakup około 25 tys. mieszkań rocznie.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl