wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Powstaje hala produkcyjna silników Mercedes-Benz. Będzie 500 miejsc pracy
budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze, 5 luty 2018 r. źródło: inwestor
budowa fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze, 5 luty 2018 r.

Zamontowano pierwsze elementy konstrukcyjne hali, w której będą produkowane silniki Mercedes-Benz. W budowę pierwszej w Polsce fabryki koncern Daimler AG zainwestuje ponad 2,1 mld zł. Powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Produkcja ma się rozpocząć w 2019 r. .

Reklama

Prace ziemne przy budowie fabryki silników Mercedesa w Jaworze na Dolnym Śląsku rozpoczęto pół roku temu. 5 lutego 2018 r. zamontowano pierwszy stalowy słup największej hali produkcyjno-montażowej. Budowa hali ma się zakończyć do końca br.

– Postawienie pierwszej podpory to oczywisty znak, że budowa na dobre wychodzi z ziemi, ale to dopiero początek, cała hala to 650 takich podpór – mówi Susanne Knittel-Ammerschuber, szefowa działu planowania i fabryk silników Daimler AG.

600 tys. silników rocznie

W nowo powstającej hali zamontowane zostaną najnowocześniejsze, pracujące w systemie AGIPRO linie montażowe i obróbkowe zdolne do produkcji 600 tys. silników rocznie. Znajdą się tu również stanowiska do testowania silników na zimno i gorąco, powierzchnie logistyczne do konfekcjonowania koszyków z częściami oraz moduł do wysyłki gotowych produktów. W budynku odbywać się będzie także montaż podzespołów.

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedes-Benz w Polsce (inwestycja powstaje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej).  Zakład będzie produkował najnowocześniejsze, czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne dla wszystkich modeli mercedesów – od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S.

wizualizacja zakładu Mercedes-Benz  w Jaworze, źródło: inwestor

500 nowych miejsc pracy

Zgodnie z planem, w jaworskiej fabryce silników Mercedes-Benz powstanie ponad 500 nowych miejsc pracy. Obecnie Mercedes-Benz Manufacturing Poland, spółka powołana do budowy fabryki, zatrudnia blisko 50 osób. Prawie 70 proc. zatrudnionych osób to pracownicy z Polski, 30 proc. stanowią oddelegowani pracownicy koncernu Daimler AG. W 2018 r. zespół fabryki powiększy się do 200 osób i będą to także pierwsi pracownicy działów produkcyjnych.

Wszystkie oferty pracy publikowane są na stronie internetowej spółki.

Budowa fabryki w Jaworze rozpoczęła się oficjalnym aktem wmurowania kamienia węgielnego w czerwcu 2017 r. Prace budowlane ruszyły kilka tygodni później, w sierpniu 2017 r. W tym czasie zorganizowano zaplecze biurowe, uruchomiono przyłącza elektryczne i wodociągowe, ogrodzono zakład, przygotowano infrastrukturę zewnętrzną – docelowe drogi, parkingi i instalacje podziemne oraz wybudowano fundamenty największej hali produkcyjnej. Jej budowa wraz z przyległym budynkiem biurowym o łącznej powierzchni użytkowej 98,2 tys. mkw. potrwa do stycznia 2019 r.

Fabryka silników Mercedes-Benz w Jaworze:

 • łączna suma inwestycji – ok. 500 mln Euro (ponad 2,1 mld PLN)
 • teren fabryki – ok. 50 hektarów
 • liczba miejsc pracy – ponad 500
 • zastosowanie idei „Przemysł 4.0“
 • zakład neutralny pod względem emisji CO2
 • rodzaje produkowanych silników – OM 654 (wysokoprężny) i M 254 (benzynowy)
 • łączna moc przerobowa – 600 tys. silników rocznie
 • 3 linie montażowe w systemie AGIPRO
 • 3 linie obróbkowe w systemie AGIPRO
 • zastosowanie techniki NANOSLIDE w procesie obróbki
 • metraż hal – około 200 tys. mkw.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl