wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
W czerwcu 2016 r. rozpoczęto prace budowlane Mariny III Jarek Ratajczak
W czerwcu 2016 r. rozpoczęto prace budowlane Mariny III

Widok na Odrę i gmach Uniwersytetu Wrocławskiego będą mieć lokatorzy Mariny III. W nowym budynku na Wyspie Pomorskiej, którego bryła będzie przypominać barkę na rzece, będą mieszkania i usługi, a dwie kondygnacje parkingu znajdą się… pod poziomem Odry. Właśnie rozpoczęły się prace budowlane.

Reklama

Na ogrodzonym terenie widać pracującą koparkę, robotników i pierwsze wykopy. Na wąskiej wyspie na Odrze (pow. 5 500 mkw.) inwestor Topacz Investment Sp. z o. o. wybuduje 4 piętrowy budynek z przeznaczeniem na mieszkania i usługi. Projekt zespołu zabudowy mieszkaniowej Marina III na Wyspie Pomorskiej we Wrocławiu jest autorstwa pracowni Major Architekci.

 

W czerwcu 2016 r. rozpoczęto prace budowlane, fot. Jarek Ratajczak

Bardzo wąska wyspa i 200-letni dąb

Jak podkreślają przedstawiciele pracowni Major Architekci – projektowany apartamentowiec zlokalizowany jest w niezwykle atrakcyjnym miejscu w centrum Wrocławia. Działka jest niewielką wyspą zlokalizowaną między korytem Odry a Śluzą Mieszczańską. Szerokość wyspy wynosi w najszerszym miejscu zaledwie 28 m i maleje do zera, co powoduje, że wszystkie funkcje na całej długości projektowanego budynku mają bezpośredni kontakt z wodą.

Marina III powstaje na Wyspie Pomorskiej, fot. Jarek Ratajczak

O wyjątkowości tej lokalizacji stanowi również sąsiedztwo wybudowanych w ostatnich latach budynków mieszkalnych wraz z mariną rzeczną, a przede wszystkim historycznego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie można też pominąć równie starego sąsiada, jakim jest 200-letni dąb rosnący na działce. Wszystkie powyższe uwarunkowania pozwoliły wykreować reprezentacyjny hol i mieszkania z bardzo atrakcyjną panoramą.

Marina III na Wyspie Pomorskiej we Wrocławiu, wizualizacja: Major Architekci

Całość założenia składa się z dwóch obiektów stanowiących swego rodzaju przeciwwagę do sąsiednich, dość ciężkich brył, z którymi tworzy spójny układ urbanistyczny wzdłuż ul. Księcia Witolda i Śluzy Mieszczańskiej. Rozbicie budynku na dwie części kreuje też ciekawy kadr urbanistyczny, obejmujący wieżę matematyczną Uniwersytetu Wrocławskiego. Taka kompozycja urbanistyczna jest jednym z pierwotnych założeń projektu, wypracowanym przez pracownię Tamizo w zwycięskiej pracy konkursowej na koncepcję zagospodarowania tego terenu. 

Marina III na Wyspie Pomorskiej we Wrocławiu, wizualizacja: Major Architekci

Marina III jak barka na Odrze

Bryła budynków jest ściśle powiązana z kształtem wyspy, co wpłynęło na jej charakterystyczny rzut. Obiekt posiada dwie podziemne kondygnacje parkingowe, w rzeczywistości znajdujące się już poniżej poziomu wody, co było szczególnym wyzwaniem projektowym. W części nadziemnej oba obiekty zawierają funkcję usługową oraz mieszkaniową. Partery zajmować będą lokale gastronomiczne, których dodatkowym atutem poza widokiem jest przylegający do nich taras, nadwieszony nad lustrem wody. Na wyższych piętrach znajdują się mieszkania o wysokim standardzie. Charakterystyczną cechą układu funkcjonalnego większego budynku jest rzut oparty na literze V. Pozwolił on na wykreowanie przestronnego, reprezentacyjnego holu wejściowego z widokiem na stary dąb.

Marina III na Wyspie Pomorskiej we Wrocławiu, wizualizacja: Major Architekci

Wszystkie ściany zewnętrzne budynku zaprojektowane są w formie fasady szklanej, na którą nałożona jest struktura kraty betonowej w kolorze czarnym. Jej zadaniem jest dodanie wizualnego ciężaru mocno przeszklonym obiektom, a przez to nadanie im bardziej miejskiego i eleganckiego charakteru. Ponadto zewnętrzna krata pełni funkcję konstrukcyjną, pozwalając na znaczne nadwieszenie budynku nad wodą. Fasada została uzupełniona o żaluzje, które zsuwane w zależności od potrzeb użytkowników dodają do uporządkowanej struktury element przypadkowości, odzwierciedlając na elewacji rytm życia mieszkańców.

Jarek Ratajczak / Major Architekci

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl