wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od lutego będzie Mały ZUS Plus
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

1 lutego 2020 r. zacznie obowiązywać Mały ZUS Plus, dzięki któremu poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki.

Reklama

Od roku 2019 obowiązuje tzw. Mały ZUS. Skorzystać mogli z niego przedsiębiorcy, którzy średnio uzyskali w 2018 r. dochód nieprzekraczający 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (ok. 63 tys. zł rocznie).

Mały ZUS Plus

Chcąc poszerzyć grono beneficjentów tego programu, stworzono Mały ZUS Plus, który zacznie obowiązywać 1 lutego 2020 roku. Z nowej ulgi skorzystać będą mogli przedsiębiorcy, których przychód w 2019 roku nie przekroczy kwoty 120 tys. złotych. Dodatkowo będą musieli oni udowodnić, iż prowadzili swoją działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Chęć skorzystania z Małego ZUS-u Plus przedsiębiorcy mogą zgłaszać do 29 lutego 2020 r., a w kolejnych latach do końca stycznia. Szacuje się, że z Małego ZUS-u Plus będzie mogło skorzystać ok. 320 tys. mniejszych przedsiębiorstw.

Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland, podkreśla, że składki niezbędne do opłacenia przez przedsiębiorców będą proporcjonalne do ich dochodu.

 – Składki będą uzależnione od dochodu – im niższy dochód, tym niższe składki. Zaoszczędzone pieniądze przedsiębiorcy będą mogli zainwestować w swoją działalność i ją rozszerzyć. Należy pamiętać, że obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy prowadzenia działalności. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli uzbierać staż, który jest niezbędny do otrzymania emerytury – mówi Agata Wleklińska.

Nowa ulga nie dla wszystkich

Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku rozliczyli się w formie karty podatkowej i korzystali również ze zwolnienia z podatku VAT, nie mogą skorzystać z nowych udogodnień dla małych przedsiębiorstw. Z rozwiązania nie będą mogli również skorzystać Ci, którzy świadczą usługi dla swoich poprzednich pracodawców. Ma to zniwelować proceder zwalniania pracowników, aby ci przechodzili na samozatrudnienie.  

– Przedsiębiorcy, którzy dopiero teraz zdecydowali się na otwarcie swojej firmy, nie muszą się martwić. Kolejność przysługujących im ulg nie zmienia się. Na początku nadal przysługiwać im będzie „ulga na start”, następnie 24 miesiące preferencyjnych składek, a dopiero po tym Mały ZUS Plus – dodaje Agata Wleklińska.

Kalkulator Małego ZUS. Sprawdź, czy możesz płacić mniej

Kalkulator na stronie internetowej ZUS oblicza podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku. Dzięki temu prowadzący firmę mogą sprawdzić, czy mogą skorzystać z ulgi i płacić mniej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl