wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. KVARKO inwestuje we wrocławską spółkę Brelecton Systems
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

KVARKO, fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, przeznaczył 1 mln zł w rozwój nowatorskiej technologii związanej z automatyzowaniem procesów laboratoryjnych. Za rozwój produktu odpowiada wrocławska spółka Brelecton Systems. Odbiorcami systemu będą firmy technologiczne, centra badawczo-rozwojowe oraz ośrodki naukowe na całym świecie. O sposobach na pozyskanie kapitału będziemy rozmawiać podczas konferencji Startup Wrocław: Ewolucje – Money, która odbędzie się 30 maja w Kinie Nowe Horyzonty.

Reklama

– Kvarko, to fundusz posiadający olbrzymią wiedzę naukową, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się pozyskać takiego inwestora. Główną zaletą zautomatyzowanych procesów będzie połączenie w ciąg poszczególnych podjednostek systemu odpowiedzialnych za określone etapy nakładania cienkich warstw. Zapewni to z jednej strony funkcjonalność, jaką uzyskuje się obecnie dzięki wykorzystaniu różnych urządzeń laboratoryjnych (np. powlekacz obrotowy, lampa UV), przy jednoczesnym dostarczeniu nowych cech, jakich nie posiadają poszczególne, samodzielnie pracujące urządzenia dostępne na rynku – mówi Jacek Mokrzan, prezes zarządu Brelecton Systems.

KVARKO chce automatyzować procesy laboratoryjne

Wprowadzenie sytemu Brelecton w ośrodkach naukowych i centrach B+R znacząco ułatwi prowadzenie prac rozwojowych oraz badań przesiewowych przy rozwoju produktów w oparciu o proces nanoszenia cienkich warstw polimerowych metodami zanurzeniowymi.

Urządzenie zapewni automatyzację czynności, które są obecnie prowadzone ręcznie. Umożliwi to lepsze planowanie rozwoju prototypów i nisko skalowej produkcji. Dodatkowo urządzenie zapewni odtwarzalność i odpowiednią kontrolę jakości przy istotnym zwiększeniu tempa prac i znaczącym uniezależnieniu się od czynnika ludzkiego.

Cały system jest modułowy i został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było dowolnie rozbudowywać o kolejne procesy fizykochemiczne.

Paweł Wielgus, prezes zarządu Kvarko, źródło: inwestor

Cienkie warstwy znajdują obecnie coraz szersze zastosowanie. Wykorzystywane są m.in. w optyce (np. filtry interferencyjne), fotonice, optoelektronice (m.in. diody LED, FET). Tego typu rozwiązaniem będzie zainteresowana na przykład cała branża fotowoltaiczna.

– Projekt wydaje się trudny, ale w rzeczywistości chodzi o sprawne, szybkie i automatyczne wykonanie czynności, które obecnie wykonywane są w ciągu kilku dni przez wiele osób. Zyskujemy w ten sposób nie tylko na szybkości pracy, ale znacząco poprawiamy jej jakość. Możemy na przykład w metodyczny sposób zbadać wpływ grubości warstwy lub jej składu chemicznego na uzyskane parametry optyczne. System Brelecton wykorzystuje unikalne rozwiązania inżynierskie – dodaje Paweł Wielgus, prezes zarządu KVARKO.

Pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie

Przedstawiciele KVARKO podkreślają, że będzie to pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie, które przyczyni się do przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych w wielu obszarach przemysłu, w tym w optoelektronice oraz fotonice.

Urządzenie umożliwi sprawne prototypowanie procesów nanoszenia cienkich warstw na powierzchnie stałe oraz umożliwi osiąganie powtarzalnych wyników w procesach laboratoryjnych, przy znacznym ograniczeniu kosztów oraz czasu jego optymalizacji. Dodatkowo, urządzenie umożliwi nanoszenie cienkich warstw w atmosferze ochronnej, co znacząco wpłynie na czystość uzyskiwanych produktów.

Brelection, wizualizacja, źródło: materiał prasowy

Firmy technologiczne, Centra B+R i ośrodki naukowe

Odbiorcami systemu będą firmy technologiczne, centra badawczo-rozwojowe oraz ośrodki naukowe na całym świecie. Brelecton Systems to dwunasta inwestycja funduszu KVARKO. Inwestycja przeprowadzona została w ramach działania Bridge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Łączny kapitał zarządzany przez Kvarko wynosi 30 mln zł, z czego 24 mln zł to środki zapewnione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIdge Alfa.

Konferencja Startup Wrocław: Ewolucje

O sposobach na pozyskanie kapitału będziemy rozmawiać podczas konferencji Startup Wrocław: Ewolucje – Money, która odbędzie się 30 maja w Kinie Nowe Horyzonty.

Pokażemy wówczas zarówno perspektywę funduszy VC jak i założycieli startupów. Naszymi głównymi prelegentami będą seryjny przedsiębiorca Marek Zmysłowski i Lawrence Barclay - szef Manta Ray Ventrues - szef funduszu VC założonego przez Sebastiana Kulczyka. 

KUP BILET NA STARTUP WROCŁAW: EWOLUCJE - MONEY

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl