wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Budowle nagrodzone w konkursie "Piękny Wrocław" – edycja XXIX [ZDJĘCIA]

Jarek Ratajczak,
Nagroda główna - GRAND PRIX, Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, ul. Na Grobli Maciej Lulko
Nagroda główna - GRAND PRIX, Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, ul. Na Grobli

Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK przy ul. Na Grobli wyróżniono Grand Prix konkursu „Piękny Wrocław” 2019. Wyniki XXIX edycji konkursu ogłoszono 11 czerwca w Muzeum Architektury podczas obchodów Święta Wrocławia. Pokazujemy wszystkie nagrodzone obiekty.

Reklama

W konkursie „Piękny Wrocław”, który organizują prezydenta Wrocławia i Towarzystwa Miłośników Wrocławia, każdy może wybrać najładniejszy budynek we Wrocławiu. Zasadą jest, że wskazuje się najlepsze obiekty spośród tych, których budowa zakończyła się w okresie poprzedzającym kolejną edycję konkursu.

Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia podkreśla, że konkurs promuje wartościową, nową architekturę, a poprzez rywalizację między projektantami i inwestorami podnosi się jakość budowania w mieście.

– W tym roku mamy zaskakująco dobry poziom i to mnie bardzo cieszy. Szczególnie na uwagę zasługują obiekty użyteczności publicznej. Doskonale wypadły domy jednorodzinne, a często w ramach konkursu był z nimi kłopot. No i na wysokości zadania stanęły modernizacje obiektów historycznych – mówi architekt miasta. - Problem mieliśmy z Grand Prix, kapituła zbierała się dwa razy i dwa razy jechaliśmy w teren, dyskusja była burzliwa. Wybraliśmy obiekt publiczny, budynek MPWiK, który bardzo szanuje jakość i historię miejsca. 

Ogłoszenie wyników, „Piękny Wrocław” XXIX edycja, fot. Jarek Ratajczak

Nagrody w konkursie – na najlepszą realizację architektoniczną w roku 2018 „Piękny Wrocław” XXIX edycja, wręczono w Muzeum Architektury czasie obchodów Święta Wrocławia – 11 czerwca 2019 r.

– Konkurs wyznacza wysoki poziom budowania w mieście. W planach miejscowych i studium zagospodarowania mamy możliwość ustalania koncepcji, które mogą skłonić inwestorów by budynki były jak najpiękniejsze i najbardziej estetyczne – dodaje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W tym roku do konkursu wpłynęło 35 obiektów, kolejnych 11 rekomendował architekt miasta. O wyborze zdecydowała kapituła nagrody w składzie:

Głównym kryterium wyboru obiektów w konkursie „Piękny Wrocław” są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. Nagradzane są m.in. budynki mieszkalne, wielorodzinne, obiekty użyteczności publicznej oraz przemysłowe. Specjalna nagroda przyznawana jest modernizacji obiektu historycznego.

„Piękny Wrocław” – rozmowa z architektem miasta

Święto Wrocławia 2019

Święto Wrocławia 2019

Eventy / W plenerze / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 1 czerwca 2019 do 30 czerwca 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Laureaci XXIX edycji Konkursu "Piękny Wrocław"

W XXIX edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, otrzymały 4 obiekty:

Budynek Centrum Symulacji Medycznej  ul. Tytusa Chałubińskiego 7a

Autor: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. - Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska, Wrocław
Współpraca autorska: Aleksandra Demidowicz, Karolina Konopnicka, Agata Markgraf, Małgorzata Oleśkowska, Tomasz Zawisza
Inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław

Wykonawca:PB Inter-System SA, Wrocław

Kamienica Oppenheimów - przebudowa zabytkowej kamienicy ze zmianą funkcji na kulturalno-usługową, pl. Solny 4

Autor: Major Architekci - Marcin Major, Wrocław

Inwestor: Victor Oppenheim Haus Gemeinnützige SE / Spółka Europejska Pożytku Publicznego,  Wrocław

Wykonawca: Budimex SA, Warszawa

Pawilon InfoWuWA, ul. Tramwajowa 2

Autor: Arch_It Piotr Zybura - Piotr Zybura, Maja Cichocka, Agnieszka Gałwiaczek, Wrocław
Współpraca: Tomasz Cempa Architekt - Tomasz Cempa, Wrocław, Wrocławska Rewitalizacja sp. z o.o. – Grażyna Adamczyk-Arns, Wrocław
Inwestor: Wrocławska Rewitalizacja sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Piotr Olczak „OLTOS”, Oleśnica; PPHU Paweł Trościaniec, Oława; PP Trisem sp. z o.o., Mosina; Arkada Budownictwo i Zabytki sp. z o.o., Święta Katarzyna; Dobra Firma Marta Klint, F.H.U. KONO Magdalena Konopka, Ann-Dach Anna Zadrożna, Wrocław

Budynek administracyjno-biurowy Hydropolis, pawilon kasowy, zagospodarowanie terenu, ul. Na Grobli 17

Autor: Pracownia Projektowa Myczkowski - Tomasz Myczkowski, Róża Myczkowska, Oles Mosiyevskyy, Ryszard Zarycki, Marek Koźbiał, Wrocław
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: Stanisław Sadowski, Wrocław

Ponadto do nagrody specjalnej nominowane są obiekty wyróżnione w poprzedniej, XXVIII edycji konkursu:

Przedszkole nr 23, ul. Zwycięska 8a

Autor: Grupa 33_03 – Anita Luniak, Teresa Mromlińska, Wrocław
Współpraca: Vega Cad, Wrocław; Monika i Sebastian Stanisławscy, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: AKBIK sp. z o.o., Wrocław

Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu, ul. Bierutowska 57-59

Autor: ASSA Anna Sokół Studio Architektury – Anna Sokół, Anna Ośmińska, Elżbieta Buchwald, Wrocław
Inwestor: BFF INVESTMENTS sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: BFF INVESTMENTS sp. z o.o., Wrocław

Nagrodę specjalną w kategorii modernizacja obiektu historycznego, po ocenie obiektów wyróżnionych w XXVIII i XXIX edycji konkursu, otrzymuje:

Budynek Centrum Symulacji Medycznej  ul. Tytusa Chałubińskiego 7a (na zdjęciu powyżej)

Autor: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o. - Edzard Schultz, Anna Stryszewska-Słońska , Wrocław
Inwestor: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Wrocław
Wykonawca: PB Inter-System SA, Wrocław

W regulaminowych kategoriach Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody

i wyróżnienia:

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

Wyróżnienie:

Budynek hotelowo-usługowy XS apartments, ul. Na Grobli 36

Autor: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach sp. z o.o. – Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Krzysztof Toczydłowski, Wrocław
Inwestor: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach sp.z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo budowlane Alfa-Dach sp.z o.o., Wrocław
  1. nagroda

Budynek biurowy CU Office, ul. Jaworska 13

Autor: Medusa Group sp. z o.o. sp. k. - Przemo Łukasik, Łukasz Zagała, Bytom
Współpraca autorska: Dawid Beil, Sabina Sieczkowska, Marta Boryczka, Agnieszka Kuczyńska, Agnieszka Majcher-Lisowicz, Piotr Dećko, Mateusz Rymar, Michał Sokołowski, Krzysztof Weber
Inwestor: Grupa BUMA, Kraków / REINO Partners sp. z o.o., Warszawa
Wykonawca: Buma Contractor 1 sp. z o.o., Kraków
  1. nagroda

Budynek biurowo-usługowy Retro Office House, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 69

Autor:   Kuryłowicz & Associates - Ewa Kuryłowicz, Piotr Żabicki, Piotr Kuczyński, Krzysztof Pydo, Piotr Marciniak, Tomasz Kopeć, Tomasz Duszczyk, Łukasz Węcławski, Marcin Klukowski, Patrycja Majewska, Wrocław
Inwestor: LC Corp
Wykonawca: Budimex SA
  1. nagroda

Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, ul. Na Grobli

Autor: Dziewoński Łukaszewicz Architekci – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz , Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek, Wrocław
Współpraca autorska: Major Architekci – Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król, Wrocław
Współpraca: GP Konstruktor sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD sp. z o.o., Wrocław

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

Wyróżnienie:

Budynek mieszkalny wielorodzinny Kooperatywa II , ul. Heinricha Lauterbacha 3-3a

Autor: WOLANIN.PL Architektura - Marcin Wolanin, Wrocław
Inwestor: Grupa inwestorów prywatnych - Kooperatywa, Wrocław
Wykonawca: Bartosz Michalewicz, Wrocław
  1. nagroda

Osiedle "Kuźniki", ul. Hermanowska

Autor: Arch_It Piotr Zybura - Piotr Zybura, Andrzej Doktor, Marta Bazan, Sylwian Moska, Karol Mądrecki, Wrocław
Współpraca – Joanna Karnicka, Paweł Szyport, Wrocław
Inwestor: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak sp. j., Trzebnica
Wykonawca: Triada-Dom Wachowiak Śliwiak sp. j., Trzebnica
  1. nagroda

Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami Nowe Żerniki, ul. Heinricha Lauterbacha 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, ul. Krystyny i Mariana Barskich 8, 10, 12, 14

Autor: BASIS Biuro Architektoniczne Sirojć i Szkółka, Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Roman Rutkowski, Stanisław Lose, Zbigniew Maćków, Wrocław
Inwestor: Blockpol Developer sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Blockpol sp. z o.o., Wrocław
  1. nagroda

MARINA III - Budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami, ul. Pomorska 1, 1a

Autor: Major Architekci - Marcin Major, Wrocław
Inwestor: Topacz Investments sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach sp. z o.o., Wrocław

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

Wyróżnienie:

Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom Krawczyka”, ul. Jaspisowa

Autor: Grid Architekci sp. z o.o. - Artur Toboła, Agnieszka Zając, Paulina Gogacz, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: system gospodarczy

Wyróżnienie:  

Budynek mieszkalny jednorodzinny „Energooszczędna kostka”, ul. Władysława Orkana  

Autor: Kameleonlab - Jakub Woźniczka, Rafał Specylak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców
  1. nagroda

Osiedle budynków jednorodzinnych dwulokalowych z zielonymi dachami Blueberry Park, ul. Szynowa 4-34

Autor: OZONE Architekci – Emilia Skarżyńska, Dawid Wirth, Agata Bobrowska, Bartosz Skowera, Wrocław
Inwestor: G2 sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: OPM sp. z o.o., Wrocław
  1. nagroda

Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom na Karłowicach”, ul. Władysława Orkana

Autor: Kameleonlab - Jakub Woźniczka, Rafał Specylak, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: Ach-Domy, Szczodre
  1. nagroda

Budynek mieszkalny jednorodzinny „Dom z zacięciem”, ul. Brata Alberta

Autor: Pracownia Architektury Głowacki - Tomasz Głowacki, Wrocław
Inwestor: prywatny, Wrocław
Wykonawca: Usługi Ogólnobudowlane Jarosław Tomaszewski, Cieszków

Kategoria – budynek produkcyjny, przemysłowy

  1. nagroda

Budynek magazynowo-biurowy Eltron, ul. Brodzka 10b

Autor: A2+1 PARADYSZ & MIKOŁAJCZYK - Paweł Paradysz, Konrad Mikołajczyk, Dorota Damm-Paradysz, Wrocław
Inwestor: ELTRON sp. z o.o. sp. k., Wrocław
Wykonawca: Atlas Ward Polska sp. z o.o., Wrocław

Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna.

Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą i przyznała:

Nagroda główna - GRAND PRIX

Budynek Centrum Operacyjnego i Bazy Transportowo Logistycznej MPWiK, ul. Na Grobli

Autor: Dziewoński Łukaszewicz Architekci - Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz , Marta Smarzych, Bartłomiej Pawłowski, Katarzyna Radecka, Robert Mgłosiek, Łukasz Kołacz, Bartłomiej Mackiewicz, Miłosz Wróbel, Marcin Bomberski, Kacper Piątkowski, Jakub Snopek, Wrocław
Współpraca autorska: Major Architekci – Marcin Major, Paweł Major, Alicja Adamowicz, Anna Owsiany, Magdalena Szkoda, Kamila Stachniuk, Adam Stafiniak, Anna Haudek, Daria Komorowska-Król, Wrocław
Współpraca: GP Konstruktor sp. z o.o., Wrocław
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA, Wrocław
Wykonawca: wielu wykonawców, NOVBUD sp. z o.o., Wrocław

Piękny Wrocław: wyniki poprzednich edycji konkursu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl