wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Reklama

Dialog, należący obecnie do Grupy Netia, do rozbudowy sieci światłowodowej przygotowywał się kilka lat. W końcu udało się pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej (ok. 5 mln zł). Obecnie firma kończy opracowywać dokumentacje i prowadzi przetargi na niezbędny do budowy sprzęt. Prace budowlane rozpoczną się po wakacjach.

Dzięki temu już w 2014 roku z szybkiego Internetu, obecnie nawet z prędkością do 100 Mb/s (a w przyszłości o jeszcze większej przepływności), skorzystają mieszkańcy takich miejscowości jak Siechnice, Oława, Środa Śląska, Kąty Wrocławskie, a nawet Nowa Ruda i Żarów.

Paweł Caban, kierownik działu rozwoju strategii w Netii, mówi o tym, że cała inwestycja możliwa jest tylko dzięki unijnemu dofinansowaniu. Inaczej na rozległych, mniej zaludnionych terenach i odległych od siebie miejscowościach układanie światłowodów nie miałoby ekonomicznego sensu.

- Nadal są miejsca, w których do rozproszonych klientów docierać będziemy drogą radiową przy zastosowaniu technologii Wimax - mówi Caban.

Z Wimaxu skorzystają między innymi niektórzy mieszkańcy Siechnic, Gościęcic, Kątów Wrocławskich i Malczyc. Ogółem na rozbudowaniu zasięgu Wimax znajdzie się 24 tys mieszkańców Dolnego Śląska. Ta technologia w teorii pozwala również na transfer danych z prędkością do 100 Mb/s, choć realne prędkości są nieco niższe. Zależą między innymi od odległości odbiorcy od nadajnika i liczby komputerów korzystających z Internetu w tym samym czasie.

Przypomnijmy, że po pieniądze unijne Dialog po raz pierwszy sięgnął w 2009 roku. Firma, przeznaczając wtedy 40 mln zł, zdecydowała się na rozbudowę sieci światłowodowej na osiedlu Gaj. W rezultacie po położeniu 800 km kabli w południowych osiedlach Wrocławia, dostęp do superszybkiego Internetu szerokopasmowego uzyskało 200 tys osób. Ostateczny termin rozliczenia tej inwestycji przypada w tym roku. Jednak to, czy 16 mln zł obiecanej dotacji zostanie rzeczywiście przyznanych zależy od liczby klientów, którzy z dialogowej oferty skorzystają.

A z tego co zdążyliśmy ustalić na razie Dialog ma zbyt mało przyłączy.

Przedstawiciele Dialogu są jednak spokojnej myśli.

- Podjęliśmy działania marketingowe zmierzające do powiększenia bazy klientów w tym rejonie Wrocławia. Na razie nasze wyniki sprzedaży są wyższe niż zakładaliśmy, więc o ostateczne dofinansowanie jestem spokojny - zapewnia Caban.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl