wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Zawidawiu powstanie nowa sieć ciepłownicza. Inwestycja za 11 mln zł

Nowa sieć ciepłownicza będzie miała długość ok. 8 km. Dzięki jej powstaniu potroi się zasięg sieci na wrocławskim Zawidawiu. Dzięki temu mieszkańcy osiedla oraz okoliczne szkoły, przychodnie i sklepy będą mogły się do niej podłączyć i korzystać z ciepła sieciowego. Według inwestora przedsięwzięcie to spotkało się z dużą przychylnością mieszkających tam wrocławian, którzy do tej pory korzystali z przydomowych instalacji grzewczych.

Pierwszy etap budowy sieci obejmie odcinek od ulicy Bierutowskiej 63 do Dobroszyckiej. Jeszcze w tym roku z nowej sieci popłynie tam ciepła woda na potrzeby centralnego ogrzewania i codziennego użytku. Będzie ona wyprodukowana w nowoczesnej, zasilanej gazem elektrociepłowni EC Zawidawie. Kolejne etapy rozbudowy sieci planowane są na lata 2019 - 2020. Obejmą one odcinki do ulicy Stoczniowej i Zatorskiej.

Inwestycja za 11 mln zł 

Zakładany całkowity koszt inwestycji to ponad 11 mln złotych. Przedsięwzięcie to zostanie w dużej mierze sfinansowana ze środków europejskich, z Programu „Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, na podstawie umowy podpisanej w grudniu 2017 roku z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

KOGENERACJA jest lokalnym producentem ciepła i energii elektrycznej. Ciepło produkowane w trzech elektrociepłowniach - EC Wrocław, EC Czechnica, EC Zawidawie – zasila 60 proc. wrocławskich gospodarstw domowych. Spółka jest również dystrybutorem ciepła w gminie Siechnice oraz na Zawidawiu, gdzie własną siecią dostarczała ciepło do obiektów przemysłowych.

- Stawiamy na rozwój każdego z naszych trzech zakładów produkcyjnych – mówi Piotr Frąszczak, Prezes Zarządu KOGENERACJI. - Całkowite nakłady, jakie planujemy w najbliższym czasie przeznaczyć na rozbudowę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu i gminie Siechnice, wyniosą ok. 16 mln zł. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy Wrocławia i jego najbliższych okolic, którzy dzięki naszym inwestycjom będą oddychać czystszym powietrzem.

Rozbudowa sieci ciepłowniczej

Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji wrocławskiej jest elementem Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE, za realizację której odpowiada spółka PGE Energia Ciepła, właściciel wrocławskiej spółki.

- Stawiamy na rozwój systemów ciepłowniczych, co  znacznie przyczynia się do likwidacji problemu niskiej emisji, jednej z głównych przyczyn smogu – twierdzi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła. - Z badań przeprowadzonych przez nas wśród odbiorców ciepła wynika, że mieszkańcy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie niesie ciepło sieciowe. Nasze inwestycje w lokalne sieci ciepłownicze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom miejscowych społeczności i jednocześnie potwierdzają, że komfort cieplny i bezpieczeństwo dostaw są dla nas priorytetem.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Produkuje i dostarcza ciepło mieszkańcom największych polskich miast - Krakowa, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, a także Torunia, Zielonej Góry i podwrocławskich Siechnic.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl