wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jagiełły 6: w stylu art déco na Kępie Mieszczańskiej
Jagiełły 6, czerwiec 2019 r. fot. Maciej Lulko
Jagiełły 6, czerwiec 2019 r.

Jeszcze dwa lata temu były tam ruiny kamienicy z 1905 roku i wolny plac, na którym parkowały samochody – powstał nowy budynek w stylu art déco. To kolejny przykład rewitalizacji Kępy Mieszczańskiej.

Reklama

Budowa Jagiełły 6 we Wrocławiu właśnie się zakończyła. Kompleks z odrestaurowaną fasadą kamienicy ma dwupoziomowe penthouse’y, lobby w stylu art déco i taras na dachu.

Jagiełły 6, czerwiec 2019 r., fot. Maciej Lulko

– W środku i wokół trwają jeszcze prace porządkowe, ale budowę należy uznać za zakończoną. Inwestycja zrealizowana przez Bouygues Immobilier właśnie dostała pozwolenie na użytkowanie. Przekazywanie kluczy do mieszkań już się rozpoczęło – informuje inwestor.

Duch dawnego Wrocławia

Fasada od strony Mostów Mieszczańskich jest najbardziej reprezentacyjną częścią zabudowy. Wyróżnia się dużymi walorami estetycznymi i nawiązuje do historii przedwojennego Wrocławia. To pozostałość po kamienicy z 1905 roku, w której niegdyś znajdowała się popularna gospoda Zum Bürgerwerder.

W kwietniu 2016 r. przy ul. Jagiełły 6 były ruiny kamienicy z 1905 roku i wolny plac, na którym parkowały samochody, źródło: inwestor

Po wojnie kamienica niszczała. Teraz jej fasada została pieczołowicie odtworzona na podstawie archiwalnych rysunków i wkomponowana w nowoczesne budynki Jagiełły 6.

Sierpień 2017 r., wyburzanie Jagiełły 6 z wyjątkiem podpartego frontu kamienicy, źródło: fotopolska.eu

– Frontowa elewacja kamienicy przywraca klimat dawnego Wrocławia i pokazuje, że w architekturze można połączyć dwa światy – historyczny ze współczesnym. Fasada przeszła głęboką rewitalizację, przywróciliśmy większość jej wystroju. Dach z lukarnami to nasza autorska reinterpretacja jej dawnego wyglądu – dodaje architekt Zbigniew Maćków, którego pracownia stworzyła projekt.

Architekt dodaje, że pozostała część kompleksu jest dużo bardziej współczesna, ale stylem nawiązuje do przedwojennych wrocławskich kamienic.

– Uwagę przyciąga biała płytka klinkierowa na elewacjach i duże balkony. W środku mieszkańców powita lobby urządzone w stylu art déco. Dominują w nim geometryczne wzory i eleganckie odcienie czerni, bieli i szarości. W głębi znalazł się budynek oficynowy, który dzięki odbudowie znów wygląda jak w czasach swojej świetności, czyli przed II wojną światową – zaznacza Zbigniew Maćków.

Na dachu budynku frontowego jest taras, dostępny dla wszystkich mieszkańców, z widokiem na Kępę Mieszczańską, Odrę i centrum Wrocławia.

Jagiełły 6, marzec 2019 r., źródło: inwestor

Bouygues Immobilier we Wrocławiu

Jagiełły 6 to czwarta ukończona inwestycja Bouygues Immobilier we Wrocławiu. Poprzednie znajdują się przy wybrzeżu Wyspiańskiego 11, przy ul. Pięknej i przy parku Grabiszyńskim. Deweloper rozpoczął niedawno prace w Centreville przy skrzyżowaniu ul. Drobnera i Śrutowej, a niebawem zacznie realizację Zajezdni Wrocław przy ul. Krętej (także na Nadodrzu).

Czytaj także: Rewitalizacja na Kępie Mieszczańskiej – Jagiełły 6

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl