wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławskie firmy technologiczne. Współpraca ITCorner z Finlandią i Niemcami

Jarek Ratajczak,
źródło: ITCorner

Międzynarodowy projekt z partnerami z Niemiec oraz Finlandii realizuje założony we Wrocławiu, a obecnie działający w całej Polsce klaster firm technologicznych ITCorner. Jego przedstawiciele podkreślają, że to szansa rozwoju całego wrocławskiego środowiska IT.

Reklama

Wrocławski ITCorner otrzymał dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i rozpoczął realizację międzynarodowego projektu z partnerami z Niemiec oraz Finlandii.

– Dzięki niemu, w czasach dużej niepewności branży IT związanej z pandemią COVID-19, polskie firmy będą mogły rozwijać współpracę biznesową na skalę europejską. Działania są kontynuacją strategii rozwoju wrocławskiej branży IT przyjętej rok temu przez ITCorner – mówi Grzegorz Rudno-Rudziński, prezes ITCorner.

Grzegorz Rudno-Rudziński, prezes ITCorner, źródło: ITC

Czytaj także: Nowy Zarząd Stowarzyszenia ITCorner i wyzwania w obliczu kryzysu

Najważniejsze jest wsparcie firm członkowskich

Przedstawiciele ITCorner podkreślają, że pandemia koronawirusa nie oszczędziła prawie żadnej branży, także IT. – Wiele projektów przyhamowało lub zostało nagle przerwanych, niektóre firmy zmuszone zostały do redukcji etatów. Dlatego w tym szczególnym czasie organizacja ITCorner postanowiła skupić się na wsparciu swoich członków pod kątem marketingowo-sprzedażowym i ułatwić im prowadzenie, a nawet rozwój biznesu – podkreśla prezes ITCorner

Stąd też podejmowanie inicjatyw mających na celu rozwój międzynarodowy, takich właśnie jak projekt „Nowy wymiar promocji Polski i branży technologicznej”. Grzegorz Rudno-Rudziński zaznacza, że stanowi on krok ku wsparciu ożywienia branży i ekspansji wrocławskich firm technologicznych, zwłaszcza z sektora innowacyjnych rozwiązań.

– Unia Europejska jest gotowa do dużych inwestycji w nowe technologie, w szczególności te, które mają szansę poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstw online i ich digitalizację w czasach „nowej normalności”. Obszary, jakie będą wspierane to m.in. e-commerce, IoT, big data, MedTech czy VR/AR – dodaje.

Promocja polskich firm

Do końca 2020 r. w ramach projektu „Nowy wymiar promocji Polski i branży technologicznej” ITCorner oraz partnerzy z Finlandii i Niemiec będą realizować szereg działań mających na celu wzajemną promocję, wymianę wiedzy oraz zacieśnianie współpracy biznesowej.

Planowana jest również promocja polskich firm IT poprzez nową platformę informacyjną, webinary, reklamę w Internecie, specjalistyczne artykuły eksperckie czy obszerną publikację poświęconą sukcesom firm z branży technologicznej i warunkom prowadzenia działalności gospodarczej na Dolnym Śląsku.

ITCorner planuje pozyskać szereg partnerstw, które pozwolą dotrzeć z inicjatywą do wybranych grup docelowych, przede wszystkim do niemieckich i fińskich przedsiębiorstw, które mogą być zainteresowane współpracą biznesową z polskimi firmami z sektora IT.

Współpraca z najlepszymi: dlatego Finlandia i Niemcy

Zaplanowana jest ścisła współpraca z dwiema prężnie działającymi zagranicznymi organizacjami – SIBB z Niemiec oraz Turku Science Park z Finlandii, które od lat zajmują się wspieraniem ekspansji zagranicznej oraz budowaniem potencjału innowacyjnych firm technologicznych.

Dobór partnerów tłumaczy Marcin Kowalski, koordynator projektu: – Niemcy są krajem o największym potencjale gospodarczym w Europie i najbardziej innowacyjną gospodarką wg Bloomberg Innovation Index 2020. Z kolei Finlandia już po raz kolejny znalazła się na czele unijnego rankingu DESI – indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego. Słynie również z tego, że posiada bardzo rozwinięty sektor ICT, który jest rezultatem zarówno działania mechanizmów wewnętrznych, napędzających innowacje, jak i globalnych relacji biznesowych. Dla polskich firm partnerstwo z tymi krajami to przede wszystkim szansa na skok technologiczny w erze post-Covidu – podkreśla.

Korzyści z projektu

ITCorner liczy na pogłębienie współpracy zagranicznej i nawiązanie nowych kontaktów handlowych firm należących do stowarzyszenia z przedsiębiorstwami z Finlandii i Niemiec.

 – Dla naszych członków spotkania te oznaczają ogromną szansę na pozyskanie know-how od firm tworzących innowacje na światowym poziomie oraz na przyłączenie się do konsorcjów realizujących projekty na międzynarodową skalę – zauważa Jakub Jarosz, odpowiedzialny w projekcie za sieciowanie współpracy międzynarodowej i dodaje: – Nie bez znaczenia jest też stymulowanie rozwoju całego wrocławskiego środowiska IT, a także kształtowanie pozytywnego wizerunki Polski i jej silnej pozycji gospodarczej na arenie międzynarodowej.

Branża IT we Wrocławiu: sukces, wzrost i transformacja

Jak wynika z raportu przygotowanego w 2019 r. wspólnie przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz klaster firm innowacyjnych ITCorner – 95 procent firm wrocławskich firm IT ma ambitne plany rozwojowe, a 84 procent chce poszerzać swoje zespoły. Największym wyzwaniem dla pracodawców jest natomiast pozyskanie doświadczonych oraz wysoko wyspecjalizowanych ekspertów.

ITCorner – partner strategiczny Wrocławia

ITCorner to założony we Wrocławiu – a od niedawna działający w całej Polsce – klaster właścicielskich firm technologicznych. Zrzesza ponad 80 przedsiębiorstw. Stowarzyszenie działa nieprzerwanie od 2012 roku. Zależy mu na tworzeniu sprzyjającego środowiska wymiany wiedzy oraz zabieganie o konkurencyjne warunki prowadzenia biznesu przez sektor IT. Od ponad 8 lat buduje kompetencje eksperckie wśród kadry zarządzającej zrzeszonych firm. ITCorner jest też partnerem strategicznym miasta i wspiera rozwój wrocławskiego IT.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl