wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK
16 stycznia br. uczestnicy spotkania Jarek Ratajczak
16 stycznia br. uczestnicy spotkania

Nowa magistrala, budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na osiedlach, remonty studni infiltracyjnych i budowa zbiorników na wodę z deszczówki w Porcie Południowym – w sumie ponad pół miliarda złotych na inwestycje. Tyle Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamierza wydać przez najbliższe lata na tworzenie nowoczesnej infrastruktury zapewniającej dostawę wody i odbiór ścieków, a także na adaptację do zmian klimatu.

Reklama

MPWiK zaprezentowało plan inwestycyjny na najbliższe pięć lat. Jego realizacja, zdaniem Witolda Ziomka, prezesa MPWiK Wrocław, pozwoli na zapewnienie ciągłości i niezawodności dostaw wody, jest także odpowiedzią na gwałtowne zmiany klimatu.

Jacek Sutryk, źródło: UM Wrocławia

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk nie ma wątpliwości, że lepsze usługi komunalne to poprawa jakości życia w mieście.

– Dlatego przeznaczamy ponad pół miliarda złotych na inwestycje MPWiK w ciągu najbliższych pięciu lat. Są to zadania wieloobszarowe, wykorzystamy najnowsze technologie, aby jeszcze mocniej zadbać o ekologię i odpowiedzieć na postępujące zmiany klimatyczne – podkreśla prezydent.

O skali nakładów inwestycyjnych MPWiK świadczy to, że w ramach Wieloletniego Planu Inwestycyjnego rocznie miasto wydaje 600-700 mln zł.

– Teraz drugie tyle wyda MPWiK w ciągu najbliższych 5 lat – dodaje prezydent.

Nowa magistrala na południu Wrocławia

30 mln zł będzie kosztować rozbudowa wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach. Na inwestycji skorzystają mieszkańcy oraz firmy – m.in. koncern LG Chem Wrocław Energy, który buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych. Porozumienie w sprawie budowy magistrali wodociągowej podpisano w styczniu ubiegłego roku, a w czwartek, 16 stycznia br., prezes MPWiK przedstawił konkretne działania.

– Aby zapewnić zwiększone dostawy wody do południowych dzielnic Wrocławia oraz gminy Kobierzyce, gdzie powstaje fabryka baterii elektrycznych, wrocławskie wodociągi rozpoczęły budowę magistrali wodociągowej o średnicy 800 mm oraz pompowni III stopnia przy ul. Czekoladowej – mówi Witold Ziomek.

Prezentacja inwestycji, źródło: MPWiK

Kanalizacja na osiedlach

W planach inwestycyjnych MPWiK na najbliższe miesiące znalazła się budowa kanalizacji na osiedlach Jerzmanowo-Jarnołtów, Świniary, Swojczyce, ul. Osobowicka, Lewa-Trójkątna, Fabryczna-Otyńska. Na tym nie koniec, bo trwają prace nad dokumentacją projektową dla osiedla Kłokoczyce, a następnie – dla Żernik.

– Utrzymanie wysokiej jakości usług świadczonych dla mieszkańców Wrocławia wymaga nieustannej modernizacji sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej oraz wprowadzania usprawnień w naszych zakładach eksploatacyjnych. Jednocześnie klimat zmienia się na naszych oczach, dlatego inwestujemy w rozwiązania, które zapewnią wrocławianom bezpieczeństwo dostaw wody – dodaje prezes MPWiK Wrocław.

Gotowi na zmiany klimatyczne

Na wypadek długotrwałych okresów suszy MPWiK remontuje 120 studni infiltracyjnych na terenach wodonośnych, zamierza przebudować cztery stawy nawadniające i zwiększyć pojemność gromadzenia wody w osadniku Czechnica.

Z kolei odpowiedzią na nawalne deszcze ma być budowa czterech zbiorników w Porcie Południowym, w których gromadzona będzie woda z deszczówki.

MPWiK jest tam, gdzie miasto buduje

Inwestycje MPWiK związane są również z trwającymi budowami nowych tras komunikacyjnych. Powstaje m.in. odwodnienie dróg przy linii tramwajowej na Popowice oraz trasy tramwajowo-autobusowej na Nowy Dwór.

Witold Ziomek, źródło: UM Wrocławia

– Choć mieszkańcy mogą już jeździć po przebudowanej ulicy Buforowej, nie oznacza to końca prac na tym terenie. MPWiK, wspólnie z deweloperami, buduje tam tłocznie ścieków i rurociągi tłoczone, a także sieć wodociągową i kanalizacyjną dla projektowanych dróg osiedlowych – wylicza Witold Ziomek.

Remonty i rozbudowa

W planach są także ważne zadania w Zakładach Produkcji Wody. To m.in. remont dwóch ponad 100-letnich rurociągów o średnicy 850 mm, którymi woda tłoczona jest od przepompowni Świątniki do ZPW „Na Grobli” oraz remont chlorowni i zbiorników wody czystej w ZPW „Mokry Dwór”.

W najbliższych latach planowana jest także rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków o moduł oczyszczania ścieków opadowych poprzez wyposażenie ciągu mechanicznego oraz biologicznego w dodatkowe komory i osadniki.

Zobacz inwestycje w serwisie MPWiK

Mapa inwestycji, źródło: MPWiK

Wrocławskie wodociągi szacują, że w ciągu kilku najbliższych lat na inwestycje przeznaczą ponad pół miliarda złotych.

Prowadzone przez nich inwestycje w obrębie sieci miejskiej można sprawdzić na stronie www.mpwik.wroc.pl. Wystarczy kliknąć w zakładkę „Strefa klienta”, następnie „Serwis map” i wybrać kafelek „Zamierzenia inwestycyjne”. W pole wyszukiwarki wpisujemy konkretną ulicę z numerem i sprawdzamy, co dzieje się na wskazanym obszarze. W ten sposób możemy dowiedzieć się, kiedy planowo rozpocznie i zakończy się inwestycja dotycząca sieci wodociągowej, kanalizacyjnej lub deszczowej oraz na jakim jest obecnie etapie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl