wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Spotkania
  4. Eksperci rozmawiali o rynku mieszkaniowym

Blisko tysiąc ekspertów z branży mieszkaniowej – reprezentantów rządu, samorządów, świata nauki, firm deweloperskich i budowlanych, a także przedstawicieli TBS, spółdzielni mieszkaniowych, instytucji finansowych, architektów i prawników, spotkało się we Wrocławiu podczas III Kongresu Mieszkaniowego, który odbył się 6 października 2016 roku we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Reklama

– Cieszymy się, że organizatorzy kongresu po raz kolejny wybrali Wrocław na miejsce tak ważnego spotkania – powiedział Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, podczas powitania gości. – Jestem uczestnikiem kongresu od jego pierwszej edycji i mam w pamięci zadawane wówczas pytania o to, co będzie z naszym miastem po Euro 2012. Dzisiaj już możemy powiedzieć, że Wrocław się rozwija i nasze plany się urzeczywistniają. Dzięki wyjątkowej atmosferze naszego miasta i przedsiębiorczości mieszkańców udaje nam się wspólnie realizować wizje jego rozwoju. Przed nami są jednak jeszcze wspaniałe perspektywy, które zamierzamy wykorzystać. Podejmujemy wielki wysiłek związany z infrastrukturą, tworzymy warunki do dalszego rozwoju. Przyciągnęliśmy do nas wiele prestiżowych projektów deweloperskich. Dyskusja podejmowana podczas kongresu jest więc bardzo ważna nie tylko dla rynku mieszkaniowego w całej Polsce, ale również we Wrocławiu.

Co zrobić, aby budować taniej?

W tym roku temat przewodni kongresu to „Perspektywy rozwoju mieszkalnictwa w Polsce”

– W programie kongresu znalazło się sześć debat merytorycznych, które dotyczą wszystkich aspektów budowy mieszkań – mówi Grzegorz Kiełpsz, Prezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Uczestnicy debatowali m.in. na temat przeszkód, ułatwień oraz rozwiązań, umożliwiających obniżanie kosztów budowy mieszkań. Dzięki tym debatom możliwe jest kreowanie świeżego spojrzenia ba nowe inwestycje.

Do głównych tematów poruszanych podczas spotkania należą też m.in. finansowanie mieszkalnictwa, znalezienie równowagi pomiędzy najmem a własnością, możliwości zakupu gruntów pod budowę mieszkań oraz przepisy prawne, z którymi na co dzień mają do czynienia przedstawiciele rynku mieszkaniowego. Istotnym zagadnieniem omawianym podczas spotkania są również nowe technologie, design, architektura oraz przestrzeń społeczno-kulturowa, a także rola samorządu w społecznych formach budownictwa. 

Inspirują do działania

–  Kongres jest doskonałym przykładem wydarzenia pobudzającego do działania i kreującego kierunki, w stronę których warto podążać. – twierdzi Dorota Jarodzka – Śródka, Przewodnicząca rady Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - W tym roku odbywa się on w wyjątkowym dniu, gdyż 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mieszkalnictwa.

Jednym z najważniejszych wydarzeń podczas kongresu było przedstawienie raportu specjalnego pt. „Stan i kierunek rozwoju polskiego mieszkalnictwa” , który został przygotowany przez ekspertów Szkoły Głównej Handlowej oraz firmy REAS. Omówiono w nim dokładnie wpływ budownictwa mieszkaniowego na gospodarkę, sytuację mieszkaniową Polski na tle innych krajów Europy oraz prognozy potrzeb mieszkaniowych Polaków z uwzględnieniem sytuacji demograficznej i migracji. Przedstawiono również sposoby zaspokajania tych potrzeb oraz możliwości obniżania kosztów budowy mieszkań.   

Tegoroczny III Kongres Mieszkaniowy został zorganizowany przez Polski Związek Firm Deweloperskich, zrzeszający 140 deweloperów oraz Szkołę Główną Handlową – najstarszą uczelnię ekonomiczną w Polsce. Patronami honorowymi wydarzenia są: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Energii, Prezydent Wrocławia oraz Wojewoda Dolnośląski.

Kongres Mieszkaniowy 2016 w Centrum Kongresowym

Kongres Mieszkaniowy 2016 w Centrum Kongresowym

Spotkania / Targi
Termin 6 października 2016 od 09:00 do 17:00

Miejsce Wrocławskie Centrum Kongresowe

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl