wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Na Oporowie powstanie park sportowy. Pokazano projekty
Kąpielisko przy ul. Harcerskiej źródło: www.oporow.info.pl/hydroporow/
Kąpielisko przy ul. Harcerskiej

Całoroczny park sportowy z basenem i kąpieliskiem ma powstać na Oporowie. O zmianach rozmawiano w ramach projektu HydrOporów, który dotyczy zagospodarowania terenu przy ul. Harcerskiej. Projekt współtworzony jest przez Urząd Miejski Wrocławia, Politechnikę Wrocławską, Radę Osiedla Oporów, Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Architektów Krajobrazu.

Reklama

We wtorek, 24 kwietnia 2018 r., w Ratuszu, zespoły projektowe pokazały koncepcje zagospodarowania terenu przyszłego parku sportowego przy ul. Harcerskiej. Prezentowane prace są efektem rozpoczętych 17 kwietnia warsztatów projektowych z udziałem mieszkańców i studentów.

warsztaty HydrOporów, źródło: www.oporow.info.pl/hydroporow

– Chcemy ten teren w całości przywrócić mieszkańcom Wrocławia. Zależy nam, żeby było to miejsce rekreacyjno-sportowe. Dlatego poszukujemy najlepszych pomysłów – mówi Jacek Sutryk, dyr. Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia.

Polanka piknikowa, tor treningowy, plac zabaw, zagajnik, plaża, pomosty i hotel – to tylko niektóre z proponowanych zmian przy ul. Harcerskiej. Jedną z koncepcji pod hasłem „Lokalna ogólnodostępna pętla sportowa” przedstawił siedmioosobowy zespół z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (na zdjęciu poniżej).

studenci Politechniki Wrocławskiej proponują zmiany przy ul. Harcerskiej fot. Jarek Ratajczak

– Proponujemy tzw. pętlę życia, która ma spajać cały ten teren. Chodzi o to, żeby wprowadzić jak najwięcej najbardziej atrakcyjnych funkcji – mówią studenci architektury.

– Braliśmy udział w konsultacjach i wiemy, że to będzie piękny teren dostępny dla wszystkich wrocławian – zaznacza Paweł Łosiński, prezes zarządu spółki Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN Sp. z o.o.., która zarządza basenami i kąpieliskami we Wrocławiu.

Koncepcje zmian przy ul. Harcerskiej

  • Od 25 do 27 kwietnia koncepcje zmian przy ul. Harcerskiej można zobaczyć na wystawie w sali Miejskiej Biblioteki Publicznej na Oporowie.
  • Od 26 kwietnia do 8 maja będą dostępne na stronie http://oporow.info.pl/.
  • Do 18 maja powstanie opracowanie podsumowujące wyniki warsztatów oraz rekomendacje do dalszych działań dla Urzędu Miejskiego.

Najbardziej obiecująca wizja HydrOporowa dostanie nagrodę prezydenta Wrocławia.

projekt zaprezentowany 24 kwietnia 2018 r., ot. Jarek Ratajczak

– Chcemy przywrócić świetności temu miejscu. Zależy nam, żeby powstał park sportowy z basenem i stawem. Liczymy, że  pierwsze efekty będzie widać za 2-3 lata – mówi Dobrosława Binkowska, przewodnicząca zarządu Osiedla Oporów.

Kiedy się rozpoczną i ile będą kosztować prace remontowe przy ul. Harcerskiej, na razie nie wiadomo.

– To będą duże nakłady. Prace będą prowadzone etapami. Na razie poszukujemy koncepcji zmian. Od tego będzie zależała cena – zaznacza Jacek Sutryk.

Czytaj więcej – o HydrOporowie, warsztatach dla mieszkańców i zagospodarowaniu terenu kąpieliska przy ul. Harcerskiej.

Historia kąpieliska Harcerska na Oporów

Kąpielisko Harcerska, zw. też Kąpieliskiem Oporów, powstało w 1929 r. w miejscu dawnych glinianek i lokalnej cegielni działającej do lat 20. XX wieku.

Autorem projektu był Richard Konwiarz (1883-1960), który w latach 1927-1929 zaprojektował cztery inne kąpieliska na terenie ówczesnego Wrocławia: Kąpielisko Zachodnie (1927), Północne ob. Różanka (1927), modernizacja kąpieliska i basen na Zalesiu, ob. Morskie Oko (1928-1929), kąpielisko leśne na Kozanowie (1929).

Przed II wojną światową kąpielisko Harcerska obejmowało: budynek zaplecza, brodzik dla dzieci z plażą, basen pływacki długości 100 m, basen do skoków do wody, boisko wielofunkcyjne, tor żużlowy o dług. 120 m (wokół boiska), 3 place sportowe trawiaste, plażę i staw gondolowy.

Park wodny na Oporowie przed wojną i dziś, źródło: www.oporow.info.pl/hydroporow

W roku 2005 baseny zostały zamknięte na skutek złego stanu technicznego. 

We wrześniu 2017 r. mieszkańcy Oporowa zwrócili się do prezydenta Wrocławia z petycją o rewitalizację parku sportowego jako jednego z niewielu obiektów dziedzictwa kultury oraz infrastruktury społecznej na tym terenie.

Kąpielisko przy Harcerskiej i bezpłatne miejsca do kąpieli

Zanim przy ul. Harcerskiej powstanie całoroczny park sportowy, od 2016 r. w sezonie letnim, na wydzielonej części stawu jest tam bezpłatne miejsce do kąpieli.

Od 1 czerwca do 31 sierpnia (tak jak na innych wrocławskich basenach i kąpieliskach) będą tam dyżurować ratownicy, będzie punkt medyczny, toalety oraz plaża. Na podobnych zasadach bezpłatne miejsce do kąpieli od 2015 r. funkcjonuje przy ul. Królewieckiej, a od 2016 r. – Harcerska na Oporowie i Jeziorowa w Pawłowicach.

Bezpłatne kąpielisko przy ul. Harcerskiej, fot. Janusz Krzeszowski

– Mają to być miejsca sprzyjające wypoczynkowi i rekreacji. Położone w otoczeniu zieleni, z miejscem do siatkówki i grilla – mówi Jacek Sutryk.

Miasto planuje otwarcie kolejnych, bezpłatnych miejsc do kąpieli. Szacuje się, że we Wrocławiu jest ponad 200 zbiorników wodnych takich jak starorzecza, stawy oraz glinianki.

– W każdej dzielnicy wstępnego przeglądu miejsc kąpielowo-piknikowych już dokonaliśmy i w każdej dzielnicy chcielibyśmy przynajmniej jedno zagospodarować – dodaje Jacek Sutryk.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl