wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Najstarszy hotel we Wrocławiu świętuje 140 lat [ZDJĘCIA]
Hotel Europejski obchodzi 140. urodziny UM Wrocławia
Hotel Europejski obchodzi 140. urodziny

Mieszkał tu Vaclaw Havel i ekipa kręcąca „Czterech Pancernych” – hotel Europejski obchodzi właśnie 140. urodziny. Jest najstarszym działającym hotelem we Wrocławiu.

Reklama

W czwartek, 22 czerwca 2017 r. wrocławski hotel Europejski uroczyście świętował swój jubileusz. Był tort, dostojni goście oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Z tej okazji po ulicach Wrocławia specjalną trasą kursował także zabytkowy tramwaj „Jaś i Małgosia” z Orkiestrą Dixielandową Dixie Tiger’s Band na pokładzie, która później przemaszerowała ul. Piłsudskiego. Podczas uroczystości można było zajrzeć do starych kronik z wpisami dawnych gości hotelu oraz pozostałych Historycznych Hoteli Wrocławia, tj. Polonii, Piasta, Granda i Odry.

22 czerwca 2017 r. wrocławski hotel Europejski uroczyście świętował swój jubileusz, źródło: Historyczne Hotele Wrocławia

– W ciągu 140 lat miało miejsce  wiele wydarzeń historycznych, politycznych i kulturalnych, nie licząc wielu zmian i rewolucji – mówi Klaudia Radwańska, dyrektor hotelu Europejskiego. – Tym bardziej cieszy fakt, że nasz hotel od tak dawna niezmiennie funkcjonuje i cały czas się rozwija. Dbając o komfort i wygodę gości, nieustannie go unowocześniamy, jednocześnie zachowując jego wyjątkowy historyczny klimat. Nie sposób policzyć, ilu gości w tym czasie odwiedziło nasze mury. Jednak pewne jest to, że to właśnie oni tworzą historię i charakter tego miejsca. Wielu z nich często do nas wraca, doceniając jego wyjątkową duszę.

Projekt majstra budowlanego Pollacka

Hotel Europejski wybudowany został w latach 1876-1877 przez firmę „Nawroth i s-ka” wg projektu majstra budowlanego Pollacka. Pierwotnie składał się z jednego narożnego budynku.  W 1907 r. przyłączono do niego sąsiedni dom mieszkalny, usytuowany przy ul. Stawowej 18/20.

Hotel Europejski przed II wojną światową, źródło: europejskiwroclaw.pl

Przeprowadzony w 1910 r. remont doprowadził do scalenia wnętrz i nadania obu nieruchomościom jednolitej fasady zawierającej elementy klasycystyczno-barokowe. Od strony ówczesnej Gartenstrasse znajdowało się wejście do hotelu, a pozostała część przyziemia zajęta była przez sklep z wyrobami ze srebra i złota prowadzony przez Otto Stammwitza.

Hohenzollernhof

Przed II wojną światową (do 1945 r.). hotel Europejski znany był jako Hotel Hohenzollernhof.

Dawna ul. Gartenstrasse (Ogrodowa), dziś ul. Piłsudskiego, źródło: europejskiwroclaw.pl

Po wojnie, którą przetrwał z niewielkimi uszkodzeniami, dosyć szybko zaczął przyjmować gości pod obecną nazwą. Przeprowadzona wówczas modernizacja doprowadziła do likwidacji wejścia głównego od strony ówczesnej ulicy Świerczewskiego i przesunięcia go do nowo powstałego podcienia.  Dziś, z racji swojej historii i położenia, jest częścią rewitalizowanej ulicy Piłsudskiego – od Teatru Capitol po Dworzec Główny PKP.

Europejski przyciąga gwiazdy

Do końca lat 90. XX w. hotel Europejski był własnością firmy Odra Tourist. Obecnie zarządza nim firma Cohm Sp. z o.o., działająca pod marką Historyczne Hotele Wrocławia. Pod jej skrzydłami funkcjonują  również dwa inne wrocławskie hotele – Piast i Polonia.

Hotel Europejski to miejsce, w którym gościł wielu znanych aktorów, muzyków, sportowców i ważnych osobistości. Mieszkali tu m.in aktorzy i ekipa realizacyjna „Czterech pancernych”, a w roku 1992 przebywał tu prezydent Czech Vaclaw Havel. Miejsce to jest wciąż lubiane przez artystów. Regularnie gości gwiazdy Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a ostatnio Emilię Krakowską, Michała Żebrowskiego, Artura Andrusa, Krzysztofa Daukszewicza, Natalię Kukulską, artystów musicalu „Metro” z Nataszą Urbańską.

Jak napisał jeden z gości hotelowych, znany satyryk Krzysztof Piasecki: „Nad żadnym Morzem, nawet Egejskim, nie jest tak fajnie, jak w Europejskim".

Hotel Europejski

Hotel Europejski mieści się w pięknie odrestaurowanym budynku w samym centrum Wrocławia, 250 metrów od dworca kolejowego Wrocław Główny i 900 metrów od Rynku. Hotel Europejski ma swojego, wrocławskiego krasnala.

Ulica z 30 hotelami

Obecna ul. Piłsudskiego na początku XIX wieku była peryferyjną ul. Ogrodową. Nazwa nie była przypadkowa, bo mieszkali tam ogrodnicy, których działki przylegały do ulicy. Zyskała ona na znaczeniu po wybudowaniu Dworca Górnośląskiego i później Dworca Głównego. Wybudowano kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także gmach Krajowego Sejmu Śląskiego – dzisiejszy NOT. Z powstałych tam na przełomie XIX i XX wieku blisko 30 hoteli zachowało się kilka – Piast, czyli dawny Kronprinz, Grand, przed laty Du Nord, Europejski, przedwojenny Hohenzollernhof i Polonia, dawny Vier Jahreszeiten.

K.K./jr

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl