wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Od lutego handel w niedzielę na nowych zasadach
Od najbliższej niedzieli nie zrobimy już zakupów w dużych marketach. Pixabay
Od najbliższej niedzieli nie zrobimy już zakupów w dużych marketach.

Od 1 lutego wchodzą w życie nowe, zaostrzone przepisy, które nie pozwolą już dużym marketom na handel w niedziele pod pretekstem pracy w charakterze „placówki pocztowej”. Nie zrobimy już zakupów w Kauflandzie, Carrefourze, Biedronce czy Castoramie.

Zakaz handlu w niedzielę zainicjowali związkowcy z Solidarności" w 2016 roku. Projekt ich ustawy został przegłosowany i ograniczenie to zostało stopniowo wprowadzane w życie. W 2018 roku wszystkie sklepy mogły swobodnie handlować w trzy niedziele w miesiącu, a w jedną nie. Rok później zakaz handlu dotyczył już dwóch niedziel miesięcznie, w 2019 roku został rozszerzony na trzy. Natomiast od 2020 roku ograniczenie to obowiązuje we wszystkie siódme dni tygodnia, z kilkoma wyjątkami w ciągu roku. W 2022 roku przewidziano tylko siedem takich niedziel. Zakaz ten nie objął jednak wszystkich obiektów handlowych m.in. małych osiedlowych sklepów, w których sprzedaje właściciel, aptek, stacji benzynowych, a do końca stycznia 2022 r. także wszystkich placówek pocztowych.

 

Koniec metody "na placówkę pocztową"

Od początku lutego wejdą w życie nowe, zaostrzone przepisy, które mają ukrócić zjawisko otwierania dużych marketów w niedzielę z wykorzystaniem metody "na placówkę pocztową". Począwszy od najbliższej niedzieli będą mogły handlować tylko te sklepy, w których usługi pocztowe przynoszą co najmniej 40 proc. przychodów. Pozostałe będą otwieranie tylko w niedziele handlowe.

Jeśli jednak zabraknie nam czegoś do niedzielnego obiadu, wciąż będzie szansa kupić to w „Żabce”. Jako jedna z nielicznych sieci spożywczych prowadzi swoje sklepy na zasadzie franczyzy. Dzięki temu właściciele poszczególnych placówek będą mogli je otworzyć, jeśli tylko sami staną za ladą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl