wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Pierwszy polski satelita komercyjny Światowid źródło: inwestor
Pierwszy polski satelita komercyjny Światowid

KVARKO, fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, zainwestował 1,5 mln zł we wrocławską spółkę SatRevolution, która pracuje nad pierwszym polskim satelitą komercyjnym Światowid. Wartość projektu to 3 mln zł. Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Pieniądze pozyskane przez SatRevolution zostaną przeznaczone na przeprowadzenie prac związanych z przygotowaniem Światowida do wystrzelenia na orbitę, budowę platformy SR-NANO-BUS oraz prace nad technologiami satelitarnymi. Zgodnie z planami, pierwszy wyprodukowany satelita typu Światowid zostanie umieszczony na orbicie Ziemi w trzecim kwartale 2018  roku. Wystrzelenia Światowida podejmie się amerykańska firma NanoRacks, z którą SatRevolution już podpisało umowę.

– Światowida w kosmos zabierze rakieta Cygnus, która jesienią poleci na międzynarodową stację kosmiczną. Bardzo nas cieszy, że Fundusz KVARKO docenił możliwości naszego projektu oraz jego potencjał rozwoju. Po zakończeniu prac na konstrukcją Światowida planujemy stworzenie konstelacji nanosatelitów (roju) złożonej docelowo z 66 sztuk tego nanosatelity – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution.

– W 2017 r. umieszczono ok. 280 nanosatelitów na orbicie, w 2023 będzie ich  już ponad 700. Jest to więc dla nas bardzo perspektywiczny segment, w którego rozwoju chcemy uczestniczyć  – mówi Paweł Wielgus, prezes zarządu KVARKO.

Jesienią 2018 na orbicie

Światowid zostanie zbudowany zgodnie ze standardem 2U CubeSat i ma należeć do grupy tzw. nanosatelitów – z uwagi na niewielkie wymiary zewnętrzne (10x10x20 cm) oraz niską masę (poniżej 2 kg). Nanosatelity mogą być produkowane taniej i w znacząco krótszym czasie niż ich klasyczne odpowiedniki, co pozwala na większą wydajność w dostarczeniu gotowych produktów na rynek.

Unikalnymi właściwościami nanosatelity Światowid będą m.in.: możliwość obrazowania Ziemi w rozdzielczości 4m (uzyskana dzięki wykorzystaniu nowatorskiego obiektywu), dotychczas nieosiągalnej przez satelity tej wielkości, modułowość konstrukcji pozwalająca na łatwe rozbudowanie systemu w zależności od potrzeb klientów, pozwalająca na zastosowanie platformy do różnego rodzaju misji kosmicznych.

Doświadczenie konstrukcyjne i technologiczne zdobyte w trakcie prac nad budową i zaprogramowaniem Światowida, a także informacje pozyskane w trakcie trwania misji satelity na orbicie, zostaną następnie wykorzystane do opracowania platformy satelitarnej SR-NANO-BUS.

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Wartość rynku nanosatelitów i mikrosatelitów w 2017 roku wyniosła 1,21 mld USD. Planuje się, że wzrośnie do poziomu 3,49 mld USD w 2022 roku.

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o ich przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl