wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Forum Ekonomiczne przenosi się na Dolny Śląsk. Samorządowcy podpisali deklarację
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek Grzegorz Macko, twórca Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz burmistrz Karpacza Radosław Jęcek podpisali oficjalną deklarację w sprawie współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego. UMWD
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek Grzegorz Macko, twórca Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz burmistrz Karpacza Radosław Jęcek podpisali oficjalną deklarację w sprawie współpracy przy organizacji Forum Ekonomicznego.

Od tego roku Forum Ekonomiczne będzie na Dolnym Śląsku. Przedstawiciele samorządu województwa, Wrocławia, Karpacza i Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, podpisali deklarację w sprawie współpracy przy organizacji wydarzenia. Tegoroczną edycję zaplanowano na 7 – 9 września.

Forum Ekonomiczne, jak podkreślają organizatorzy, to wyjątkowe na skalę europejską miejsce spotkań i dialogu o współczesnych wyzwaniach, perspektywach rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwie i przezwyciężaniu kryzysów. W poprzednich edycjach kongresu, obok przedstawicieli świata biznesu, nauki czy kultury, udział brali w nich także międzynarodowi politycy, prezydenci i premierzy państw europejskich, ministrowie czy członkowie Komisji Europejskiej. Łącznie wydarzenie gościło uczestników z ponad 60 krajów.

Dolny Śląsk ekonomiczną stolicą Polski

Poprzednie edycje Forum Ekonomicznego odbywały się w Krynicy-Zdroju. Karpacz, wyjątkowo, był gospodarzem ubiegłorocznej konferencji. Teraz przenosi się tam na stałe. Dolny Śląsk zwyciężył w konkursie na organizację konferencji, w którym pokonał Wielkopolskę, Małopolskę i województwo zachodniopomorskie. Deklaracje w tej sprawie podpisano 5 lutego 2021 r.

Cieszę się, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego inicjuje proces przenosin Forum Ekonomicznego z Krynicy do Karpacza. Wiemy, jak wyjątkowe jest to wydarzenie – nie tylko dla Dolnego Śląska i Wrocławia, które z pewnością zyskają na organizacji Forum, ale też dla Polski i jej międzynarodowej pozycji. Relacje, które udaje się budować uczestnikom Forum Ekonomicznego, zostają potem na lata i wierzę, że Karpacz tylko wzmocni ten tak ważny trend

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Burmistrz Karpacza wierzy, że Forum Ekonomiczne przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta.

Od wielu lat Karpacz jest miastem najdynamiczniej rozwijającym przedsiębiorczość w Polsce, a takie wydarzenie z pewnością ugruntuje naszą pozycję. Cieszę się, że efekty finansowe tego przedsięwzięcia będą odczuwalne przede wszystkim przez gestorów branży turystycznej, którzy potrzebują teraz szczególnego wparcia i impulsu do dalszego działania.

Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, podkreśla, że Dolny Śląsk geopolitycznie i strategicznie leży w samym sercu Europy.

Co więcej, od lat doskonale się rozwija oraz buduje swoją pozycję regionu nowoczesnego, innowacyjnego i otwartego. To doskonałe miejsce do przeprowadzenia tak ważnego wydarzenia

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego

Wyzwanie organizacyjne

Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Fundacji Instytut Studiów Wschodnich i twórca Forum Ekonomicznego uważa, że zmiana lokalizacji Forum Ekonomicznego po 30 latach jego rozwoju jest olbrzymim wyzwaniem organizacyjnym i wizerunkowym.

– Mimo to jesteśmy dużymi optymistami, bo wygląda na to, że współpraca z dolnośląskimi samorządami będzie bardzo dobra. Za co jesteśmy wdzięczni. Wiadomo też, że infrastruktura konferencyjna w Karpaczu jest wystarczająca dla tak dużej imprezy. Tak więc są spełnione wszystkie najważniejsze czynniki decydujące o powodzeniu Forum i utrzymaniu jego wiodącej pozycji wśród kongresów gospodarczych – komentuje Zygmunt Berdychowski.

Polskie Davos przenosi się do Karpacza

Uczestnicy porozumienia zadeklarowali chęć ponoszenia wszelkich koniecznych wysiłków i nakładów, aby kongres został zorganizowany na najwyższym poziomie.

Średnio podczas każdej edycji Forum Ekonomicznego odbywa się ponad 200 debat pogrupowanych na kilkunastu ścieżkach tematycznych, 6 sesji plenarnych, wiele rozmów z najważniejszymi gośćmi, warsztaty i prezentacje. Co roku wręczane są nagrody Człowieka Roku, Firmy Roku, Organizacji Pozarządowej Roku, Nowej Kultury – Nowej Europy oraz Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego.

Wsparcie w organizacji wydarzenia zapowiedziały także Port Lotnicy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej. Główny obiekt, który będzie gościł uczestników konferencji, to Hotel Gołębiewski. Zostaną oni także rozlokowani w wielu innych obiektach, co wspomoże odbudowywanie lokalnej gospodarki po kryzysie. Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego przeprowadzona zostanie w dniach 7 – 9 września.

UMWD/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl