wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław chętnie wybierają firm IT – mamy specjalistów i biura
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

We Wrocławiu działa kilkaset firm z sektora IT i wciąż pojawiają się nowe. Co je przyciąga? Dostępność specjalistów i oferta biurowa. Na wrocławskim rynku biurowym trwa niespotykana wcześniej hossa. Miasto już ma 1,07 mln mkw. powierzchni biurowych, a do końca roku przybędzie jeszcze 100 tys. mkw.

Reklama

Google, IBM, Nokia czy Luxoft – to światowi giganci, którzy już są we Wrocławiu. Specjaliści rynku IT zauważają, że na prowadzenie działalności w stolicy Dolnego Śląska decyduje się także coraz więcej młodszych i mniejszych firm technologicznych, podbijających europejskie i światowe rynki. Międzynarodowe spółki na pierwszą lokalizację oddziałów w Polsce wybierają Wrocław, ponieważ zachęca ich do tego m.in. dostępność specjalistów i nowoczesna oferta biurowa.

Gdzie pierwszy oddział? We Wrocławiu

Jednym z przykładów dynamicznie rozwijającej się firmy z branży IT, która pierwszy polski oddział uruchomiła we Wrocławiu jest Showpad, zajmująca się tworzeniem platformy wspierającej działy sprzedaży i marketingu. Platforma integruje zarządzanie treścią sprzedażową, coaching i telekonferencje (z innowacyjną na rynku funkcją automatycznej transkrypcji). Showpad to firma z Belgii, która posiada biura także w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Wśród grona jej klientów są Coca-Cola, BNP Paribas i Fujifilm.

Zaczęło się od przejęcia wrocławskiego startupu w 2018 roku. Od nowego roku Belgowie ruszyli z pełnym impetem. Początkowo wrocławski zespół liczył kilka osób, dziś już 15. Na tym nie koniec. Potrzeba kolejnych pracowników – głównie specjalistów, którzy pomogą rozwinąć prężny oddział. Dlaczego firma wybrała Wrocław? Manager Beata Szlachta-Pogoda zwraca uwagę na dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry.

 – Wrocław to jedna z głównych lokalizacji w środkowo-wschodniej Europie, gdzie jest tak szeroki zasób specjalistów po kierunkach informatycznych. Branża IT poszukuje ekspertów, których tu znajduje bez trudu. Do tego wciąż koszty pracy są tańsze niż na Zachodzie – argumentuje.

Showpad od przełomu roku szukała miejsca na biuro we Wrocławiu. Znalazła je w CitySpace w Aquarius Business House.

– Bardzo cenimy to miejsce, zwłaszcza ze względu na superlokalizację – mówi Beata Szlachta-Pogoda i dodaje, że zespół Showpad pracuje w przestrzeni open space przygotowanej dla 60 osób. To więcej niż dziś potrzeba, ponieważ zespół jest w budowie.

Źródło: Cityspace Aquarius

Biznes w chmurach

Inną nową firmą z branży IT we Wrocławiu jest Cloudical Polska Sp. z o.o., która jest spółką zależną Cloudical Germany GmbH, z siedzibą w Berlinie oraz innymi oddziałami w całych Niemczech i jednym w Indiach. Firma zarządza usługami w chmurze, pomaga klientom przenieść infrastrukturę do chmury i przygotowuje koncepcje ekspansji aplikacji w chmurze publicznej czy też prywatnej.

Spółka zajmuje się również kompleksową pomocą w zrozumieniu rozwiązań chmurowych dla biznesu. Wrocławski oddział otwarto w maju. Pracuje w nim 11 osób. Do końca roku ma ich być już 20.

– Wybór lokalizacji był wręcz oczywisty – opowiada Mirosław Choma, dyrektor zarządzający. – Wrocław to nowoczesne centrum biznesowe, doskonale skomunikowane z Europą i resztą świata. Mieszkają i pracują tu bardzo zdolni ludzie.

Uruchamiając polski oddział, spółka potrzebowała miejsca, w którym szybko i bez problemów rozpocznie działalność.

– Biura musiały być przygotowane do pracy od zaraz. W pełni wyposażone i z obsługą, żebyśmy mogli skoncentrować się na prowadzeniu biznesu. Szukaliśmy elastycznej przestrzeni z możliwością dostosowania jej do naszych coraz większych potrzeb kadrowych. CitySpace Aquarius okazało się idealnym rozwiązaniem – przyznaje Mirosław Choma.

Czytaj także: Nowy wymiar biura w centrum Wrocławia

Źródło: Cityspace Aquarius

Wrocław – czołowy hub IT w Polsce

Szacuje się, że we Wrocławiu działa kilkaset firm z branży IT. Największe z nich zatrudniają ponad 25 tys. osób. Te liczby sukcesywnie rosną. Michał Karbowiak z Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej uważa, że Wrocław bez wątpienia należy do czołowych hubów IT w Polsce.

– Właśnie w tym sektorze wiele lokalnych firm realizuje model „born global” – od pierwszego dnia istnienia działając globalnie. Jako miasto przyciągamy także światowych liderów branży IT, co sprawia, iż rynek jest różnorodny i atrakcyjny dla kolejnych talentów – dodaje Michał Karbowiak.

Duży potencjał rozwoju wrocławskiego biznesu dostrzega także Magdalena Śnieżek, regional manager CitySpace: – W odpowiedzi na coraz większe potrzeby rynku otworzyliśmy we Wrocławiu drugą lokalizację CitySpace. Rozwijające się firmy szukają biur w nowoczesnych budynkach takich jak Nobilis Business House i Aquarius Business House. Zależy im na prywatności, bezpieczeństwie i dostępności, a to zapewniają im nasze elastyczne przestrzenie biurowe z kontrolą dostępu.

Sektory Wrocławia i Dolnego Slaska_IT_PL

Wizualizacja: Centrum Południe - pierwszy etap, źródło: Skanska

Hossa na wrocławskim rynku biurowym

Miasto już ma 1,07 mln mkw. powierzchni biurowych, a do końca roku przybędzie jeszcze 100 tys. mkw. Wrocław w tym roku został trzecim, po Warszawie i Krakowie, największym rynkiem pod względem liczby metrów powierzchni biurowej

Czytaj więcej: Wrocław biurowym milionerem – 1,07 mln mkw. i będzie więcej

W połowie 2019 r. Skanska zakończyła budowę biurowca Nowy Targ przy pl. Nowy Targ. Będzie tam 22 tys. mkw. powierzchni biurowej, gdzie docelowo może pracować nawet 2,5 tys. osób.

Czytaj więcej: Biurowiec Nowy Targ już gotowy. Zobacz, jak miejsce zmieniało się na przestrzeni 150 lat [ZDJĘCIA]

Najnowsza biurowa inwestycja we Wrocławiu powstaje przy ul. Powstańców Śląskich. Za 52 mln euro Skanska wybuduje dwa biurowce wchodzące w skład Centrum Południe. Mają być gotowe w lipcu 2020 r. To początek wrocławskiego city i business center.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl