wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Inwestycja Mercedesa pod Wrocławiem – ruszyła budowa fabryki
Rozpoczęto budowę fabryki silników  Mercedes-Benz źródło: inwestor
Rozpoczęto budowę fabryki silników Mercedes-Benz

W poniedziałek, 19 czerwca 2017 r., w Jaworze pod Wrocławiem oficjalne rozpoczęto budowę pierwszej w Polsce fabryki Mercedes-Benz. Niemcy, w zakład silników zainwestują ok. 500 mln euro i stworzą kilkaset nowych miejsc pracy. Produkcja ma się rozpocząć w 2019 r..

Reklama

Wmurowaniem kamienia węgielnego Mercedes-Benz rozpoczął budowę nowej fabryki silników w Jaworze. W uroczystości wzięli udział m.in.: wicepremier i minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars i dyrektor zakładu Mercedes-Benz w Untertürkheim Frank Deiss, prezes Mercedes-Benz Manufacturing Poland dr Andreas Schenkel oraz władze lokalne.

– Nowa fabryka silników w Jaworze stanowi ważny element naszej strategii rozwoju. Będzie zaopatrywała nasze fabryki samochodów w niezwykle wydajne silniki nowej generacji. Zamierzamy w nadchodzących latach wytwarzać coraz większą liczbę konwencjonalnych silników do aut hybrydowych i spalinowych. Jednocześnie długofalowo będziemy dostosowywać sieć produkcyjną do potrzeb elektromobilności–  mówi Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

– Polska stawia na inwestorów zagranicznych, którzy wzmacniają nasz ekosystem gospodarczy o wysoko zaawansowane technologie. To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, że Polska stała się strategicznym miejscem dla inwestycji takiego koncernu jak Daimler. Właśnie w Jaworze powstanie unikatowy zakład, w którym produkowane będą silniki samochodowe najnowszej generacji. Inwestycja Daimlera oznacza również nowe perspektywy biznesowe dla setek krajowych, zwłaszcza regionalnych, firm kooperujących oraz otwartą współpracę naszego partnera z uczelniami i placówkami szkolnictwa zawodowego – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

500 mln euro i 500 miejsc pracy

Nowy zakład produkcyjny w Jaworze, powstający na obszarze około 50 hektarów, jest pierwszą fabryką Mercedes-Benz w Polsce (inwestycja powstaje na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej).  Zakład będzie produkował najnowocześniejsze, czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne dla wszystkich modeli mercedesów – od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S.

źródło: https://twitter.com/Daimler_News

Wartość inwestycji koncernu Daimler w Jaworze wynosi około 500 mln euro. Dzięki niej powstanie ok. 500 miejsc pracy. Produkcja ma się rozpocząć w roku 2019.

Przemysł 4.0 i Green Production

Jaworska fabryka silników ma połączyć najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0” i stać się wzorcem w dziedzinie produkcji silników. Oprócz ultranowoczesnych urządzeń i technologii, będą w niej wykorzystywane np. aplikacje mobilne, służące do zarządzania kadrami i energią. Z kolei dynamiczne systemy produkcji umożliwią wytwarzanie różnych wersji silników na jednej linii.

wizualizacja zakładu Mercedesa w Jaworze, źródło: inwestor

Jaworski zakład ma także wyznaczyć nowe standardy jeśli chodzi o efektywność produkcji i oszczędne korzystanie z zasobów: wspólnie z firmami energetycznymi i lokalnymi władzami zostaną tu wypracowane rozwiązania w zakresie wytwarzania silników bez emisji CO2, czemu służyć ma np. wykorzystanie energii wiatrowej, słonecznej oraz biogazu.

Umowa z Mercedesem

13 października 2016 r., polski rząd podpisał umowę z Daimler AG na budowę fabryki silników Mercedesa w Jaworze pod Wrocławiem.

– Zakończone zostały negocjacje dotyczące lokalizacji w Polsce nowoczesnej fabryki, którą koncern Mercedes będzie realizował – powiedziała premier Beata Szydło, w czwartek 13 października 2016 r., po spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym uczestniczyli wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.

– To ważna informacja dla aglomeracji wrocławskiej. Przy produkcji silników Mercedesa pracę znajdą nasi mieszkańcy. Inżynierowie i kadra zarządzająca będzie z Wrocławia. Zyskają nasze firmy, bo światowy koncern będzie współpracował z lokalnymi poddostawcami – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA.

Fabryki silników koncernu Mercedes-Benz powstanie w Jaworze na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Budowa rozpocznie się w 2017 r. i ma się zakończyć w 2019 r., a rok później zakład ma produkować kilkaset tysięcy silników rocznie.

– Jestem przekonany, że Mercedes zapoczątkuje dobrą passę dla miasta. Gra o Jawor trwa i wierzę w to, że pojawienie się kolejnych inwestorów to tylko kwestia czasu. Mercedes jest dla nas wyjątkowy ze względu na prestiż oraz na fakt, że jest pierwszym inwestorem. Ta inwestycja daje szansę na pracę nie tylko w samej fabryce, ale także w jej otoczeniu. To oznacza, że efekty będą odczuwalne w całym regionie – informuje Emilian Bera, burmistrz Jawora na stronie internetowej urzędu miejskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl