wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. EXPO 2020 w Dubaju
Wrocław i Dolny Śląsk na EXPO 2020 w Dubaju Urząd Miejski Wrocławia

Przedstawiciele miasta, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, samorządu województwa oraz przedsiębiorcy biorą udział w Polskim Tygodniu podczas światowej wystawy EXPO 2020 w Dubaju. Do najważniejszych wydarzeń należał Wieczór Dolnośląski, który zorganizowano w niedzielę, 5 grudnia.

Prezentacja doświadczeń i potencjału dolnośląskich firm, promocja wzajemnych kontaktów gospodarczych oraz nawiązanie współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów Zatoki Perskiej to główne cele obecności przedstawicieli Dolnego Śląska i aglomeracji wrocławskiej na EXPO 2020 w Dubaju.

Misja wyjazdowa do Dubaju ma na celu rozpoznanie rynku i nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. Istotne jest zwłaszcza rozszerzenie współpracy z partnerami gospodarczymi na rynku krajów Zatoki Perskiej w zakresie sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych przez dolnośląskie przedsiębiorstwa. Uczestnicy biorą też udział w licznych konferencjach branżowych, pokazach, prezentacjach oraz wizytach w siedzibach i zakładach produkcyjnych potencjalnych kontrahentów. Mają też możliwość spotkać się z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu.

Wrocławskie firmy zabiegają o nowe rynki

Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w Dubaju reprezentuje m.in. prezes Magdalena Okulowska, a także trzy firmy wybrane w konkursie: BZB UAS, ARC Software, Neotechnik / Projekt INN+. Pierwsza z nich zajmuje się projektowaniem, integracją i produkcją Bezzałogowych Systemów Latających oraz świadczy usługi z ich wykorzystaniem, które dodatkowo wspierane są sztuczną inteligencją. Z kolei ARC Software specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie, automatyzacji procesów, skalowaniu operacji biznesowych oraz leasingu zespołowym. Natomiast Neotechnik / Projekt INN+ wykorzystuje zaawansowane technologie, które poprawiają bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych na drogach oraz dbają o komfort jazdy kierowców.

Wrocławskie firmy prezentowały swoje możliwości podczas spotkania z inwestorami z krajów arabskich podczas Wieczoru Dolnośląskiego oraz całodniowej konferencji: Polish-Arab Economic Forum, organizowanej przez Polish Investment and Trade Agency.

Przygotowywaliśmy się zarówno do EXPO, jak do spotkań biznesowych w Dubaju. Wiedzieliśmy, że spotkamy się z ludźmi podchodzącymi do biznesu bardzo poważnie, świetnie zorientowanych w możliwościach rynków europejskich. To dobrzy, stabilni partnerzy biznesowi. Mamy nadzieję, że wizyty naszych firm sprawią, że wkrótce będą prowadzić wspólne projekty. Wrocław przyjechał na EXPO także z ważnym tematem edukacji środowiskowej. Wystawę czasową na ten temat przygotowało Hydropolis, czyli wrocławskie centrum wiedzy o wodzie. Tylko 2 grudnia, tuż po otwarciu wystawy, odwiedziło ją w sumie kilkanaście tysięcy osób.

Radosław Michalski, Dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Udany Wieczór Dolnośląski

Podczas Wieczoru Dolnośląskiego około 200 zaproszonych gości m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i rejonu Zatoki Perskiej miało okazję poznać Dolny Śląsk, lokalnych przedsiębiorców oraz wdrażane przez nich innowacje. Zaprezentowano nie tylko technologie już docenione na świecie, ale także zupełnie nowe przedsięwzięcia, jak ultranowoczesne pasma i urządzenia nadawczo-odbiorcze, czy już obecne w przestrzeni kosmicznej satelity – stworzone przez firmy z regionu.

Wieczór Dolnośląski to doskonała okazja dla zagranicznych kontrahentów, aby poznać dolnośląskie firmy, które swoimi produktami zaczynają zdobywać zagraniczne rynki, w tym także przestrzeń kosmiczną.

Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk jako centrum innowacji

W składzie dolnośląskiej delegacji, która bierze udział w EXPO 2020, znaleźli się między innymi rodzimi przedsiębiorcy reprezentujący sektory: zdrowia, ICT, dronów, przemysłu kosmicznego, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, zdrowia, mobilności oraz cyberbezpieczeństwa. Każda z firm miała możliwość pokazać swoją innowacyjność i nowoczesność poprzez historię swojego sukcesu i plany na przyszłość.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego realizuje wiele działań wspierających innowacyjność i rozwój gospodarczy regionalnych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest projekt „Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza”, w ramach którego organizowana jest nasza misja gospodarcza oraz Wieczór Dolnośląski. Firmy, podczas multimedialnego show, pokazały, jak wiele różnorodnych i innowacyjnych produktów oraz idei rodzi się właśnie w naszym regionie.

Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Prezentacja regionu w okresie od 2 do 8 grudnia obejmuje także Dzień Polski, który zaplanowano na 7 grudnia. Przedstawiciele Dolnego Śląska będą rozmawiać o zrównoważonej gospodarce wodnej i minimalizowaniu strat wody przez rozwiązania obiegu zamkniętego.  

Czytaj także: Dolny Śląsk na EXPO 2020 – zobacz, czym pochwalimy się w Dubaju

Dolny Śląsk jest częścią pawilonu polskiego, który został wyróżniony przez dziennik „The National” jako jeden z 17 najciekawszych na EXPO 2020 w Dubaju.  Jego powierzchnia to ponad 2000 mkw z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. Spektakularnym elementem ekspozycji stanowi artystyczna instalacja multimedialna „Polski Stół”, składająca się ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych wykonanych przez czołowych artystów, architektów i inżynierów. Hasłem przewodnim jest „Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Pawilon ma inspirować i dzielić się ze światem wieloma rozwiązaniami dla świadomej, zrównoważonej przyszłości.

Dobre miejsce do pokazania polskich innowacji

Zjednoczone Emiraty Arabskie to dla Polski kluczowy partner ekonomiczny w rejonie Bliskiego Wschodu pozostający, wraz z Arabią Saudyjską, naszym najważniejszym rynkiem w regionie. W 2018 r. obroty handlowe pomiędzy Polską a ZEA wyniosły blisko 700 mln EUR, przy czym to nasz kraj wciąż utrzymuje dodatnie saldo wymiany.

Wystawa EXPO 2020 w Dubaju to najlepsze miejsce do zaprezentowania naszego innowacyjnego regionu. Po długim i trudnym okresie pandemii, to też świetny początek realizacji projektu "Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza" i mocny początek naszych działań wspierających internacjonalizację dolnośląskich przedsiębiorstw.

Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Wyjazd organizowany jest w ramach projektu RPDS.01.04.01-02-0007/19 pn. „Promocja Wrocławia i Dolnego Śląska w kraju i za granicą jako obszaru atrakcyjnego pod względem gospodarczym i inwestycyjnym” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Dolnośląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 1. Przedsiębiorstwa i innowacje, Działanie 1.4 Internacjonalizacja przedsiębiorstwa, Poddziałanie 1.4.1 Internacjonalizacja przedsiębiorstw – horyzont.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl