www.wroclaw.pl

  Echo Investment przejmuje Archicom. Transakcja za 425 mln zł

  Echo Investment przejmie pakiet większościowy wrocławskiej firmy Archicom od jej założycieli. Po sfinalizowaniu transakcji grupa Echo-Archicom będzie największym deweloperem mieszkaniowym w Polsce.

  Browary Wrocławskie Fot. Archicom
  Browary Wrocławskie

  O tym, że Echo Investment podpisało umowę przedwstępną zakupu pakietu 66% akcji wrocławskiej spółki Archicom można przeczytać w raportach giełdowych z 18.02.2021 r. na stronie dewelopera. Większościowy pakiet sprzedają założyciele Archicomu – małżeństwo architektów Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka oraz Rafał Jarodzki. Koszt transakcji to 425.093.000 zł.

  Echo Investment informuje, że wrocławski Archicom posiada potencjał wybudowania 5,7 tys. mieszkań, z czego 3,8 tys. w ramach banku ziemi we Wrocławiu oraz Krakowie. Biuro projektowe, z którego wyrósł Archicom, oraz pozostałe aktywa w innych miastach nie są przedmiotem transakcji.

  Grupa Echo-Archicom – najwięksi w Polsce

  Echo Investment to największy polski deweloper z doświadczeniem w głównych sektorach nieruchomości: komercyjnym oraz mieszkaniowym, zarówno na sprzedaż, jak i na wynajem. Od 25 lat Echo Investment jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2019 roku głównym akcjonariuszem spółki jest Wing, jedna z największych firm nieruchomościowych na Węgrzech.

  Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment Fot. Echo Investment
  Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment
  Nasza grupa staje się największym deweloperem budującym mieszkania na sprzedaż i na wynajem w Polsce. Tylko w 2021 r. rozpoczynamy budowę 7 tys. mieszkań, a łącznie nasz bank ziemi daje możliwość wybudowania ponad 15 tys. mieszkań na sprzedaż w najbliższych latach. W połączeniu firm widzimy wiele synergii, możliwości rozwoju oraz wymiany know-how. Silna marka Archicomu zapewnia naszej grupie wiodącą pozycję na niezwykle atrakcyjnym rynku, jakim jest Wrocław. Fundamentalnie wierzymy w potencjał polskiego rynku mieszkań, który jest odporniejszy na wahania cykliczne oraz mniej kapitałochłonny. Warto podkreślić, że zamierzamy zachować dywersyfikację działalności. Pozostaniemy aktywni w sektorze komercyjnym, utrzymując pozycję w pierwszej trójce deweloperów biurowych

  Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment

  Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicomu podkreśla, że transakcja to wynik długotrwałych analiz przeglądu opcji strategicznych, które wskazują, że połączenie sił z ogólnopolskim deweloperem Echo Investment jest dla spółki optymalnym scenariuszem.

  Dołączamy do wiodącej na rynku firmy ze zróżnicowaną geograficznie i produktowo ofertą. Mariaż dwóch spółek jest gwarancją stabilności pozycji Archicomu. Od lat obserwujemy nowatorskie podejście Echo Investment do współtworzenia miast, obsługi klienta i innowacji. Łącząc siły będziemy mogli zaoferować naszym klientom jeszcze więcej

  Tomasz Ślęzak, członek zarządu Archicom

  Wrocławski Archicom wyrósł z rodzinnego biura projektowego

  Archicom od 1986 r. działa głównie na dolnośląskim rynku, a od 2016 r. jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Firma wyrosła z rodzinnego biura projektowego i ma na swoim koncie 160 zrealizowanych inwestycji, w tym m.in. rewitalizowany kompleks Browarów Wrocławskich, wielokrotnie nagradzane osiedle Olimpia Port, a także pierwsze we Wrocławiu ekskluzywne Lofty Platinum. Archicom ma 15% udział we wrocławskim rynku mieszkaniowym.

  Teraz obie spółki będą tu działać w ramach wspólnej strategii i w jednej grupie kapitałowej. Połączenie sił obu spółek umacnia grupę w pozycji najsilniejszego dewelopera o największym potencjale we Wrocławiu.

  – Od ponad 30 lat Archicom oferuje wyjątkowe doświadczenie i powiększa udział we wrocławskim rynku. Jesteśmy pewni, że dzięki integracji Archicomu ze strukturą Echo możemy dalej się rozwijać, osiągając jeszcze większy udział w rynku – dodaje Nicklas Lindberg.

  Deweloper o największym potencjale we Wrocławiu

  Echo Investment informuje, że w 2020 roku rozpoczęło budowę i sprzedaż lokali w dziewięciu projektach, które powiększyły ofertę o ponad 1,5 tys. mieszkań. Spółka sprzedała 1570 mieszkań i jako jedna z nielicznych firm na rynku zwiększyła sprzedać o 16%.

  Archicom, sprzedając w 2020 roku blisko 1 tys. mieszkań w samym Wrocławiu, umocnił pozycję rynkowego lidera. Łącznie Echo Investment i Archicom mają około 4 tys. mieszkań w budowie i ponad 15 tys. w banku ziemi do realizacji w najbliższych 3-5 lat.

  Polski rynek mieszkaniowy się konsoliduje, duże podmioty są uważane za bardziej wiarygodne i stabilne. Ponadto silnym podmiotom o dużym potencjale jest znacznie łatwiej negocjować z dostawcami, skutecznie rywalizować o duże działki, na których realizować można całe kwartały miast.  Nabycie Archicom znacząco przyczynia się do budowania wartości dla akcjonariuszy poprzez wyjątkowy rozwój segmentu mieszkaniowego Echo Investment

  Maciej Drozd, wiceprezes ds. finansowych Echo Investment

  Echo Investment we Wrocławiu jest od 15 lat

  Echo Investment buduje i sprzedaje mieszkania od 25 lat. Firma zrealizowała już 89 projektów mieszkaniowych z blisko 10 tys. lokali w kilku najważniejszych miastach Polski. We Wrocławiu Echo Investment inwestuje od ponad 15 lat. Deweloper dotychczas wybudował i dostarczył wrocławianom blisko 1 tys. mieszkań, m.in. przy ul. Przy Słowiańskim Wzgórzu, Grota-Roweckiego 111 czy w projekcie Ogrody Graua.

  Firma zbudował również centrum handlowe Pasaż Grunwaldzki, czy siedem nowoczesnych biurowców: kompleks dwóch budynków Aquarius, Sagittarius Business House, Nobilis Business House, West Gate, West Link oraz pierwszy etap kompleksu West 4 Business Hub. W budowie jest jeszcze inwestycja MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich.

  W transakcji Echo Investment doradzali eksperci JLL, EY, Dentons i cmT. Warunkiem jej zamknięcia jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  Archicom/Echo Investment/jr