wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska drukarnia na Nadodrzu chce być jak… nowy winyl
Maciej Zarański, prezes Fundacji Klub Innowatora Janusz Krzeszowski
Maciej Zarański, prezes Fundacji Klub Innowatora

Kontynuują tradycje zecerskie i szukają pieniędzy na społeczne projekty.

Reklama

Po raz pierwszy o starej drukarni przy ul. Otwartej 12 na wrocławskim Nadodrzu pisaliśmy w kwietniu 2017 r. przy okazji reaktywacji jej działalności i kontynuowaniu w tym miejscu zecerskich i drukarskich tradycji. Wówczas trwał jeszcze remont a Maciej Zarański, prezes Fundacji Klub Innowatora mówił o planach i zamierzeniach. Większość z nich zrealizował. Powstało miejsce spotkań i szkoleń (drukarnia przy Otwartej uczestniczyła w Europejskiej Nocy Literatury) oraz inkubator przedsiębiorczości, dla osób chcących realizować swoje pomysły.

– Promujemy czytelnictwo i pisanie. Można przyjść z rodzinną, zaprojektować pocztówkę z Wrocławia, wydrukować ją i wysłać z życzeniami. Są też warsztaty dla dzieci i małe muzeum typografii – wylicza Maciej Zarański.

By w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca potrzebne są pieniądze, m.in. na remont zabytkowych maszyn drukarskich.

Projekty społeczne

Maciej Zarański podkreśla, że drukarnia ma być miejscem, które samo wypracowuje pieniądze na realizację projektów społecznych. Aby tak było potrzebne są fundusze na zakupienie kolejnych zabytkowych maszyn drukarskich i remont tych, które już są. Będą mogli z nich korzystać artyści graficy i osoby które będą wykorzystywać technikę typograficzną. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest w ramach akcji crowdfundingowej na portalu Polak Potrafi.

– Zebrane pieniądze będą przeznaczone także na ogrzewanie drukarni – mówi Maciej Zarański i dodaje, że każdy kto wesprze finansowo drukarnię otrzyma prezenty. Będą to m.in. ręcznie robione widokówki linoryty z Wrocławiem. Osoby, które przekażą większą kwotę mogą liczyć na egzemplarz książki autorstwa Macieja Zarańskiego pt. „Powrotu Sowy” lub druk ekskluzywnych akcydensów np. wizytówek, papeterii lub zaproszeń.

Drukarnia na Otwartej – ciekawy pomysł na Nadodrzu

Adres – Otwarta 12, jest znany wrocławianom. Przez kilkadziesiąt lat drukarz Zenon Rembikowski (zmarł w 2016 r.) prowadził tam tradycyjną drukarnię typograficzną (czyli druk z czcionek i form wypukłych). W grudniu 2016 r., stare, zabytkowe, ale wciąż działające maszyny odkupił od Z. Rembikowskiego, prezes Fundacji Klub Innowatora – Maciej Zarański. Wynajął od gminy lokal i prowadzi tam tradycyjną działalność drukarską. Chce we Wrocławiu ożywić typografię . Lansuje hasło „typografia to nowy winyl”, nawiązując do obecnej mody na czarne krążki.

Wrocławscy mistrzowie rzemiosła

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl