wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dolny Śląsk liderem pomocy dla przedsiębiorców
Dolny Śląsk liderem pomocy dla przedsiębiorców

Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu do 28 maja udzielił wrocławskim przedsiębiorcom blisko 21 tys. pożyczek na kwotę 104 mln zł. Ponad 2 tys. wniosków rozpatrzył pozytywnie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w sprawie dopłat do wynagrodzeń. Pozwoli to na ochronę ponad 117 tysięcy pracowników dolnośląskich przedsiębiorstw.

Reklama

Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu w ramach tarczy antykryzysowej wspiera pracodawców w działaniach na rzecz zachowania miejsc pracy oraz utrzymania działalności gospodarczej, udzielając:

  • jednorazowych pożyczek mikroprzedsiębiorcom na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej do kwoty 5 tys. zł,
  • dofinansowania prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcom nie zatrudniającym pracowników,
  • dofinansowania wynagrodzeń pracowników w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach,
  • dofinansowania wynagrodzeń pracowników w organizacjach pozarządowych.

Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. marketingu usług w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu podkreśla, że spośród wymienionych instrumentów, zdecydowanie największym powodzeniem cieszą się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów działalności gospodarczej. – Do 28 maja pożyczek udzielono blisko 21 tys. przedsiębiorców, co odpowiada kwocie ponad 104 mln złotych – zaznacza.

Czytaj także: Wrocław wspiera PUP. Mikropożyczka dla przedsiębiorcy

Wrocławski Pakiet Pomocowy dla przedsiębiorców

Pomoc kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z pandemią koronawrusa. Zawieszenie w płaceniu czynszu, odroczenie podatku od nieruchomości lub płaceniu za dzierżawę terenu, rozłożenie tych opłat na raty i umorzenie odsetek od nich – między innymi w tych tematach przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w związku z epidemią koronawirusa.

– Wiemy, że potrzeb jest wiele, dlatego ten zakres pomocy będziemy starali się zwiększać – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Najskuteczniejsi w Polsce

Ponad 2 tys. wniosków rozpatrzył pozytywnie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w sprawie dopłat do wynagrodzeń. Pozwoli to na ochronę ponad 117 tysięcy pracowników dolnośląskich przedsiębiorstw. Tak przedstawia się bilans funkcjonowania rządowej Tarczy Antykryzysowej po prawie dwóch miesiącach jej obowiązywania. DWUP realizuje te zadania najskuteczniej w Polsce.

Od 1 kwietnia DWUP wdraża elementy związane z dopłatami do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z przestojem ekonomicznym, czy też zmniejszeniem godzin pracy w firmach.

– Chronimy miejsca pracy i jak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej robimy to najsprawniej w Polsce. Liczby mówią same za siebie. Ponad 2.100 pozytywnie rozpatrzonych wniosków, które uratują blisko 120 tysięcy miejsc pracy to najlepszy wynik w kraju. Wartość tej pomocy to ponad 510 milionów złotych, które już od kwietnia trafiają do przedsiębiorców – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Pomoc samorządu województwa dla przedsiębiorców, to również Dolnośląski Pakiet Gospodarczy. Warty w sumie miliard złotych i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia, skierowany został do dolnośląskich przedsiębiorców i za jego pośrednictwem można także sięgnąć po pomoc finansową, ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu – dodaje marszałek.

Tarcza antykryzysowa realizowana przez DWUP, to dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przewidziane dla firm w kłopotach. Trafia ono do przedsiębiorcy, któremu w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu spadły obroty po 1 stycznia.

źródło: DWUP

W zależności od okresu porównania spadek ten musi wynosić min. o 15 lub 25 proc. Pomoc przysługuje firmom zatrudniającym już od 1 pracownika. W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawcy mogą liczyć nawet na ponad 1,5 tys. zł przez trzy miesiące na osobę, a w przypadku obniżonego wymiaru pracy nawet na ponad 2,6 tys. zł na pracownika.

Obecnie ocenianych jest 315 wniosków, dotyczących ochrony ponad 14 tys. miejsc pracy.

– Ta pomoc jest bezzwrotna, a dzięki nowelizacji ustawy może z niej skorzystać więcej osób, na korzystniejszych zasadach – mówi Bartosz Kotecki, pełniący obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

O wsparcie w DWUP mogą się starać obecnie również organizacje pozarządowe, organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego oraz państwowe osoby prawne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Warunkiem otrzymania pomocy jest utrzymanie zatrudnienia tylko przez okres jej otrzymywania, czyli np. przez 3 miesiące.

Szczegółowe informacje, informator i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie ministerstwa oraz na stornie DWUP.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl