wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Dolnośląskie Gryfy rozdane! Wrocławskie MPWiK jednym ze zdobywców statuetki
Statuetki Dolnośląskich Gryfów wręczono podczas Wielkiej Gali Biznesu. Zachodnia Izba Gospodarcza - Pracodawcy i Przedsiębiiorcy
Statuetki Dolnośląskich Gryfów wręczono podczas Wielkiej Gali Biznesu.

Osiem statuetek trafiło w ręce tegorocznych zwycięzców konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”. Wręczono je podczas Wielkiej Gali Biznesu, która odbyła się 24 października 2022 r. w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu. Wśród laureatów są firmy ze stolicy Dolnego Śląska oraz wrocławskie MPWiK.

Reklama

W tym roku konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” odbył się już po raz dziewiętnasty. Każdego roku jego laureatami są przedsiębiorstwa, instytucje i organizacje, które są motorem życia gospodarczego regionu. Zwykle charakteryzują się innowacyjnością, dynamiką rozwoju, zaangażowaniem inwestycyjnym, a także działaniami na rzecz lokalnej społeczności. Dzięki temu jest to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów biznesowych w regionie.

Cieszy mnie duże zainteresowanie naszym konkursem, który wyznacza nowe ścieżki i promuje przedsiębiorczość. To nie jest nagroda, którą wręczamy tylko tym największym, jak było na początku. Teraz są to szczególnie interesujące firmy, które nadają nowy kierunek w życiu gospodarczym.
Grzegorz Dzik, Przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej Pracodawcy i Przedsiębiorcy

Ważna synergia pomiędzy biznesem, nauką i administracją

Podczas uroczystej gali podkreślano, że Dolnośląskie Gryfy nie tylko promują najlepsze przedsiębiorstwa i organizacje w regionie, ale również pokazują siłę gospodarczą Dolnego Śląska.

To właśnie przedsiębiorcy tworzą nie tylko nasze piękne miasto, ale i nasz region, a co za tym idzie jego sukces i przyszłość. Dzisiejsze Gryfy to płaszczyzna, na której spotykamy się, pojawiają się nowe projekty, nowe synergie m.in. pomiędzy światem biznesu, administracji i nauki. Ma to także specjalny wymiar, który we Wrocławiu wszyscy doskonale czujemy, bo ciężko powiedzieć, czy to jest namacalna działalność. Mimo trudnych czasów, wierzymy w siebie i staramy się przekuwać wszystkie kryzysy w sukces.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Niezależność przedsięwzięcia gwarantuje kapituła konkursu

Uczestników konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” ocenia kapituła konkursu, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele świata nauki, biznesu oraz regionalnych władz administracyjnych.

[quote author=prof. Witold Orłowski, członek Narodowej Rady Rozwoju oraz honorowy członek kapituły konkursu />>Dolnośląski Gryf - Nagroda Gospodarcza<

Wręczono osiem statuetek Dolnośląskiego Gryfa

Do tegorocznego konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” zgłosiło się blisko 130 firm i organizacji.

Spośród nich Kapituła Konkursu wybrała po trzech nominowanych w każdej z ośmiu kategorii:

 • Dolnośląski Produkt Roku,
 • Nowatorski pomysł na biznes,
 • Skuteczna transformacja biznesowa,
 • Angażujący pracodawca,
 • Firma świadoma ekologicznie,
 • Biznesowy Lider Roku,
 • Najlepsza współpraca biznesu i nauki,
 • Nagroda za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy.

Statuetka za Dolnośląski produkt roku trafiła do firmy Inmed S.A. z podwrocławskich Krępic. To firma rodzinna, której korzenie sięgają nieistniejących już Zakładów Techniki Medycznej we Wrocławiu. Projektuje i produkuje urządzenia medyczne przeznaczone dla szpitali, a zwłaszcza sal chorych, intensywnej opieki medycznej oraz bloków operacyjnych. Sztandarowym produktem firmy są systemy rurociągowe do gazów medycznych. Obsługuje ponad połowę rynku medycznego w Polsce. Swoje wyroby sprzedaje do ponad 30 krajów na czterech kontynentach. 

Doceniono ekologiczne rozwiązania

Za Najlepszą współpracę biznesu i nauki uznano rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu z wykorzystaniem działań badawczo-rozwojowych.

To projekt zakładający wykorzystanie potencjału surowcowego i energetycznego strumieni odpadowych i procesów technologicznych Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków (WOŚ). Efektem tych działań jest wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako surowca do produkcji wody przemysłowej, wykorzystanie odpadów organicznych do produkcji biopaliwa oraz poprawa bilansu energetycznego procesu oczyszczania ścieków.

Statuetka Dolnośląskiego Gryfa za Skuteczną transformację biznesową trafiła do DB Energy SA z Wrocławia, która wspiera przedsiębiorstwa w działaniach służących poprawie efektywności energetycznej i ograniczaniu emisji gazów.

W 2022 roku spółka podpisała porozumienie z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz Last Energy Polska, dotyczące budowy elektrowni składającej się z 10 małych reaktorów jądrowych (SMR). Rozpoczęła również ekspansję zagraniczną. Jest pierwszą spółką z branży efektywności energetycznej notowaną na rynku giełdowym New Connect. Jeszcze w tym roku planuje nową emisję akcji i wejście na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Najbardziej angażujący pracodawca działa we Wrocławiu

Statuetka Dolnośląskiego Gryfa w kategorii Angażujący pracodawca trafiła do 3M Service Center EMEA Sp. z o. o, która we wrocławskim centrum zatrudnia obecnie prawie 1600 osób. Jako pracodawca wsłuchuje się w potrzeby pracowników, angażuje ich w procesy decyzyjne oraz wspiera ich pasje oraz różnorodność. Działa na rzecz osób LGBTQ+ oraz tworzenia miejsc pracy, które jest akceptujące oraz inkluzywne. Angażuje pracowników również w akcje CSR.

Z kolei Biznesowym liderem roku został Andrzej Przybyło – założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy wrocławskiej spółki AB, w której od 1998 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu. Jest również członkiem Rady Nadzorczej spółki zależnej ALSEN Sp. z o.o. oraz Przewodniczącym Rady Nadzorczej AT Computers Holding a.s.

Za najlepszy Nowatorski pomysł na biznes nagrodzono Droplo. To internetowa platforma handlowa B2B dla e-commerce, która łączy zweryfikowanych dostawców produktów i sprzedawców z całej UE. Ideą projektu jest kojarzenie przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją działalność w różnych krajach europejskich oraz ułatwienie im przeprowadzania transakcji biznesowych związanych ze sprzedażą i zakupem towarów.

Natomiast nagroda w kategorii Firma świadoma ekologicznie trafiła do CCC SA - jednej z największych europejskich spółek w segmencie obuwia.

Doceniono wszystkich, którzy niosą pomoc

Nominowanych do ósmej, specjalnej kategorii tegorocznej edycji konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza”, czyli Nagrody za najlepszą współpracę w niesieniu pomocy, ogłoszono dopiero podczas Wielkiej Gali Biznesu.

Były nimi m.in. gminy: Głogów, Świdnica, Strzelin, Miękinia, Trzebnica, a także Fundacja Ukraina, Stowarzyszenie W Kobiecym Kręgu, Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa, WCT Spartan Sp. z o.o., Fundacja Centrum Pomocy Humanitarnej My z Wami, Dr. Schumacher Sp. z o.o., CCC S.A., ROM Sp. z o.o., Kaufland Polska, Atos Poland Global Services Sp. z o. o., Archicom S.A., Welcomefinance.pl Sp. z o.o., Volkswagen Motor Polska Sp. z o.o., Grupa AB S.A., Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jak również  partnerstwo firmy UBS Business Solutions Poland sp. z o.o., Dolnośląskiego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Kapituła Konkursu postanowiła przyznać Dolnośląskiego Gryfa wszystkim nominowanym w tej kategorii.

Organizatorami konkursu „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” byli: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Miasto Wrocław, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Partner Merytoryczny firma PwC.

Patronem medialnym wydarzenia był portal www.wroclaw.pl 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl