www.wroclaw.pl

  Przeceny na rynku mieszkań we Wrocławiu. Nowy raport Bankier.pl

  Największą od półtora roku przecenę stawek na rynku pierwotnym i wtórnym oraz odstępnego przyniósł październik we Wrocławiu – wynika z raportu Bankier.pl i Otodom.pl. Więcej niż we wrześniu oczekiwali jednak sprzedający działki budowlane położone.

  Deweloperzy rewidują stawki

  Po raz pierwszy od lipca 2019 r. wycena nowych mieszkań oferowanych przez deweloperów we Wrocławiu spadła w relacji miesięcznej o ponad 3 proc. W październiku deweloperzy oczekiwali średnio 8439 zł/mkw. – o 3,1 proc., a nominalnie o 273 zł/mkw. mniej niż we wrześniu. Najmocniej, średnio o 4,7 proc. obniżyła się wycena lokali o powierzchni od 38 do 60 mkw. W październiku 2020 r. wyceniano je średnio na 8433 zł/mkw.

  Poniżej 8000 zł/mkw. spadła, z kolei, średnia wycena większych lokali o powierzchni od 60 do 90 mkw.

  W skali roku średnie oczekiwania deweloperów zwiększyły się o 5,7 proc., a nominalnie o 453 zł/mkw. Podwyżkę najmocniej odczuli szukający mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniano o 7,1 proc. wyżej niż przed rokiem.

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w listopadowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  W porównaniu z wrześniem październik przyniósł także obniżkę średniej wyceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Sprzedający oczekiwali średnio 8591 zł/mkw. – o 0,7 proc. mniej niż we wrześniu.

  Średnia stawka dyktowana za najmniejsze kawalerki o powierzchni poniżej 38 mkw. wciąż pozostaje jednak powyżej psychologicznej bariery 10 000 zł/mkw. W październiku sprzedający lokale tej wielkości oczekiwali średnio 10 070 zł/mkw. – o 0,9 proc. mniej niż we wrześniu, ale jednocześnie o 5,4 proc. więcej niż w październiku 2019 r.

  Średnia stawka liczona dla całego miasta w porównaniu z notowaną w październiku 2019 r. wzrosła o 5,7 proc., a nominalnie o 464 zł/mkw.

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w listopadowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  Pierwsza poważna korekta od wiosny

  Po trwających od czerwca wzrostach średnich stawek ofertowych najmu, które były przeciwieństwem tendencji obserwowanej w pozostałych największych miastach Polski, październik przyniósł sporą obniżkę oczekiwań wynajmujących mieszkania.

  Względem września średnia wycena odstępnego zmalała o 5,5 proc., a nominalnie o 125 zł/mkw. W porównaniu z październikiem 2019 r. średnia stawka ofertowa spadła o 10,4 proc., choć w gronie dziesięciu największych polskich miast była ona najmniej znacząca.

  Przyglądając się poszczególnym metrażom, najmocniej w ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżyła się wycena odstępnego oczekiwanego za duże mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. W październiku 2019 r. wyceniano je średnio na 2709 zł/mkw.

  Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku najmu we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w listopadowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

  Najmniejsze działki tańsze niż przed rokiem

  Inaczej niż w przypadku rynku pierwotnego, wtórnego oraz najmu, na wrocławskim rynku działek budowlanych październik przyniósł wzrost średniej stawki ofertowej. Była ona o 2,1 proc. wyższa niż we wrześniu i wyniosła 525 zł/mkw. Względem października 2019 r. wzrost był wyraźniejszy i wyniósł 12,7 proc.

  Nie wszystkie metraże były jednak wyceniane wyżej niż we wrześniu. Za najmniejsze działki o powierzchni do 8 arów oczekiwano średnio 776 zł/mkw. – o 48,7 proc. mniej w relacji do września. To korekta po wrześniowej podwyżce średniej stawki aż o 87,1 proc. W relacji rocznej oczekiwania sprzedających najmniejsze grunty pod budowę domu obniżyły się o 11,8 proc.

  Więcej niż w październiku 2019 r. oczekiwano jednak za większe działki. Parcele o powierzchni od 8 do 12 arów wyceniano średnio na 527 zł/mkw. (+3,5 proc. m/m i +14,1 proc. r/r), a działki o powierzchni od 12 do 20 arów wyceniano średnio na 625 zł/mkw. (+18,8 proc. m/m i +27,6 proc. r/r).