wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Przeceny na rynku mieszkań we Wrocławiu. Nowy raport Bankier.pl

Redakcja www.wroclaw.pl,

Największą od półtora roku przecenę stawek na rynku pierwotnym i wtórnym oraz odstępnego przyniósł październik we Wrocławiu – wynika z raportu Bankier.pl i Otodom.pl. Więcej niż we wrześniu oczekiwali jednak sprzedający działki budowlane położone.

Reklama

Deweloperzy rewidują stawki

Po raz pierwszy od lipca 2019 r. wycena nowych mieszkań oferowanych przez deweloperów we Wrocławiu spadła w relacji miesięcznej o ponad 3 proc. W październiku deweloperzy oczekiwali średnio 8439 zł/mkw. – o 3,1 proc., a nominalnie o 273 zł/mkw. mniej niż we wrześniu. Najmocniej, średnio o 4,7 proc. obniżyła się wycena lokali o powierzchni od 38 do 60 mkw. W październiku 2020 r. wyceniano je średnio na 8433 zł/mkw.

Poniżej 8000 zł/mkw. spadła, z kolei, średnia wycena większych lokali o powierzchni od 60 do 90 mkw.

W skali roku średnie oczekiwania deweloperów zwiększyły się o 5,7 proc., a nominalnie o 453 zł/mkw. Podwyżkę najmocniej odczuli szukający mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które wyceniano o 7,1 proc. wyżej niż przed rokiem.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w listopadowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

W porównaniu z wrześniem październik przyniósł także obniżkę średniej wyceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Sprzedający oczekiwali średnio 8591 zł/mkw. – o 0,7 proc. mniej niż we wrześniu.

Średnia stawka dyktowana za najmniejsze kawalerki o powierzchni poniżej 38 mkw. wciąż pozostaje jednak powyżej psychologicznej bariery 10 000 zł/mkw. W październiku sprzedający lokale tej wielkości oczekiwali średnio 10 070 zł/mkw. – o 0,9 proc. mniej niż we wrześniu, ale jednocześnie o 5,4 proc. więcej niż w październiku 2019 r.

Średnia stawka liczona dla całego miasta w porównaniu z notowaną w październiku 2019 r. wzrosła o 5,7 proc., a nominalnie o 464 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w listopadowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Pierwsza poważna korekta od wiosny

Po trwających od czerwca wzrostach średnich stawek ofertowych najmu, które były przeciwieństwem tendencji obserwowanej w pozostałych największych miastach Polski, październik przyniósł sporą obniżkę oczekiwań wynajmujących mieszkania.

Względem września średnia wycena odstępnego zmalała o 5,5 proc., a nominalnie o 125 zł/mkw. W porównaniu z październikiem 2019 r. średnia stawka ofertowa spadła o 10,4 proc., choć w gronie dziesięciu największych polskich miast była ona najmniej znacząca.

Przyglądając się poszczególnym metrażom, najmocniej w ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżyła się wycena odstępnego oczekiwanego za duże mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. W październiku 2019 r. wyceniano je średnio na 2709 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku najmu we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w listopadowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Najmniejsze działki tańsze niż przed rokiem

Inaczej niż w przypadku rynku pierwotnego, wtórnego oraz najmu, na wrocławskim rynku działek budowlanych październik przyniósł wzrost średniej stawki ofertowej. Była ona o 2,1 proc. wyższa niż we wrześniu i wyniosła 525 zł/mkw. Względem października 2019 r. wzrost był wyraźniejszy i wyniósł 12,7 proc.

Nie wszystkie metraże były jednak wyceniane wyżej niż we wrześniu. Za najmniejsze działki o powierzchni do 8 arów oczekiwano średnio 776 zł/mkw. – o 48,7 proc. mniej w relacji do września. To korekta po wrześniowej podwyżce średniej stawki aż o 87,1 proc. W relacji rocznej oczekiwania sprzedających najmniejsze grunty pod budowę domu obniżyły się o 11,8 proc.

Więcej niż w październiku 2019 r. oczekiwano jednak za większe działki. Parcele o powierzchni od 8 do 12 arów wyceniano średnio na 527 zł/mkw. (+3,5 proc. m/m i +14,1 proc. r/r), a działki o powierzchni od 12 do 20 arów wyceniano średnio na 625 zł/mkw. (+18,8 proc. m/m i +27,6 proc. r/r).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl