wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Taniejące działki, drożejący najem we Wrocławiu [RAPORT Bankier.pl]
Taniejące działki, drożejący najem we Wrocławiu [RAPORT Bankier.pl]

Po pięciu miesiącach przecen, czerwiec przyniósł podwyżkę stawek ofertowych najmu we Wrocławiu – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Większe powody do optymizmu mieli szukający działek budowlanych, zwłaszcza o najmniejszym metrażu.

Reklama

Marazm w mieszkaniówce

Stabilizacja cen ofertowych na rynku pierwotnym obserwowana w całej Polsce była odczuwalna także we Wrocławiu. Nowe mieszkania oferowane w stolicy Dolnego Śląska były w czerwcu wyceniane średnio na 8507 zł/mkw. – o 0,6 proc. wyżej niż w maju.

Nieznacznie większe wahania stawek można było zaobserwować analizując poszczególne metraże. Najpopularniejsze mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw. były wyceniane średnio na 8500 zł/mkw. (+1,7 proc. m/m), a kawalerki o powierzchni do 38 mkw. wystawiano na sprzedaż średnio za 9238 zł/mkw. (-1,3 proc. m/m).

Deweloperzy w czerwcu 2020 r. oczekiwali za metr kwadratowy nowego mieszkania średnio o 10,7 proc. więcej niż przed rokiem. Stabilne stawki panowały jednak na rynku najmniejszych mieszkań (do 38 mkw.), których wycena w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 2,9 proc. (nominalnie o 263 zł/mkw.).

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Jeszcze stabilniej kształtowały się w czerwcu stawki, za jakie oferowano mieszkania na rynku wtórnym. Te wyceniano średnio na 8640 zł/mkw. – o 0,1 proc., a nominalnie o 12 zł/mkw. wyżej względem maja.

W skali roku podwyżka średniej stawki ofertowej wyniosła 10,6 proc., była więc niemal identyczna jak obserwowana na rynku pierwotnym.

W porównaniu z czerwcem 2019 r. najmocniej swoje oczekiwania zwiększyli sprzedający kawalerki o powierzchni do 38 mkw., które wystawiano średnio za 10 403 zł/mkw. (+13,6 proc. r/r). Nominalnie za metr kwadratowy takiego mieszkania oczekiwano średnio o 1244 zł więcej.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Stawki najmu w górę, ale wciąż niżej niż przed rokiem

Istotniejsza zmiana nastąpiła w czerwcu na wrocławskim rynku najmu. Oczekiwania wynajmujących wzrosły względem maja średnio o 3,3 proc. W ofertach najmu wpisywano średnio 2172 zł/m-c. Średnia stawka odstępnego poszła w górę m.in. w przypadku najpopularniejszych mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw., które w czerwcu były wyceniane średnio na 2085 zł/m-c (+2,2 proc. m/m).

Pomimo czerwcowego wzrostu, średnia wycena odstępnego we Wrocławiu wciąż jest niższa niż przed rokiem. Wynajmujący w czerwcu 2020 r. oczekiwali średnio o 6,5 proc. mniej (nominalnie o 151 zł/m-c) w porównaniu z czerwcem 2019 r.

Najmocniej obniżono wycenę dużych mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw., które w czerwcu 2020 r. wystawiane były średnio za 2728 zł/m-c (-7 proc. r/r).

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Korekta po majowym wzroście

Po odnotowanej w maju podwyżce o 8 proc., czerwiec przyniósł 7-procentową korektę średniej stawki, za jaką oferowano działki budowlane. Parcele we Wrocławiu były wyceniane średnio na 453 zł/mkw.

Najmocniej swoje oczekiwania obniżyli sprzedający grunty o powierzchni do 8 arów. Obniżka wyniosła średnio 58,6 proc. W ofertach sprzedaży działek budowlanych o tym metrażu wpisywano średnio 595 zł/mkw. – najmniej od kwietnia 2019 r.

Za niższą średnią stawkę od majowej oferowano w czerwcu także działki o powierzchni od 12 do 20 arów (średnio 444 zł/mkw. i -17,6 proc. m/m). W górę poszła jedynie wycena największych, ponad 100-arowych parcel, za które oczekiwano średnio  306 zł/mkw. (+27,5 proc. m/m).

Dzięki czerwcowej korekcie, działki budowlane usytuowane we Wrocławiu były wyceniane także niżej w skali roku. W porównaniu z czerwcem 2019 r. sprzedający oczekiwali o 3 proc. mniej. Poza Wrocławiem średnia stawka w ciągu ostatnich 12 miesięcy spadła jedynie w Kielcach i Olsztynie.

Zmniejszyła się przede wszystkim wycena działek o powierzchni od 12 do 20 arów (-14,9 proc. r/r), ale także najpopularniejszych wśród osób szukających parcel pod budowę domu. Za grunty o powierzchni do 8 arów oczekiwano średnio o 8,3 proc. mniej niż przed rokiem, z kolei obniżka średniej stawki dyktowanej za działki o powierzchni od 8 do 12 arów wyniosła 7,1 proc.

Obniżka średniej stawki, choć nieznaczna, dotknęła także parcele oferowane poza Wrocławiem w woj. dolnośląskim. Wyceniano je średnio na 103 zł/mkw. (-1 proc. m/m). Szukający działek o powierzchni od 8 do 12 arów mogli liczyć na stawki średnio o 16,4 proc. niższe niż w maju (średnio 122 zł/mkw.). Z kolei najmniejsze grunty (do 8 arów) były wyceniane średnio na 357 zł/mkw. – o 20,6 proc. w relacji do maja.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w lipcowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl