wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
Konto Przedsiębiorcy to nowy sposób kontaktów z CEIDG Pixabay
Konto Przedsiębiorcy to nowy sposób kontaktów z CEIDG

Od połowy grudnia konta właścicieli firm na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej zostały wyłączone. Zastąpiło je Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl.

Od 13 grudnia przedsiębiorcy załatwią swoje sprawy w CEIDG tylko poprzez e-usługi na Biznes.gov.pl. Ma im to umożliwić dostęp do informacji i usług w jednym miejscu oraz wielokrotne wykorzystanie danych, które teraz wystarczy wprowadzić tylko raz. Konto Przedsiębiorcy ma umożliwić także sprawdzenie stanu składanego wniosku oraz jego historię.

Zmienił się również sposób elektronicznego składania wniosków do CEIDG oraz wygląd zaświadczeń. Kreator wniosku zastąpi elektroniczny formularz CEIDG-1. Prowadzi on krok po kroku przez pytania dopasowane do danej sprawy i prosi o uzupełnienie danych. Na podstawie udzielanych odpowiedzi system tworzy wniosek.

Aby uzyskać dostęp do Konta Przedsiębiorcy trzeba się zarejestrować. Po zalogowaniu właściciel firmy znajdzie tam dane przeniesione z konta na CEIDG, w tym dane swojej firmy, historię wpisu do CEIDG oraz status złożonych wniosków. Zarejestrowany użytkownik Biznes.gov.pl odbierze w Koncie Przedsiębiorcy między innymi zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach, potwierdzające status podatnika VAT oraz o niezaleganiu w ZUS. Załatwi również sprawy m.in. w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych, Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Konto to ma również pełnić rolę archiwum i w uporządkowany sposób pokazywać aktualne i historyczne sprawy wraz z odpowiedziami urzędów.

W założeniu Konto Przedsiębiorcy ma być intuicyjne i umożliwić szybsze załatwianie spraw. Dostęp do Konta Przedsiębiorcy jest możliwy również z urządzeń mobilnych oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Konto Przedsiębiorcy umożliwia:

  • pobranie zaświadczenia o wpisie do CEIDG i sprawdzenie swojego wpisu
  • złożenie wniosku o wpis do CEIDG
  • zmianę danych firmy w rejestrze
  • zawieszenie, wznowienie albo zamknięcie firmy
  • dopisanie pełnomocnika albo prokurenta do CEIDG i zarządzanie pełnomocnictwami
  • realizację wielu spraw urzędowych, sprawdzenie wysłanych wniosków oraz odpowiedzi z urzędów – informacje o załatwieniu sprawy lub powiadomienia o błędach we wnioskach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl