wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Na ponad miesiąc przed sesją absolutoryjną Rady Miejskiej Wrocławia zaprezentowano wyniki wykonania budżetu miasta za 2017 rok. Zamknięto go m.in. nadwyżką budżetową w wysokości 9,8 mln złotych. Najwięcej wydatków pochłonęły inwestycje związane z oświatą oraz z transportem publicznym.

Reklama

– To był dobry budżetowo rok, który podobnie jak poprzedni, kończymy na plusie. Rok 2016 zamknęliśmy wynikiem 85 mln złotych, w tej chwili kwota nadwyżki to 9,8 mln zł. Tego budżetu zazdroszczą nam inne miasta w kraju – wyjaśnia Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Dochody budżetu miasta w 2017 r. wyniosły ostatecznie ponad 4,1 mld złotych. To o ponad 65 mln złotych więcej, niż planowano i aż o 95 mln złotych więcej, niż w 2016 roku. Wpływ na to miały przede wszystkim wyższe dochody z podatku PIT oraz z podatków lokalnych.

Wydatki w 2017 r. wyniosły ponad 4,125 mld złotych i były mniejsze o ponad 100 mln od zaplanowanych.

Najwięcej wydatków na oświatę i transport

Najwięcej środków z budżetu miasta w 2017 rok zostało przeznaczonych na oświatę i wychowanie – stanowią one niemal 30% wszystkich wydatków. Drugie miejsce zajmuje transport i łączność (16,2%), a trzecie pomoc społeczna (15,9%). 14 mln zł miasto wydało na wymianę pieców, czyli na program likwidacji niskiej emisji na terenie Wrocławia.

Największe finansowanie w 2017 roku z budżetu miasta dotyczyło takich inwestycji jak: budowa obwodnicy Leśnicy, na którą przeznaczono ponad 87 mln złotych, budowa i kompleksowa przebudowa szkół podstawowych (52,5 mln zł), wydatki na infrastrukturę drogową (33,4 mln zł) oraz Wrocławski Budżet Obywatelski (19,7 mln zł). Dodatkowo blisko 10 mln zł przeznaczono na budowę i przebudowę szkół ponadgimnazjalnych, ponad 4,5 mln zł na program budowy i przebudowy żłobków, a 4,7 mln zł na program rowerowy.

Wzrosły także wydatki bieżące – na oświatę o ponad 50 mln zł, na infrastrukturę oświatową o 33 mln zł, na pomoc społeczną (94 mln zł) oraz na inwestycje w komunikację zbiorową (12 mln zł).

Zadłużenie miasta mniejsze o 90 mln zł

Nadwyżka operacyjna, czyli różnica między dochodami, a wydatkami operacyjnymi wyniosła w 2017 r. aż 359 mln zł. – To najwyższy wynik od 10 lat i jeden z najlepszych wyników w Polsce. W 2016 r. ta nadwyżka wynosiła 280 mln zł, ale w 2014 tylko 140 mln zł, co pokazuje o jak dynamicznym wzroście tu mówimy – podkreśla Marcin Urban.

Udało się również zmniejszyć zadłużenie miasta o 90 mln zł. – To pokazuje, że nasz wieloletni plan finansowy jest konsekwentnie realizowany – dodaje skarbnik miasta.

Teraz sprawozdanie dotyczące wykonania budżetu zostanie przekazane do Rady Miejskiej Wrocławia oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej. Na początku kwietnia miejscy radni wypowiedzą się o nim podczas sesji o udzielenie absolutorium z wykonania budżetu.

 Wykonanie budżetu Wrocławia za 2017 rok:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl