wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co będzie w dawnym budynku banku BZ WBK w Rynku? Nowe plany
Rynek 9/11, biurowiec dawnego Banku Zachodniego WBK Janusz Krzeszowski
Rynek 9/11, biurowiec dawnego Banku Zachodniego WBK

Choć jeden z najbardziej charakterystycznych budynków wrocławskiego Rynku, siedziba dawnego Banku Zachodniego WBK, został sprzedany jeszcze w lutym 2018 r, dopiero teraz wiadomo, jakie mogą być jego dalsze losy. Właśnie zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu.

Reklama

Pod adresem Rynek 9/11, gdzie znajduje się biurowiec dawnego Banku Zachodniego WBK, nastąpiły w ostatnim czasie duże zmiany. Na początku roku budynek ten zmienił swojego właściciela. Obecnie jest nim spółka AP Marchewka, której właścicielem jest Paweł Marchewka założyciel firmy Techland, produkującej gry komputerowe.

– Jeszcze zanim nieruchomość ta została sprzedana, uznaliśmy, że konieczna jest zmiana dotychczasowego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Dopóki była własnością banku, byliśmy pewni, że nie zmieni ona swojej funkcji. Jednak, gdy budynek został wystawiony na sprzedaż, zaniepokoiliśmy się, że mogą tam nastąpić duże zmiany. Tymczasem obiekt ten ma dużą wartość architektoniczną nie tylko zewnątrz, ale również posiada bardzo ciekawe i unikatowe elementy wyposażenia wnętrza. To właśnie na ich ochronie zależało nam najbardziej.

Nowy plan

Dotychczas w tym miejscu obowiązywał plan miejscowy z 2003 r. Dopuszczał on przeznaczenie budynku na podstawowe usługi centrotwórcze, natomiast jako uzupełniającą funkcję mieszkaniową od drugiej kondygnacji wzwyż. Mogłoby to pociągnąć za sobą konieczność przeprowadzenia znacznej przebudowy wnętrza obiektu.

Rynek 9/11, biurowiec dawnego Banku Zachodniego WBK, fot. Janusz Krzeszowski

Nowy plan, który został przyjęty przez wrocławskich radnych 13 września 2018 r., ma wykluczyć możliwość tak rozległego wprowadzenia funkcji mieszkaniowej. Obecnie obowiązujący plan zakłada, że mieszkania mogą powstać jedynie na trzech ostatnich kondygnacjach obecnego banku oraz w budynku oficyny. Pozostała część obiektu zachowa funkcje usługowe m.in. edukacyjne, biura czy instytucje kultury.

Choć na początku września, Bank Zachodni WBK zmienił nazwę i stał się częścią Santander Bank, to w dalszym ciągu jego klienci będą obsługiwani przez placówkę zlokalizowaną w Rynku. Mimo zmiany właściciela, miejsce, które zajmował oddział banku, wciąż pozostanie do jego dyspozycji.

Czy wiesz, że…

Modernistyczny budynek na rogu Rynku i placu Solnego, autorstwa Heinricha Rumpa, powstał  na początku lat 30. XX wieku. Został zaprojektowany jako biurowiec Miejskiej Kasy Oszczędności. Jego wnętrze jest unikatowe, przede wszystkim ze względu na zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń oraz jego wyposażenia.

Do dziś działa tam jedyny we Wrocławiu "paternoster", czyli winda różańcowa bez drzwi, która jeździ ze stałą, niewielką prędkością, nie zatrzymując się na poszczególnych piętrach.

Bank Zachodni zagościł w tym budynku po raz pierwszy 21 grudnia 1989 r zajmując 3 piętro ówczesnego budynku Komitetu Dzielnicowego PZPR.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl