wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Budowa kanalizacji na Jerzmanowie i Jarnołtowie
8 lipca 2020 r., budowa kanalizacji na Jerzmanowie i Jarnołtowie źródło: UM Wrocławia
8 lipca 2020 r., budowa kanalizacji na Jerzmanowie i Jarnołtowie

15 km sieci kanalizacji sanitarnej, dwie nowe przepompownie ścieków, do tego 2,3 km sieci wodociągowej oraz zmodernizowane 11 km dróg – rozpoczęła się budowa infrastruktury kanalizacyjnej na osiedlach Jerzmanowo i Jarnołtów. Zakończenie inwestycji, która kosztować będzie blisko 70 mln zł, zaplanowano na połowę 2022 r.

Reklama

Prace ruszyły na przełomie czerwca i lipca br. W pierwszej kolejności roboty są prowadzone przy ul. Gałowskiej następnie ul. Płużnej oraz ks. B. Domańskiego i A. Kośnego. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informuje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się w połowie 2022 r.

W środę wieczorem, 8 lipca z mieszkańcami osiedli spotkał się prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Ruszyliśmy z pracami w zeszłym tygodniu – 15 km sieci sanitarnej, 3 km sieci wodociągowej, a tym samym powstanie tutaj 11 km nowych dróg, blisko 70 mln zł przeznaczonych na ten wręcz powiedziałbym cywilizacyjny projekt. A w efekcie, po skończonej inwestycji prawie 400 domów będzie mogło podłączyć się do tej instalacji – podkreśla prezydent.

Przedstawiciele MPWiK oraz wykonawcy są w stałym kontakcie z Radą Osiedla. Spotkania odbywają online raz w tygodniu. Rada Osiedla jest na bieżąco informowana o harmonogramie realizowanych prac, a także zmianach w organizacji ruchu.

Dzięki inwestycji możliwa będzie likwidacja istniejących szamb, co przyczyni się do poprawy standardu życia mieszkańców. Przebudowanych zostanie również 11 km dróg. Na całej długości ul. Płużnej i ul.Gałowskiej powstanie nawierzchnia asfaltowa (obecnie są to drogi gruntowe). Przedsięwzięcie nie pozostanie również obojętne dla środowiska. Korzystnie wpłynie na jakość wód powierzchniowych i podziemnych.

Plan inwestycji, źródło: MPWiK

W sumie podłączonych do kanalizacji zostanie 386 nieruchomości, gdzie mieszka około 1300 osób.

Wykonawcą robót jest firma AG SYSTEM Sp. z o.o., która została wyłoniona na podstawie przetargu. W ostatnim czasie wykonawca organizował zaplecze dla budowy oraz aktualizował projekty organizacji ruchu na czas prowadzonych prac.

8 lipca 2020 r., budowa kanalizacji na Jerzmanowie i Jarnołtowie, źródło: UM Wrocławia 

MPWiK informuje, że łączna wartość tego co będzie zrobione na osiedlach Jerzmanowo i Jarnołtów to 66,4 mln zł. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki pozyskanej przez MPWiK dotacji ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu pn. "Docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia-Faza  I”.

Dofinansowanie pochodzi ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całego projektu opiewa na ponad 197 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to kwota 102 mln zł.

8 lipca 2020 r., ul. Gałowska, źródło: MPWiK

Pięć lat wielkich inwestycji

Budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych na osiedlach, nowa magistrala na południu miasta, remonty studni infiltracyjnych i budowa zbiorników na wodę z deszczówki w Porcie Południowym – w sumie ponad pół miliarda złotych na inwestycje. Tyle Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zamierza wydać przez najbliższe pięć lat na tworzenie nowoczesnej infrastruktury zapewniającej dostawę wody i odbiór ścieków, a także na adaptację do zmian klimatu.

Czytaj także: Ponad pół miliarda na inwestycje MPWiK

– Utrzymanie wysokiej jakości usług świadczonych dla mieszkańców Wrocławia wymaga nieustannej modernizacji sieci wodociągowej czy kanalizacyjnej oraz wprowadzania usprawnień w naszych zakładach eksploatacyjnych – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław.

8 lipca 2020 r., ul. Gałowska, źródło: MPWiK

W planach inwestycyjnych przedsiębiorstwa na najbliższe miesiące znalazła się również budowa kanalizacji na m.in. osiedlach Świniary i Swojczyce, przy ul. Osobowickiej, Lewej-Trójkątnej. Trwają również prace nad dokumentacją projektową dla osiedla Kłokoczyce, a następnie – dla Żernik.

Na wypadek długotrwałych okresów suszy zostanie także wyremontowanych 120 studni infiltracyjnych na terenach wodonośnych, przebudowane będą cztery stawy nawadniające, a pojemność gromadzenia wody w osadniku Czechnica będzie większa. Z kolei odpowiedzią na nawalne deszcze ma być budowa czterech zbiorników retencyjnych w Porcie Południowym, w których gromadzona będzie woda z deszczówki. W planach jest również rozbudowa Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.

Na tworzenie nowoczesnej infrastruktury, która zapewni dostawę wody i odbiór ścieków, a także na adaptację do zmian klimatu, wrocławskie MPWiK zamierza wydać w ciągu najbliższych lat ponad 500 mln zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl