wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Brak chętnych na Browar

Nie ma Wrocław szczęścia do firm inwestujących na dawnych terenach przemysłowych. Właściciel dawnej piekarni Mamuta czeka na inwestora. Jeszcze bardziej nieznane są terminy zagospodarowania terenu po browarze Piast przy ul. Jedności Narodowej.

Sześciohektarowy teren wraz z budynkami po dawnym browarze i słodowni został sprzedany w 2007 roku, czyli w okresie największego boomu mieszkaniowego. Zapowiedzi były szumne. Inwestor miał wybudować eleganckie osiedle z ekskluzywnymi mieszkaniami, hotel i zapewnić lokale pod usługi i handel. Skończyło się jedynie na tym, że właściciel, Clairmont Global z USA, wystawił działkę na sprzedaż, ale przez ponad trzy lata nie znalazł kupca.

W ofercie sprzedaży przygotowanej przez firmę Jones Lang LaSalle, czytamy, że nieruchomość jest dobrze zlokalizowana z dogodnym dojazdem w postaci komunikacji miejskiej, ma pozwolenie na budowę wydane w 2009 roku, obowiązuje na niej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, można zabudować budynkami o łącznej powierzchni 85 tys. metrów, oraz że na terenie po browarze zostały już przeprowadzone prace mające na celu ułatwić przyszłą budowę (czyli zburzone zostały budynki dawnej Actien-Maltz-Fabrik, nie wpisane do rejestru zabytków). Teren jest w użytkowaniu wieczystym na 99 lat.

To ten ostatni argument miał, według przedstawicieli Jones Lang LaSalle, powodować, że teren przez kilka lat nie znajdował kupca. Drugim takim argumentem jest to, że Amerykanie chcieli za wszystkie obiekty uzyskać co najmniej 50 mln zł.

Ponieważ nie było chętnych na tak drogie inwestycje właściciel browaru zrezygnował ze sprzedaży. W Jones Lang LaSalle dowiedzieliśmy się że Clairmont Global zdecydował się poczekać na lepsze czasy i wtedy wystawić teren raz jeszcze na sprzedaż.

Pytanie tylko ile lat to może jeszcze potrwać? Na to pytanie nikt dziś nie potrafi nam odpowiedzieć.

Po raz ostatni w browarze Piast piwo warzono w 2004 r. Browar w swojej ponad 130-letniej tradycji warzył kilkanaście rodzajów piwa, m.in.: Piast Wrocławski, Piast Mocne, legendarny Wrocławski Full, Magnat, Magnum.

Piotr Rabiej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl