wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Robot programowy brainello. Innowacje od wrocławskiego byteLAKE
źródło: byteLAKE

Stosy papierów w sekretariacie, recepcji czy księgowości – to już przeszłość? Brainello wykorzystuje sztuczną inteligencję do przetwarzania dokumentów, a to oznacza dużą pomoc np. w księgowości. Innowacyjne rozwiązanie stworzyła wrocławska firma byteLAKE.

Reklama

Program do skanowania i rozpoznawania faktur oraz dokumentów księgowych bez konieczności tworzenia szablonów? To wszystko zapewnia robot programowy brainello stworzony przez wrocławską firmę byteLAKE, w którym wykorzystano sztuczną inteligencję.

– Skuteczny robot programowy działa w tle 24h na dobę, przetwarza szybko, dostarcza oczekiwany rezultat całościowo oraz oczywiście umie się uczyć. W kontekście przetwarzania faktur nie tylko eliminuje zadanie ręcznego ich przepisywania. Taki robot nigdy nie wymaga od nas tworzenia niezliczonych szablonów lub wzorów. Wykorzystuje w tym celu algorytmy sztucznej inteligencji – mówi Marcin Rojek, współzałożyciel firmy byteLAKE.

Dodaje, że ich brainello powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku.

– Wysłuchaliśmy niezliczonych opowieści o tym, jak pojawiające się stosy dokumentów w sekretariatach lub w recepcji zaczynają powodować niepokój, aby w końcu znaleźć drogę do działów księgowości, finansów, kadry kierowniczej, a na końcu zawsze zostaje żmudna i nudna praca z dokumentami – dodaje.

Poniższy film ilustruje pracę brainello:

Brainello i sztuczna inteligencja

Jak zauważa Marcin Rojek, niektóre firmy poczyniły inwestycje w rozwiązania mające wyręczyć pracowników z konieczności przepisywania skanów do systemów. Niejednokrotnie jednak, aby te narzędzia nauczyć odczytu danych z faktur, trzeba stworzyć niezliczoną ilość szablonów.

– W przeciwieństwie do wielu swoich poprzedników brainello jest programem, który wykorzystuje uczenie maszynowe do przyspieszania i automatyzacji przetwarzania dokumentów. W związku z tym całkowicie eliminuje potrzebę tworzenia szablonu lub wzorców – zaznacza.

Źródło: byteLAKE

Na tym nie koniec. Silnik brainello został zaprojektowany tak, aby ciągle się uczyć. Autorzy podkreślają, że to, co naprawdę sprawia, że brainello wyróżnia się z tłumu, to jego rdzeń. Jest oparty na algorytmach uczenia maszynowego dostosowanych do określonych grup scenariuszy. Daje to znacznie większą skuteczność, a przede wszystkim elastyczność w zakresie możliwości dalszego rozwoju produktu. W związku z tym może znacznie zwiększyć możliwości dowolnego rozwiązania i stać się solidną bazą podczas cyfryzacji i automatyzacji procesów w firmie.

Jak działa robot programowy brainello?

Typowe wdrożenie brainello wygląda następująco:

 1. Ktoś umieszcza stos faktur na skanerze, ewentualnie są one otrzymywane za pośrednictwem systemów do e-faktur, poprzez e-mail etc.
 2. Skany natychmiast są przesyłane do wyznaczonych lokalizacji.
 3. brainello może pobierać takie skany i dystrybuować je do np. spółek zależnych.
 4. W następnym kroku brainello odczytuje pola z faktur i wypełnia dane bezpośrednio w systemach Workflow / ERP.
 5. Większość danych jest odczytywana z 95% pewnością (brainello może je wstępnie zweryfikować), ale mimo to operator może szybko zweryfikować i poprawić w razie potrzeby (tak, że brainello może się uczyć, a w końcu stać się lepszym i lepszym asystentem)
 6. brainello może pomóc operatorowi, zaznaczając dane kolorami (np. zielony: najprawdopodobniej dane odczytane poprawnie, czerwony: wymagające uwagi) i w razie potrzeby wyświetlać fragmenty dokumentów.
 7. Ostatnim krokiem jest przesłanie faktury do dalszego przetwarzania.
 8. I najważniejsze: nie trzeba tworzyć żadnych szablonów.

Wrocławski byteLAKE założyli przyjaciele

Firma byteLAKE powstała w 2016 r. Założyli ją: Marcin Rojek i Mariusz Kolanko. Znają się od 1999 r. gdy razem studiowali informatyką na Politechnice Częstochowskiej. Po studiach rozpoczęli pracę we wrocławskim Siemensie i od tego czasu są związani z Wrocławiem. Później ich drogi zawodowe się rozeszły, ale cztery lata temu połączyli siły i powstał byteLAKE.

Specjalizują się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji dla firm, a szczególnie w automatyzacji procesów i analizie danych. Działają na rynkach w Europie, USA oraz Izraelu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl