wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. „Bon na dotację” – 280 mln zł na wrocławskie innowacje
„Bon na dotację” – 280 mln zł na wrocławskie innowacje WPT

Właśnie mija 5 lat odkąd wystartował „Bon na dotację”. To program prowadzony przez Wrocławski Park Technologiczny, dzięki któremu wrocławskie firmy pozyskały finansowanie na projekty warte ponad 280 mln złotych.

„Bon na dotację” to mechanizm, który pomaga przedsiębiorcom w pozyskaniu dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Jednak, aby się o nie ubiegać, trzeba przygotować specjalne aplikacje, co jest niezwykle złożonym, specjalistycznym i czasochłonnym procesem. Zwłaszcza, gdy chodzi o środki rzędu kilkudziesięciu milionów złotych, które mają pozwolić na tworzenie innowacyjnych technologii, produktów czy usług. Z pomocą przychodzi tu Wrocławski Park Technologiczny, który udziela w formie „Bonu na dotację”, bezzwrotnego wsparcia dla firm planujących realizuję projektów badawczo-rozwojowych.

Wsparcie potrzebne, aby się rozwijać

Przez 5 lat w ramach „Bonu na dotację” Wrocławski Park Technologiczny zawarł 84 porozumienia o współpracy z różnego typu przedsiębiorstwami. Aż 30 projektów, które opracowywane były z udziałem „Bonu”, otrzymało dofinansowanie.

„Bon na dotację” to świetny przykład na to, jak we Wrocławskim Parku Technologicznym wspieramy przedsiębiorczość. Mogą z niego skorzystać firmy działające w różnej skali, tak startupy, jak i prężnie działające firmy z sektora MSP, które rozwijają swoje projekty badawczo-rozwojowe. Cieszymy się, że już kilkadziesiąt z nich, dzięki naszemu wsparciu, może tworzyć i wdrażać innowacje, które pozwalają na zaprojektowanie lepszej przyszłości nauki, biznesu i naszej codzienności.

Agnieszka Pałys, Dyrektor Pionu Prawnego i Organizacyjnego Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Wrocławskie innowacje dzięki „Bonowi na dotację”

Wśród projektów zrealizowanych dzięki „Bonowi na dotację” są m.in. perowskitowe ogniwa słoneczne od Saule Technologies. Niedawno, przy okazji otwarcia w kampusie Wrocławskiego Parku Technologicznego pierwszej na świecie fabryki wytwarzającej rewolucyjne panele słoneczne, usłyszał o nich cały świat. Ze wsparcia WPT skorzystały również przedsiębiorstwa takie jak QNA Technology, które pozyskało środki na prace nad fluorescencyjnym tuszem bazującym na półprzewodnikowych kropkach kwantowych czy biotechnologiczna spółka BIOTTS, rozwijająca innowacyjny lek dla cukrzyków aplikowany przez skórę. Wsparcie otrzymała także firma Captor Therapeutics, prowadząca prace m.in. nad innowacyjnymi terapiami lekowymi. Dzięki „Bonowi” rozwija się również firma Scanway, która pozyskała środki na stworzenie ScanSAT, czyli platformy do obserwacji satelitarnych i lotniczych.

Jak działa „Bon na dotację”?

Jego. mechanizm polega na refundacji poniesionych kosztów stałych przygotowania wniosku o dofinansowanie, po jego złożeniu. Środki finansowe pozyskane w ramach programu

„Bon na dotację”, mogą zostać przeznaczone przez przedsiębiorcę na pokrycie kosztów własnych, poniesionych w ramach prowadzonej działalności lub na wynagrodzenie dla wyspecjalizowanej firmy konsultingowej. Co ważne, przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie sięgające do 100 proc. kosztów stałych przygotowania dokumentacji niezbędnej do aplikowania o dofinansowania ze środków UE na realizację projektów badawczo-rozwojowych.

Nabór do mechanizmu „Bon na dotację” ma charakter otwarty i bezpłatny. Informacje o bieżących turach przyjmowania zgłoszeń do mechanizmu można znaleźć na stronie Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl