wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ranking dzielnic: bezpieczeństwo w mieście
Ranking dzielnic: bezpieczeństwo w mieście UM Wrocławia

Jak wrocławianie oceniają miejsce, w którym mieszkają pod względem bezpieczeństwa? W rankingu dzielnic, w którym pytano o te kwestie wygrała Fabryczna – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez serwis nieruchomości Otodom. Ankietę zrobiono w 12 polskich miastach.

Reklama

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosił ponad 3 tys. mieszkańców stolicy Dolnego Śląska o wskazanie najbezpieczniejszej dzielnicy Wrocławia. Sprawdzono również, w której okolicy wrocławianie czują się najmniej pewnie.

Źródło: Otodom

Niewielkie różnice w ocenie dzielnic

Ankietowani oceniali bezpieczeństwo w swoim mieście w dwóch kategoriach: bezpiecznego poruszania się, także po zmroku oraz bezpieczeństwa dzieci poza domem. O ile średnia ocena Wrocławia dla pierwszej kategorii to 3,7 punktu, to w przypadku drugiej jest to 3,4.

– Pierwsze, co rzuca się w oczy przy lekturze wyników rankingu dzielnic Otodom, to bardzo wyrównane wyniki dzielnic. Różnica między najbezpieczniejszą okolicą Wrocławia a tą zdaniem ankietowanych najmniej bezpieczną wynosi zaledwie 0,4 punktu w pięciostopniowej skali. Widać również wyraźnie, że – co naturalne – nieco bardziej niż o samych siebie respondenci boją się o swoje dzieci – podkreśla Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Źródło: UM Wrocławia 

Fabryczna nowym liderem

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia w kategorii bezpieczeństwo zwyciężyło Psie Pole przed Krzykami i Fabryczną. W obecnej, drugiej edycji na podium ponownie znalazły się te trzy lokalizacje, jednak w innej kolejności. Wrocławianie zgodnie orzekli, że obecnie najpewniej czują się na ulicach Fabrycznej. Zwycięzca z roku 2017 spadł na trzecią lokatę, drugie miejsce pozostało bez zmian. Warto przy tym zauważyć, że jak wspominaliśmy wyżej, różnice między dzielnicami są minimalne. Lokalizacje z pierwszej trójki dzieli zaledwie 0,1 punktu. 

– Fabryczna jest dzielnicą, w której rady osiedli działają bardzo energicznie. Doskonałym przykładem jest m.in. Muchobór Wielki. Co ciekawe, mieszkańcy kontaktują się ze sobą poprzez media społecznościowe – gdy tylko zdarza się coś niepokojącego, natychmiast informacja jest przekazywana dalej. Mi samej kiedyś zdarzyła się nieprzyjemna sytuacja – ukradziono mi z auta zaparkowanego pod domem sprzęt fotograficzny. Kontakt poprzez grupę na Facebooku pozwolił mi szybko zareagować i znaleźć inne osoby poszkodowane w celu wyeliminowania kradzieży – wylicza Agnieszka Szałęga-Gazda, z biura idea-INVEST nieruchomości, które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości 2019 w województwie dolnośląskim.

Źródło: UM Wrocławia 

Śródmieście ostatnie, ale z niewielką stratą

Jarosław Krawczyk, podkreśla: – Żelazne zasady wszystkich rankingów stanowią, że ktoś musi przegrać, aby wygrać mógł ktoś. To właśnie spotkało wrocławskie Śródmieście – mimo stosunkowo niewielkiej straty do lidera, dzielnica ta została uznana przez ankietowanych za najmniej bezpieczną.

– Tak wyrównane wyniki są jednak jasnym sygnałem dla osób planujących zakup bądź wynajem nieruchomości, że żadna z dzielnic Wrocławia nie odstaje od reszty pod względem bezpieczeństwa. Dotyczy to także ostatniego w rankingu Śródmieścia – dodaje przedstawiciel Otodom.

W sumie mieszkańcy Wrocławia ocenili bezpieczeństwo w mieście na mocną trójkę. Na tle odpowiedzi z innych miast Wrocław nie wypadł najlepiej. Spośród 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020 najbezpieczniejszy okazał się Lublin, gdzie ocena bezpieczeństwa to 3,92 oraz Białystok i Gdańsk, które osiągnęły tylko wynik zaledwie o jedną setną punktu niższy. Wrocław ze swoją oceną 3,63 zajął przedostatnie miejsce wyprzedzając tylko Łódź (3,43).

Źródło: UM Wrocławia 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.

Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl