wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przedsiębiorcy z Jelcza - Laskowic rozmawiali o rozwoju lokalnego biznesu

Około 60 przedsiębiorców z Jelcza - Laskowic wzięło udział w spotkaniu z przedstawicielami Wrocławskiego Parku Technologicznego, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska. Odbyło się ono w ramach projektu „Bez Mikro Nie Ma Makro”. Było to już czwarte spotkanie w tym roku w ramach tego przedsięwzięcia.

Reklama

„Bez Mikro Nie Ma Makro” to projekt zainicjowany przez Wrocławski Park Technologiczny. Od kwietnia WPT wspólnie z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Stowarzyszeniem Aglomeracja Wrocławia, organizuje cykl spotkań z mikroprzedsiębiorcami, które obejmują swoim zasięgiem gminy sąsiadujące ze stolicą województwa. Ich celem jest promowanie i wzmacnianie firm prowadzących działalność na terenie aglomeracji wrocławskiej. W ramach tego projektu zrealizowano już m.in. konkursy promujące lokalne firmy, utworzono bazę informacji o mikroprzedsiębiorczości i przeprowadzono akcję Wrocławski Rzemieślnik.

Mały biznes jest najważniejszy. Mikroprzedsiębiorcy stanowią 97 proc. przedsiębiorstw w Polsce i nie wolno o tym zapominać. Chcemy pomóc nie tylko działającym już przedsiębiorcom, ale skupić się także na wsparciu osób, które dopiero zamierzają otworzyć swoje firmy. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców z Wrocławia, ale również z całej aglomeracji.
Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

Firmy mają wpływ na funkcjonowanie gminy

W tym roku przedstawiciele Wrocławskiego Parku Technologicznego, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska spotkali się już z właścicielami małych firm z gmin Kobierzyce, Wisznia Mała oraz Środa Śląska. Tym razem spotkanie w ramach projektu „Bez Mikro Nie Ma Makro” odbyło się w Jelczu-Laskowicach.

Każde spotkanie, które ma na celu rozwój przedsiębiorczości pomaga właścicielom firm i tym, którzy zamierzają prowadzić działalność gospodarczą. To z kolei ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie gminy.
Romuald Piórko, zastępca burmistrza Jelcza-Laskowic

Szansa na nawiązanie współpracy

Z kolei według Piotra Stajszczyka, prezesa Stowarzyszenia Pracodawców w Jelczu-Laskowicach, takie spotkania mają bardzo duże znaczenie dla miejscowych przedsiębiorców, gdyż wielu z nich wciąż nie wie, co może zyskać współpracując np. z Wrocławskim Parkiem Technologicznym.

Nasza gmina jako samorząd od kilkunastu lat współpracuje z Agencją Aglomeracji Wrocławskiej, ale właściciele firm też często tego nie wiedzą. Tymczasem bezpośrednie kontakty między ludźmi pozwalają nie tylko na to, aby się poznali, ale również nawiązali współpracę.
Piotr Stajszczyk

Podczas spotkania przedstawiono narzędzia umożliwiające rozwój lokalnego biznesu oraz wspierające powstawanie nowych firm. Rozmawiano również o potrzebach i wyzwań stojących przed przedsiębiorcami z Jelcza-Laskowic oraz możliwości współpracy z instytucjami otoczenia biznesu funkcjonującymi na co dzień we Wrocławiu.

Mieszkańcy Wrocławia pracują również w Jelczu-Laskowicach

Jak powiedział Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, bez mikro nie ma makro, a bez makro nie ma mikro.

Żyjemy w takiej synergii, że duży samorząd potrzebuje małego, ale też olbrzymie międzynarodowe firmy potrzebują tych małych i średnich. Cały łańcuch dostaw opiera się na tym, że jeden pracownik w dużej firmie generuje od 5 do nawet 15 innych stanowisk pracy. Jelcz-Laskowice to ponad 20 lat dużych inwestycji zagranicznych. To buduje ekosystem, a zatem setki, a nawet tysiące małych przedsiębiorców, którzy działają na rzecz tych dużych międzynarodowych firm.
Jakub Mazur

Według Jakuba Mazura, Jelcz-Laskowice jest zagłębiem firm zarówno z branży automotiv, zbrojeniowej, jak i innych rozwiniętych technologicznie. Dzięki temu również mieszkańcy Wrocławia znajdują tu pracę, co umożliwia również połączenie kolejowe pomiędzy tymi miastami, współfinansowane z wrocławskiego budżetu.

Współorganizatorem spotkania była gmina Jelcz-Laskowice oraz Stowarzyszenie Pracodawców w Jelczu-Laskowicach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl