wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. BCC współpracuje z Politechniką Wrocławską
Przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej i Związku Przedsiębiorców Business Centre Club. źródło: PWr
Przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej i Związku Przedsiębiorców Business Centre Club.

Wspólne projekty badawcze, organizowanie praktyk oraz szkoleń dla studentów i przyszłych kierowców zakłada porozumienie o współpracy, które w piątek, 17 stycznia br. podpisali przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej i Związku Przedsiębiorców Business Centre Club.

Reklama

Porozumienie umożliwi wzajemne wsparcie w realizacji projektów badawczych, wynalazczych i innych naukowych przedsięwzięć przy wykorzystaniu zasobów kompleksu GEO-3EM oraz przede wszystkim ma pomóc w zwiększeniu liczby zawodowych kierowców w naszym kraju.

– Politechnika Wrocławska przykłada dużą wagę do tego typu umów. Business Centre Club to nasz uznany i sprawdzony parter w wielu projektach i cieszę się, że sformalizowaliśmy dziś współpracę w obszarze transportu. Naszym zadaniem jako uczelni technicznej jest nie tylko prowadzenie badań i kształcenie studentów, lecz także świadczenie usług dla gospodarki właśnie poprzez taką kooperację – powiedział przed podpisaniem umowy prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Z myślą o zawodowych kierowcach

Współpraca z BCC będzie dotyczyć m.in. składania wspólnych wniosków o granty na badania, organizowania praktyk i szkoleń dla studentów oraz przyszłych kierowców, także uczniów profilowanych szkół średnich.

– Podpisanie tego porozumienia ułatwia prowadzenie kolejnych wspólnych projektów na linii uczelnia–biznes. Niestety tych dwóch światów nie będziemy w stanie szybko połączyć, bo w naszym kraju zbyt długo działały one niezależnie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest tworzenie na ich styku nowych obszarów współpracy, które przyniosą realne efekty – dodał Marek Woron, wiceprezes zarządu Związku Przedsiębiorców Business Centre Club.

Pomocą w realizacji zadań będzie nowoczesne Laboratorium Dynamiki i Bezpieczeństwa Pojazdów, które działa w budynku GEO3-EM przy Wydziale Mechanicznym. Znajduje się w nim m.in. pełnowymiarowa kabina pojazdu ciężarowego zamontowana na robocie równoległym – heksapodzie o sześciu stopniach swobody – kabina ta porusza się i wychyla we wszystkich kierunkach.

– W laboratorium prowadzone są badania poświęcone symulacjom samochodów ciężarowych i autobusów. Dzięki temu może sprawdzać umiejętności kierowców np. w trudnych warunkach drogowych czy w niezwykle stresujących sytuacjach. Otwierając laboratorium rozpoczęliśmy tym samym badania z zakresu psychologii transportu, a więc dziedziny związanej m.in. z bezpieczeństwem ruchu drogowego – wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Sroka, prof. uczelni z Katedry Inżynierii Pojazdów Wydziału Mechanicznego PWr.

Stanowisko umożliwia m.in. symulację jazdy pojazdem w wirtualnym świecie poprzez wyświetlenie zaprogramowanego obrazu na 240-stopniowym ekranie. Naukowcy mają dzięki temu możliwość sprawdzenia reakcji kierowcy w dowolnym miejscu i warunkach.

Źródło: PWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl