wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Amazon pnie się w górę

Reklama

Prace na budowie centrum dystrybucyjnego Amazon w Bielanach Wrocławskich trwają od rana do późnych godzin wieczornych. Wszystko po to, aby obiekt mógł być w pełni gotowy do użytkowania już w drugiej połowie 2014 r.

Amazon planuje, że w nowym magazynie pracę znajdzie do 2 tys. pracowników stałych oraz3 tys. pracowników tymczasowych w okresie przedświątecznym.

Nowa inwestycja Amazona w Polsce to ogromna szansa na znalezienie pracy dla pracowników choćby upadającego FagorMastercook, który najpewniej zamknie swój zakład we Wrocławiu. A to nie koniec inwestycji Amazona pod Wrocławiem. W kolejnym centrum dystrybucyjnym, który powstanie do połowy 2015 roku pracę ma znaleźć kolejne 2 tys. pracowników stałych i 3 tys. pracowników tymczasowych.

- Ta inwestycja ma ogromne znaczenie dla naszego regionu – przyznaje Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która współpracowała z Ministerstwem Gospodarki w czasie negocjacji z firmą Amazon. – Przede wszystkim ze względu na kilka tysięcy nowych miejsc pracy, które tu powstaną. Zwłaszcza, że będzie to praca głównie dla osób niezbyt dobrze wykształconych, o niskich kompetencjach zawodowych. Tymczasem właśnie takie osoby najczęściej zasilają szeregi bezrobotnych.

Z nowej inwestycji zadowoleni są również samorządowcy z Kobierzyc.

- Bardzo cieszymy się z tego, że Amazon postanowił ulokować swoje magazyny właśnie na terenie naszej gminy – twierdzi Maria Wilk, sekretarz gminy Kobierzyce. – Dzięki temu powstaną tu nie tylko nowe miejsca pracy, które z pewnością przyciągną na nasz teren nowych mieszkańców, ale także wpływy do gminnego budżetu znacznie się zwiększą. Przewidujemy, że wyniosą one około 3-4 mln zł rocznie, a to z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju Kobierzyc.

Głównym wykonawcą, budującym magazyn firmy Amazon jest firma Goodman, która do tej pory wybudowała już dla tego klienta ponad 900 tys. mkw.powierzchni logistycznej w ramach 11 inwestycji w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. Transakcja jest największą w historii umową na budowę magazynu logistycznego w Europie Środkowej.

– Jesteśmy dumni, że Amazon wchodząc na polski rynek wybrał nas na swojego partnera. – mówi Błażej Ciesielczak, Dyrektor Regionalny Goodman na Polskę. - Obiekt, który budujemy, będzie największym wolnostojącym magazynem logistycznym w Polsce. Jego budowa przebiegać będzie w bardzo szybkim tempie tak, aby w niespełna rok Amazon mógł w pełni wykorzystywać potencjał logistyczny swojego magazynu.

– Zdecydowaliśmy się rozpocząć współpracę z Goodman w Polsce ze względu na bogate doświadczenie tej firmy w budowie podobnych obiektów magazynowych dla naszej firmy w Europie Zachodniej oraz znajomość lokalnego rynku logistycznego popartą licznymi projektami zrealizowanymi w Polsce – twierdzi Raimund Paetzmann, Dyrektor ds. Nieruchomości w Amazon.

Nowe centrum dystrybucyjne dla firmy Amazon powstanie w Bielanach Wrocławskich,5 km od centrum stolicy Dolnego Śląska. Lokalizacja ta zapewnia łatwy dostęp do transportu drogowego (autostrady A8 i A4 oraz drogi ekspresowe S8 i S5), kolejowego (10 km do stacji Wrocław Główny) oraz lotniczego (15 km do Portu Lotniczego Wrocław).

W sumie firma chce wybudować pięć olbrzymich centrów logistycznych. Dwa z nich mają powstać w okolicach Wrocławia, jedno w Poznaniu i dwa w Czechach.

W pierwszym okresie działalności polskie centra będą obsługiwać klientów niemieckiego Amazon.de, po to, by za jakiś czas przejąć realizację zamówień z całej Europy.

Początkowo Amazon był księgarnią internetową, ale szybko rozszerzył asortyment na inne produkty. Obecnie jest jedną z największych na świecie internetowych firm handlowych.

Katarzyna Kunka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl