wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Najwięcej w kraju nowych miejsc pracy, nakładów inwestycyjnych i realizowanych projektów. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podsumowała 2015 r.

Reklama

Na 56 projektów inwestycyjnych, prowadzonych w 2015 r. przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, aż 14 przypadło na województwo dolnośląskie. To daje regionowi pierwsze miejsce w kraju nie tylko pod względem liczby projektów, ale także liczby utworzonych miejsc pracy oraz sumy nakładów inwestycyjnych. Za Dolnym Śląskiem ulokowały się województwo śląskie (10 projektów) i mazowieckie (7). Czytaj – Aglomeracja wrocławska atrakcyjna dla inwestycji zagranicznych.

– Rok 2015 był kolejnym udanym okresem dla aglomeracji. W dziesięciolecie istnienia Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej możemy być dumni z równomiernie rozwijającej się gospodarki regionu. Po raz kolejny jesteśmy na szczycie rankingu PAIiIZ pod względem zrealizowanych projektów inwestycyjnych. Ponadto dużą uwagę skupiamy na polskich przedsiębiorcach i coraz bardziej kierujemy się w stronę wyspecjalizowanych usług, takich jak prace badawczo-rozwojowe – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Dlaczego inwestują we Wrocławiu?

Źródło: invest in wroclaw

ARAW podsumował 2015 r.

Lokalny partner PAIiIZ, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, realizująca własne projekty inwestycyjne, może poszczycić się dobrymi wynikami za rok 2015.

– Z ogólnej liczby 82 obsługiwanych w minionym roku projektów aż 35 zakończyło się pozytywną decyzją inwestorów wybierających aglomerację wrocławską. W toku pozostaje 39 projektów. Pozyskani inwestorzy deklarują utworzenie w sumie 2300 miejsc pracy w sektorze produkcyjnym i ok. 3500 w sektorze usługowym – podkreśla Łukasz Czajkowski, dyr. Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, i dodaje, że pod względem krajów pochodzenia inwestorów, w sektorze produkcyjnym dominują Niemcy i Stany Zjednoczone. Jeśli zaś chodzi o sektor usługowy, w roku 2015 pochodzenie inwestorów było bardzo zdywersyfikowane. Zrealizowane projekty pochodzą m.in. z Wysp Brytyjskich, krajów skandynawskich, Holandii, Szwajcarii i Francji, a także z Rosji czy Japonii.

– Teraz u nas nie ma takich nowych i spektakularnych inwestycji jak Volvo, Toyota czy LG. Mamy do czynienia ze zjawiskiem reinwestycji, otwieraniem nowych linii produkcyjnych czy centrów usług. To świadczy o tym, że inwestorzy chcą się rozwijać we Wrocławiu – dodaje Dariusz Ostrowski.

ARAW wspiera lokalne firmy

Działalność ARAW skupia się także na wspieraniu polskich przedsiębiorców, którzy także mogą pochwalić się znaczącymi inwestycjami w aglomeracji wrocławskiej, głównie w branży informatycznej, a także logistyki i dystrybucji. Wrocławskie firmy IT odnotowują dynamiczny wzrost i właśnie ekspansja zagraniczna tej branży zasługuje na dedykowane działania ARAW, takie jak seminaria czy spotkania B2B za granicą (m.in. Niemcy i Skandynawia).

Wśród zadań realizowanych przez ARAW można wskazać nie tylko pozyskiwanie i wspieranie inwestorów polskich i zagranicznych, ale także liczne inicjatywy nakierowane na wspieranie lokalnego rynku pracy oraz promowanie aglomeracji wrocławskiej jako dogodnego miejsca do studiowania, pracy, życia i spędzania wolnego czasu. W 2015 roku na uwagę zasługują m.in. wspólne projekty firm IT: „Wrocław Does IT” (we współpracy z PWr i 8 firmami) czy Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym.

Wrocław liderem wśród polskich metropolii

Wrocław w najnowszym rankingu European Cities and Regions of the Future 2016/2017 zwyciężył w kategorii strategii pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych wśród miast do 750 tysięcy mieszkańców. W grudniu 2015 dyplomem uznania PAIiIZ, uhonorowano 10 lat działalności Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Autorzy najnowszego „Raportu o polskich metropoliach 2015” uznali Wrocław za najszybciej rozwijającą się metropolię w ciągu minionych 10 lat. Czytaj – Wrocław liderem wśród polskich metropolii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl