wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Jubileusz 3M – serce koncernu bije we Wrocławiu
Siedziba 3M we Wrocławiu 3M
Siedziba 3M we Wrocławiu

Właśnie mija 30 lat, od kiedy firma 3M rozpoczęła swoją działalność w Polsce. W tym czasie stała się jednym z największych inwestorów i pracodawców w kraju, zatrudniając 4,2 tys. pracowników. Jednak to właśnie we Wrocławiu znajduje się najwięcej ośrodków koncernu, zatrudniających łącznie 3,5 tys. osób.

Koncern 3M to jedna z największych na świecie firm technologiczno-produkcyjnych, oferująca ponad 60 tys. różnorodnych produktów, które m.in. usprawniają codzienną pracę specjalistów z wielu dziedzin, poprawiają standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ograniczają ryzyko wystąpienia infekcji, wspierają proces leczenia, podnoszą komfort życia w domu, a nawet są wykorzystywane w przemyśle kosmicznym.

Inwestycje warte miliardy

W ciągu 30 lat obecności w Polsce firma zainwestowała tu ponad 2,5 mld zł. Choć jej główna siedziba znajduje się w Kajetanach koło Warszawy, to największym centrum produkcyjnym firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest wrocławski Superhub. Również we Wrocławiu zlokalizowane jest Centrum Usług Wspólnych (GSC) obsługujące wszystkie oddziały 3M w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce w zakresie finansów i księgowości, zarządzania danymi, spraw kadrowych, obsługi klienta, marketingu i sprzedaży, zakupów, automatyzacji, bezpieczeństwa i IT. 

W stolicy Dolnego Śląska znajduje się także nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym ponad 200 naukowców opracowuje nowe produkty, dostosowuje je do lokalnych rynków oraz tworzy innowacyjne rozwiązania dla klientów na całym świecie. We Wrocławiu zlokalizowane jest też Centrum Innowacji 3M – interaktywny ośrodek, w którym prezentowane są możliwości technologiczne firmy. Tu także ma swoje miejsce Centrum Szkoleniowe 3M, czyli laboratorium o powierzchni 2 tys. mkw., w którym można testować produkty koncernu. To przestrzeń otwartej wymiany doświadczeń profesjonalistów, w którym powstają praktyczne rozwiązania dla wielu dziedzin przemysłu.

3M - Centrum Badawczo-Rozwojowe Fot. 3M
3M - Centrum Badawczo-Rozwojowe

Jeden z największych inwestorów we Wrocławiu

W ciągu swojej 30-letniej historii w Polsce 3M stało się jednym z flagowych inwestorów we Wrocławiu, aktywnie współpracującym z urzędem miasta, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej czy lokalnymi instytucjami gospodarczymi i edukacjami.

To właśnie tutaj od 20 lat bije serce regionu East Europe 3M. Nie bez powodu to we Wrocławiu ulokowaliśmy Superhub – jedno z naszych pięciu największych centrów produkcyjnych na świecie. Dziś wytwarzamy w nim ponad 12 tys. innowacyjnych produktów, które eksportujemy z metką „made in Poland” na niemal cały świat. Ten sukces nie byłby możliwy bez zespołu 3M, ale również bez wieloletniej udanej współpracy m.in. z tutejszym samorządem, uczelniami, a także z naszymi partnerami biznesowymi i klientami.

Radosław Kaskiewicz, prezes i dyrektor zarządzający 3M East Europe Region
Wrocław to dla 3M strategiczna lokalizacja Fot. 3M
Wrocław to dla 3M strategiczna lokalizacja

Warunki do rozwijania talentów

Jak twierdzą przedstawiciele 3M, jest to nie tylko firma wykorzystująca najnowocześniejsze światowe technologie, jest też organizacją, która w swoich działaniach mocno stawia na swoich pracowników.

Na świecie w 3M Global Service Center pracuje już ponad 4 tysiące osób, w samym Global Service Center Poland we Wrocławiu to już prawie 1500 osób. Każda z nich wnosi nieocenioną wartość do naszej organizacji. To właśnie różnorodne punkty widzenia, wielość doświadczeń, dzielenie się wiedzą pozwalają nam wprowadzać innowacje zmieniające przyszłość. Tworzymy warunki, w których każdy może rozwijać swoje talenty. Wielość różnorodnych stanowisk pracy i otwarta kultura organizacyjna sprzyjają, by każdy w 3M znalazł swoje miejsce. W tym tkwi nasza siła.

Vangelis Savvas, dyrektor generalny 3M Global Service Center Poland

W Polsce, po raz pierwszy poza USA, koncern wdrożył globalny program współpracy ze szkołami technicznymi 3M Manufacturing & Academic Partnership (MAP), który wspiera oraz rozwija edukację techniczną i zawodową na Dolnym Śląsku. W czerwcu 2021 r. firma przekazała grant na zakup nowoczesnego sprzętu dydaktycznego o wartości ponad 0,5 mln zł dla Centrum Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu i Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnicy. Dzięki temu obie placówki będą szkolić potencjalnych pracowników fabryk przyszłości, wykorzystując elementy Przemysłu 4.0.

Od lat odpowiedzialni społecznie

Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu firma 3M została laureatem Nagrody Prezydenta Wrocławia - Biznes Odpowiedzialny Społecznie. Wyróżnia ona firmy, które dbają o lokalną społeczność, a także komfort pracy i życia swoich pracowników. To forma uhonorowania prowadzonych przez nie działań, a także inspiracja dla innych podmiotów funkcjonujących na Dolnym Śląsku.

Do działań podejmowanych przez 3M w czasie pandemii należą m.in. darowizny dla Banku Żywności we Wrocławiu oraz pomoc dla domu dziecka w Jaszkotlu, gdzie firma m.in. wybudowała plac zabaw, a także przekazała placówce bus dostosowany do przewożenia niepełnosprawnych dzieci. Przedsiębiorstwo wspiera również wrocławskie szkoły. Natomiast w 2020 r. podczas Światowego Dnia Wolontariatu pracownicy 3M sfinansowali ponad 400 obiadów dla podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu. Firma podwoiła tę liczbę, fundując kolejnych 500 posiłków.  

Biznes w mieście jest niezwykle ważny. Tym ważniejszy, gdy wrasta w jego tkankę nie tylko gospodarczo, ale i społecznie. Wspólne działanie na rzecz środowiska, edukacji i szeroko pojętej jakości życia uważam za wartość nie do przecenienia. 3M jest przykładem takiej symbiozy. Gratuluje jubileuszu i życzę dalszych sukcesów.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Forum Ekonomiczne w Karpaczu Fot. Przemysław Płaza
Forum Ekonomiczne w Karpaczu

W trosce o środowisko naturalne

3M wykazuje też wielkie zaangażowanie w trosce o otaczające środowisko.

Nie tylko dbamy o najwyższą jakość naszych produktów, wykorzystując najnowsze technologie i realizując założenia Przemysłu 4.0, ale także zwracamy uwagę na potrzeby środowiska i działamy, by nasz wpływ na nie był pozytywny. Od początku 2021 r. wszystkie biura i fabryki 3M w Polsce zasilane są 100% energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł.

Dominika Kawala, dyrektor zakładów produkcyjnych 3M Wrocław

Firma inspiruje także swoich pracowników do aktywnych działań na rzecz planety. Promuje przyjazne środowisku zachowania w pracy i w życiu prywatnym. Dzięki temu załoga 3M angażuje się w sprzątanie lasów oraz bierze udział w akcjach nasadzania drzew. Przy wrocławskiej fabryce koncernu uruchomiona została też stacja rowerów miejskich dostępnych dla pracowników i mieszkańców miasta.

Trochę historii z Wrocławiem w tle

 • 1991 – początek działalności jako 3M Poland Sp. z o.o., zatrudniającej wówczas 8 pracowników
 • 1997 – budowa siedziby 3M Poland w Kajetanach koło Warszaw
 • 2001 – zakup wrocławskiej fabryki Viscoplast S.A., producenta m.in. plastrów i opatrunków leczniczych, początek jej modernizacji oraz uruchomienie produkcji nowych wyrobów medycznych 3M
 • 2004 – uruchamiamy fabrykę opasek stabilizujących Scotchcast™ (tzw. „lekkich gipsów”) we Wrocławiu
 • 2005 – otwarcie Centrum Badań i Rozwoju we Wrocławiu
 • 2006-2013 – powstanie i rozbudowa nowego wrocławskiego centrum produkcyjnego Superhub
 • 2013 – otwarcie Centrum Innowacji we Wrocławiu
 • 2015 – ulokowanie we Wrocławiu jednego z trzech Centrów Usług Wspólnych, które obsługuje wszystkie zakłady i biura 3M w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce
 • 2017 – otwarcie Centrum Szkoleniowego we Wrocławiu, gdzie w kolejnych latach zostanie przeszkolonych ponad 11 tys. klientów z tej części Europy
 • 2020 – zatrudnienie tysięcznego pracownika w Centrum Usług Wspólnych 3M (GSC)
 • 2020 – wszystkie nasze zakłady w Polsce osiągają status „zero landfill” oznaczający, że żadne odpady wytwarzane w 3M nie trafiają na wysypisko
 • 2020 – inwestujemy ponad 100 mln zł w nową linię produkcyjną filtrów przemysłowych, niezbędnych do wytwarzania farmaceutyków, w tym szczepionek na COVID-19
 • 2021 – wszystkie zakłady i biura 3M w Polsce zasilane są w 100 proc. energią z odnawialnych źródeł energii
 • 2021 – uruchomienie wraz z Miastem Wrocław pracowni automatyki przemysłowej w Centrum Kształcenia Zawodowego w ramach programu partnerskiego Manufacturing & Academic Partership (MAP)
Fabryka 3M Fot. 3M
Fabryka 3M

Dziś 3M w Polsce to:

 • 6 fabryk i 200 nowoczesnych linii produkcyjnych wykorzystujących cyfryzację oraz automatyzację procesów (Przemysł 4.0)
 • Ponad 2,5 mld zł inwestycji
 • 4,2 tys. pracowników
 • 200 mln zł - średnia roczna wartość inwestycji w ostatnich latach
 • Ponad 400 zrealizowanych projektów i wdrożeń na rzecz środowiskowa naturalnego
 • 12 tys. produktów, wysyłanych na cały świat
 • 1,6 tys. klientów i partnerów biznesowych
 • 900 pracowników rocznie zaangażowanych w działania na rzecz lokalnych społeczności
 • Ponad 30 tys. osób, które odwiedziły Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl