www.wroclaw.pl

  3Mind dla młodych konstruktorów

  Firma 3M zorganizowała konkurs 3Mind dla wrocławskich studentów kierunków technicznych. Mieli oni skonstruować interaktywne narzędzie demonstracyjne, które będzie wykorzystane w Centrum Innowacji 3M.

  uczestnicy konkursu 3Mind Fot. źródło: infowire.pl
  uczestnicy konkursu 3Mind

  Nagrodą główną w konkursie 3Mind był staż w Dziale Badań i Rozwoju 3M we Wrocławiu. Do pierwszej edycji konkursu zgłoszenia nadesłało blisko 100 osób.

  – Wrocławskie Centrum Innowacji to miejsce, w którym pokazujemy, jak nauka zastosowana w praktyce zmienia otaczający nas świat – mówi Emilia Demczur, organizator konkursu.

  – Największą wartością tego typu konkursów jest to, że innowacje naszej firmy spotykają się ze świeżym spojrzeniem studentów i ludzi, którzy są zainteresowani nauką – mówi Marek Krajanowski, reprezentujący Zarząd 3M we Wrocławiu, członek jury konkursu 3Mind.

  Do finału zakwalifikowało się 15 osób, które podzielone zostały na 3 zespoły. Ich zadaniem było skonstruowanie interaktywnych narzędzi prezentujących działanie wybranych produktów 3M. Wśród nich nalazły się między innymi: ultralekki wypełniacz mikrosferyczny Glass Bubbles, półmaska filtracyjna Aura™ czy też wodoodporny i oddychający opatrunek z linii zaawansowanej Viscoplast – Tegaderm™.

  Ocenie jury podlegały: kreatywność, koncepcja, jakość wykonania, wartość dla klienta oraz prezentacja projektu. Organizatorzy podkreślają, że poziom realizacji zadania był bardzo wysoki – prace były pomysłowe, zaskakiwały swoją innowacyjnością i złożoną konstrukcją. Zwycięski projekt pokazał właściwości opatrunku linii zaawansowanej Viscoplast. Pomysł był prosty, ale pozwolił na kompleksową prezentację złożonych cech produktu – jego wodoodporność, wytrzymałość i elastyczność.

  Dobry pomysł to podstawa innowacji

  – Dobry pomysł to podstawa działalności badawczo-rozwojowej i tworzenia innowacji. Można pracować latami nad zaawansowanymi koncepcjami, a niekiedy to ta najprostsza, pojawiająca się nagle idea okazuje się najlepsza i przełomowa. Mamy na to wiele dowodów w historii naszej firmy. Bez naukowców 3M nie byłoby odblaskowych folii na znakach drogowych, karteczek Post-it czy dobrze wygłuszonych samochodów. Każdy z laureatów konkursu ma szansę zostać takim naukowcem – podkreśla Tomasz Duda, dyrektor R&D w 3M w Polsce.

  Skonstruowane przez studentów narzędzia będzie można zobaczyć we wrocławskim Centrum Innowacji 3M.

  3M we Wrocławiu

  Firma 3M w 2006 roku zainwestowała w stworzenie działu badań i rozwoju we Wrocławiu. Obecnie pracuje w nim ponad 60 naukowców, a wśród nich absolwenci wrocławskich uczelni. Dzięki ich pomysłom na terenie naszego kraju opracowano i wdrożono wiele różnych rozwiązań, które zastosowanie znajdują na całym świecie, np. nowa generacja opatrunków Scotchcast™, zastępujących tradycyjny gips mineralny, czy najbardziej innowacyjne tarcze ścierne – Cubitron™ II.

  3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W 2016 roku firma obchodzi 25-lecie istnienia na polskim rynku. 3M w Polsce posiada cztery ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz Rabce. Zatrudnia ponad 2900 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy.

  W czerwcu 2013 roku rozpoczęło działalność nowoczesne Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu, w którym firma prezentuje swoje technologie i rozwiązania. 1 czerwca 2016 roku we Wrocławiu rozpoczęło oficjalnie działalność operacyjną Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wchodu i Afryki. Czytaj także – 3M otworzył Centrum Usług Wspólnych we Wrocławiu.

  infowire.pl/jr