wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. KVARKO inwestuje 1 mln zł. Wrocławianie zrobią nowe drukarki 3D
Drukarki 3D źródło: materiał prasowy
Drukarki 3D

KVARKO, fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne, zainwestował 1 mln zł w spółkę LBL Systems, która zajmie się opracowaniem i wdrożeniem nowych drukarek 3D. Pomysłodawcą projektu jest wrocławska spółka 3D Printers.

Reklama

W ramach przedsięwzięcia zostanie stworzona rodzina maszyn drukujących metodą przyrostową w technologii FDM (ang. Fused Deposition Modeling) o dużej szybkości i precyzji wydruku oraz przystosowanych do drukowania za pomocą nowych materiałów. Pomysłodawcą projektu jest wrocławska spółka 3D Printers.

3D Printers z Wrocławia

Rozwiązania techniczne i informatyczne proponowane przez 3D Printers, obejmujące m.in. innowacyjne głowice drukujące, nowy system przesuwu, autorską elektronikę sterującą oraz nowy intuicyjny interfejs użytkownika, przyczynią się do zmniejszenia kosztów wydruku 3D przy jednoczesnym zwiększeniu jego precyzji.

– Szersze wykorzystanie druku 3D nie tylko w prototypowaniu, lecz także w produkcji, wymaga rozwiązania problemów, które dotychczas można było marginalizować. Poza samą prędkością druku chodzi tu również o niewystarczającą dokładność odwzorowania w druku, brak szczegółowej kontroli nad procesem, skomplikowanie obsługi, hałas, który wytwarza pracująca maszyna, itd. Obecnie są to istotne problemy, których rozwiązania oczekują nasi klienci. Projektowane przez nas drukarki 3D są odpowiedzią na takie potrzeby rynku – mówi Arkadiusz Śpiewak, Prezes Zarządu 3D Printers.

Obecnie druk 3D jest wykorzystywany przede wszystkim w szeroko rozumianym przemyśle, szczególnie w motoryzacji. Coraz częściej prowadzone są także prace eksperymentalne dotyczące np. wykorzystania drukarek 3D w inżynierii biomedycznej. Zastosowanie druku 3D znacznie skraca czas wykonywania prototypu nowego wyrobu, ułatwia jego modyfikowanie na wczesnych etapach rozwoju oraz zapewnia możliwość uzyskania skomplikowanej geometrii modeli fizycznych, co w przypadku konwencjonalnych technik wytwarzania jest drogie i czasochłonne.

Rynek 3D wart miliardy

Według Markets&Markets wartość rynku druku 3D w 2023 r. wyniesie blisko 33 mld USD przy średniej rocznej stopie wzrostu w latach 2017–2023 na poziomie ponad 20%.

– Rynek druku 3D, po chwilowym załamaniu wynikającym z niespełnionych oczekiwań klientów, obecnie rozwija się stabilnie, jednak ten wzrost jest wciąż spowalniany przez dwa czynniki: niewystarczającą szybkość oraz dokładność wydruku. Dlatego każde nowatorskie rozwiązanie mogące wpłynąć na poprawę tych parametrów zasługuje na uwagę. Analizowaliśmy kilka projektów z obszaru druku 3D, jednak dopiero zespół 3D Printers pokazał, że dobrze rozumie rynek i jego potrzeby oraz samą technologię – mówi Paweł Wielgus, Prezes Zarządu KVARKO.

KVARKO inwestuje we wrocławskie firmy

KVARKO to fundusz inwestujący w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne. Łączny kapitał zarządzany przez fundusz wynosi 30 mln zł, z czego 24 mln zł to środki zapewnione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach przedsięwzięcia BRIdge Alfa.

Czytaj także:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl