wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. 2,5 mln zł unijnej dotacji dla wrocławskiego XTPL
Wrocławska spółka XTPL SA źródło: inwestor
Wrocławska spółka XTPL SA

Wrocławska spółka XTPL SA otrzymała dotacją z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Firma przeznaczy pieniądze m.in. na wprowadzania swojego produktu na rynek.

Reklama

2,5 mln zł to dofinansowanie, jakie XTPL SA otrzyma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Środki przeznaczone będą na opracowanie prototypów drukarki laboratoryjnej, które następnie poddane zostaną testom – wewnętrznym oraz w centrach R&D dużych korporacji i instytutów badawczych.

Spółka XTPL SA we wrześniu zadebiutowała na NewConnect. Aktualnie firma koncentruje się na komercjalizacji swojego rozwiązania i właśnie na ten proces przeznaczy pieniądze pozyskane z IPO. Dodatkowo zdobyte środki publiczne przyspieszą proces wprowadzania produktu na rynek.

– Teraz skupiamy się na działaniach, które przyniosą firmie pierwsze przychody. Budujemy właśnie dział rozwoju biznesu, stworzymy laboratoria zajmujące się badaniami konkretnych zastosowań naszej technologii, wyprodukujemy także pierwszą partię drukarek laboratoryjnych przeznaczoną do zaawansowanych testów wewnętrznych i zewnętrznych – mówi Filip Granek, CEO w XTPL, który jest jednym z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2016”.

Wniosek o dofinansowanie spółka XTPL złożyła na początku marca. Koszt całkowity projektu wynosił 4,5 mln zł, natomiast kwota dotacji ze środków UE - 2,5 mln zł. Pieniądze zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014- 2020 działanie 1.2 „Innowacyjne przedsiębiorstwa”.

400 razy cieńsze od włosa

Firma XTPL rozwija przełomową i chronioną patentem technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów. Opracowywana metoda pozwala na wytwarzanie linii o szerokości poniżej 150 nanometrów, czyli ponad 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku. Metoda druku 400 razy cieńszych od ludzkiego włosa linii przewodzących prąd elektryczny może zrewolucjonizować branżę fotowoltaiki oraz wyświetlaczy.

XTPL wygrywa w konkursach

Firma wygrała pierwszą polską edycję organizowanego przez MIT Enterprise Forum Poland akceleratora na licencji Massachusetts Institute of Technology; zdobyła także jeden z największych grantów w drugiej edycji konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. XTPL w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl