wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 13°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Młodzież rozmawiała o przyszłości zawodowej we Wrocławiu

Katarzyna Kunka,
uczestnicy spotkania Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych
uczestnicy spotkania

„Wrocław moją przyszłością zawodową” – taki temat nosiło XII Forum Dyskusyjne Dzieci i Młodzieży Wrocławia. Odbyło się ono 9 stycznia 2018r. w ramach programu Wrocławskiej Koncepcji Edukacyjnej - Młodzi Obywatele Nauki. Jego koordynatorem jest Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Reklama

Przyszłość, planowanie kariery oraz wybory zawodowe – to tematy, które po raz pierwszy poruszono podczas tegorocznego forum. Jego organizatorami byli uczniowie dwóch wrocławskich szkół: Technikum nr 13 oraz Liceum nr 16, a uczestniczyli w nim uczniowie liceów nr 5, 9, 10, 14 oraz Lotniczych Zakładów Naukowych. 

– Zawód jest tym pojęciem, które towarzyszy nam praktycznie przez całe życie – mówi Anna Terejko z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcela. – Oprócz imienia, nazwiska i numeru PESEL podajemy go w każdej rubryce i dokumencie urzędowym. Jednak uczniowie różnych typów szkół inaczej patrzą na swoją przyszłość. W technikach i szkołach branżowych twardo stąpają po ziemi, bo wiedzą, że już za chwilę czeka ich konfrontacja z rynkiem pracy.

W liceach ta perspektywa się wydłuża. Ich uczniowie najczęściej planują studia, więc moment podjęcia pracy staje się dość odległy. Właśnie dlatego organizatorzy spotkania, zaprosili kolegów z wrocławskich szkół średnich do dyskusji o tym, kiedy warto zacząć myśleć o swojej przyszłości.

Na etacie czy we własnej firmie

Forum składało się z czterech bloków tematycznych. Pierwszy z nich poświęcony był dobrym wyborom zawodowym. Rozmawiano o tym, czym się kierować przy wyborze kierunku kształcenia i pracy oraz czy jest możliwe znalezienie takiego zawodu, aby wykonywać go przez dłuższy czas.

Drugi blok dotyczył nietrafionych wyborów dotyczących wymarzonej pracy, a co za tym idzie - zmiany ścieżki zawodowej.  Podczas dwóch pozostałych bloków rozmawiano o pracy na etacie oraz na własny rachunek. Młodzi ludzie rozmawiali m.in. o plusach i minusach obu rozwiązań,  pracy marzeń, oczekiwaniach wobec pracodawców, a także ich wymaganiach wobec pracowników. 

Wśród ekspertów, którzy podzielili się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem byli m.in. Jędrzej Rayski –grafik komputerowy, Katarzyna Świętek - dyrektor marki firmy Deftrans, Małgorzata Kołodziejczak – menedżer HR PKO BP oraz Bartek Deryło i Bartek Rychlik - właściciele firmy Krasnolód.  

– Sądzę, że podczas forum udało się poruszyć bardzo istotne tematy – Uważa Anna Terejko. – Młodzież doszła do wniosku, że jednak warto pomyśleć o przyszłości. Nawet jeśli nie będzie to systematyczne planowanie ścieżki kariery zawodowej, to poszerzanie horyzontów i kontakt z praktykami, takimi jak eksperci biorący udział w spotkaniu, zmusza do zastanowienia i weryfikacji niektórych poglądów czy stereotypów, którymi młodzi ludzie się posługują.

Uczniowie uznali również, że Wrocław jest dobrym miejscem do życia i pracy. Że mogą tu zarówno uczyć się, poszukiwać pracy i zakładać własne firmy, jak i rozwijać swoje zainteresowania. Ważne jest to, że mają tu do dyspozycji instytucje i ludzi, którzy im w tym wszystkim pomogą. 

Warto pomyśleć o własnej karierze

– Forum po raz pierwszy poświęcone było planowaniu kariery zawodowej, a właściwie w ogóle myśleniu o przyszłości – mówi Katarzyna Piątkowska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Okazało się, że temat chwycił. Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że staraliśmy się pomóc merytorycznie organizatorom. Z naszego doświadczenia wynika, że połączenie sił ludzi posiadających wiedzę z różnych dziedzin i często odmiennie patrzących na temat, zawsze przynosi wymierne korzyści. Tu spotkali się nauczyciele, urzędnicy i przedsiębiorcy. Jak się okazało, był to bardzo dobry pomysł.

Zakończeniem spotkania był internetowy quiz o wrocławskich markach, w którym nagrody ufundował Bank PKO BP oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. 
Forum odbyło się w oddziale PKO BP przy ulicy Szczęśliwej. 

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl