Praca na wakacje w kraju i za granicą [OFERTY]

Wakacje to doskonały czas nie tylko na wypoczynek, ale również na dodatkowy zarobek. Podpowiadamy gdzie szukać ofert w kraju i za granicą, i na co uważać by nie dać się oszukać.

  • praca sezonowa

    źródło: www.eures.praca.gov.pl


W ciągu letnich miesięcy pojawia się wiele sezonowych ofert pracy, szczególnie w branżach związanych z gastronomią, hotelarstwem, pracami biurowymi i rolnictwem. Według ekspertów agencji zatrudnienia Manpower, w miesiącach poprzedzających sezon letni liczba ofert pracy tymczasowej, na zasadach której zatrudniani są często pracownicy w okresie wakacyjnym, wzrasta nawet o ok. 10-12 proc. w porównaniu do okresu poprzedniego.

Oferty pracy na wakacje na money.pl

Większość propozycji pracy na wakacje dotyczy zajęć fizycznych. Nowych pracowników szukają firmy specjalizujące się w rolnictwie i sadownictwie oraz turystyce. Zbieranie owoców, warzyw, sprzątanie pokojów hotelowych czy zatrudnienie w gastronomii - to tylko niektóre z opcji. W czasie wakacji rośnie również zapotrzebowanie na pracowników budowlanych.

Specjalna lista z ofertami pracy na wakacje na portalu praca.money.pl

Praca sezonowa za granicą – gdzie szukać i na co uważać?

Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ponad 150 Dolnoślązaków niemal od ręki może wyjechać nawet kilkanaście tygodni do Wielkiej Brytanii, Holandii, czy Niemiec. Poszukiwani są pracownicy do zbioru warzyw, do pracy w magazynie, szklarni, czy też w roli listonosza i kuriera. W ramach prac sezonowych dziesiątki osób pracują już przy zbiorze truskawek, pieczarek, czy też innych owoców i warzyw. W ramach bazy Eures oprócz pracy sezonowej DWUP dysponuje ponad 300 ofertami pracy niemal w całej Europie.

– Są to oferty do rolnictwa, sadownictwa, przy zbiorze warzyw, owoców, kwiatów. Spore zapotrzebowanie na pracowników sezonowych występuje także w hotelarstwie i gastronomii. Na zajęcie mogą liczyć kelnerzy, kucharze, personel sprzątający, pracownicy recepcji, animatorzy czasu wolnego oraz osoby do organizacji stacjonarnych lub objazdowych imprez rozrywkowych np. w cyrkach, wesołych miasteczkach, parkach rozrywki – wylicza Małgorzata Kociuba, koordynator zespołu ds. Eures w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy.

Czas zatrudnienia zależy od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów. Najczęściej obejmuje okres od 2 do 4 miesięcy.

– Zdarza się również, że pracodawca po tym okresie proponuje pracę już na stałe np. dotyczy to ofert związanych ze zbiorem pieczarek. Pamiętać trzeba zawsze o wymogach językowych – coraz częściej pracodawcy wymagają podstawowej lub komunikatywnej znajomości ich rodzimego języka nawet przy najprostszych pracach – dodaje Małgorzata Kociuba.

Aby zminimalizować ryzyko związane z nieuczciwym pracodawcą czy pośrednikiem, warto skorzystać z pomocy urzędu pracy lub wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia. Poszukując pracy sezonowej za granicą dobrze jest zacząć od stron EURES: wojewódzkiej – www.eures.dwup.pl i krajowej – www.eures.praca.gov.pl.

Sezon rozpoczęty!

- Sezon na prace wakacyjne rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września - – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A..-  Największy wzrost popytu na pracę tymczasową występuje co roku w miesiącach lipiec-sierpień, czyli podczas wakacji szkolnych. Jest to okres, gdy w wielu sektorach gospodarka przyspiesza. Przedsiębiorstwa, w których ten wzrost jest szczególnie duży, muszą sobie radzić ze wzmożoną produkcją czy działalnością operacyjną poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie dodatkowych pracowników.

Oferty pracy tymczasowej związane są również z potrzebą poszukiwania pracowników na zastępstwo podczas najbardziej urlopowego okresu w roku.

–  Popyt pracodawców na dodatkowe wsparcie podczas wakacji z roku na rok jest coraz większe, czego efektem jest zwiększenie liczby miejsc pracy – wyjaśnia Tomasz Walenczak, Dyrektor Operacyjny w agencji zatrudnienia Manpower. – Trudno w tym momencie oszacować całkowitą liczbę ofert, jakie będą czekały na nas do prac wakacyjnych w tym roku, bo jest to uzależnione od różnych czynników, jak choćby aury pogodowej.

Firmy, które najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na wsparcie pracowników w okresie letnim
to zwykle przedsiębiorstwa związane z gastronomią i hotelarstwem, prowadzące szeroko pojętą działalność handlową, usługową i dystrybucyjną, zajmujące się przetwórstwem warzyw i owoców, rolnicze oraz budowlane. Pracowników poszukują również firmy eventowe, administracyjne, a także centra usług dla biznesu. Pośród dostępnych ofert, znajdują się także stanowiska biurowe na zastępstwo, głównie recepcyjne oraz związane z prostymi pracami administracyjnymi, jak i fizyczne, czyli np. propozycje dla pakowaczy, magazynierów, roznosicieli ulotek, hostess.

Ile można zarobić?

Jak wynika z obserwacji ekspertów agencji zatrudnienia Manpower, w tym roku pracownicy sezonowi mogą liczyć na wzrost wynagrodzeń. W większych aglomeracjach i ośrodkach miejskich, do jakich zalicza się również Wrocław, stawki zwiększyły się nawet o ok. 15-20 proc. w ujęciu rocznym.

Według danych Work Service średnia płaca na stanowiskach tymczasowych wynosi od ok. 8 zł do prawie 15 zł za godzinę pracy, przy czym na górną stawkę z tego przedziału może liczyć pracownik biurowy i hostessa. Kilkanaście złotych za godzinę zarobi również kurier, ankieter i osoba rozwożąca pizzę. Opiekunka zajmująca się dziećmi może otrzymać średnio ok. 10 zł wynagrodzenia na godzinę.  Mniej, bo ok. 9 zł, zarobi pracownik rozdający ulotki i wykonujący prace sezonowe w ogrodnictwie. Na końcu zestawienia jest kelner, który może liczyć średnio na niespełna 9 zł na godzinę, a kolejne miejsce w rankingu zajmuje pomoc kuchenna w restauracji z kwotą nieco ponad 8 zł za godzinę.

Przedstawione płace to kwoty podstawowego wynagrodzenia oferowane przez pracodawcę. Należy pamiętać o tym, że niektóre stanowiska wiążą się z dodatkowymi bonusami jak np. napiwki. Ich wartość może kilkukrotnie przewyższać pensję podstawową. 

Od paru dni do kilku miesięcy

Okres zatrudnienia jest zależny od charakteru wykonywanego zajęcia i zawieranych umów.
- Mogą być to klasyczne prace dorywcze, trwające kilka dni, ale można znaleźć także szereg ofert pracy na zastępstwo np. w biurze, gdzie konieczna jest pełna dyspozycyjność przez dłuższy czas - mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. . - Taka praca jest szansą nie tylko na większe zarobki, ale także okazją do zdobycia nowych kwalifikacji i zaprezentowania się pracodawcy z dobrej strony. Często owocuje ona stałym zatrudnieniem

Jednak bez względu na czas pracy i formę zatrudnienia,  przed podjęciem współpracy z pracodawcą koniecznie trzeba podpisać umowę.  Jeśli tego nie zrobimy uzyskanie od nieuczciwej firmy zaległego wynagrodzenia może okazać się niemożliwe.

Warto wiedzieć, że na pracę w wakacje można podpisać umowę o pracę na czas określony, umowę na zastępstwo nieobecnego pracownika, umowę z agencją pracy tymczasowej, umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.

A co z osobami niepełnoletnimi, które zwyczajnie chciałyby zarobić sobie na własne wakacje, nie prosząc rodziców o wsparcie? Polskie prawo pozwala zatrudnić osobę, która ukończyła 16. rok życia, a nie osiągnęła jeszcze pełnoletniości. Jest to tak zwany młodociany. Jednak do zawarcia umowy z młodocianym potrzebna jest zgoda jego rodziców lub opiekunów ustawowych.

Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Warto też pamiętać, że pracodawca nie może kazać pracować młodocianemu dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można skonsultować się z miejscowym inspektoratem pracy. W całym kraju inspekcja świadczy bezpłatne poradnictwo prawne. Tam także można składać skargi na nieuczciwych pracodawców.

Internet, agencje pracy, znajomi

Jeśli zamierzamy znaleźć ciekawą ofertę pracy wakacyjnej najlepiej jej poszukiwanie rozpocząć od ogłoszeń publikowanych w internecie. Można do nich dotrzeć zarówno poprzez duże serwisy rekrutacyjne, np.pracuj.pl czy hrk.pl, jak również popularne portale ogłoszeniowe m.ni. gratka.pl, olx.pl, gumtree.pl. 

- Bezpiecznym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy sezonowej w agencjach pracy tymczasowej, które dysponują wieloma sprawdzonymi ofertami lub w Ochotniczych Hufcach Pracy – uważa Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. marketingu usług urzędu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu. – Co prawda w naszym urzędzie przybywa ofert pracy, jednak niezbyt często są to oferty dotyczące pracy sezonowej.

Można również bardziej aktywnie poszukiwać pracy i osobiście zgłaszać się do pracodawców i firm, które działają w branżach związanych z turystyką, gastronomią, sprzedażą, reklamą, produkcją, przetwórstwem, rolnictwem lub transportem. Warto też wysyłać swoje oferty bezpośrednio do ośrodków wypoczynkowych, hoteli, restauracji, barów czy sklepów. Przyda się również zwracanie uwagi na ogłoszenia wywieszane w ich witrynach.

– Praca tymczasowa na wakacje to pozytywne zjawisko, które przyczynia się do znacznego spadku bezrobocia nie tylko w okresie letnim, ale także w perspektywie całego roku - dodaje Tomasz Hanczarek. -  W minionym sezonie dzięki pracom sezonowym liczba bezrobotnych w Polsce spadła o prawie 60 tys. osób. Szczególnie mogą skorzystać na tego typu ofertach pracy ludzie młodzi, którzy w czasie wolnym od nauki chętnie decydują się na dodatkowy zarobek i zdobycie doświadczenia zawodowego, co ułatwi im dalszą drogę na rynku pracy.

 

 

 Zgłoś uwagę