Top noworocznych postanowień i gdzie je realizować we Wrocławiu

Jak co roku, tuż po toaście o północy i zebraniu się w całość po hucznej sylwestrowej zabawie, przystępujesz do realizacji noworocznych postanowień. Co w tym roku masz na tapecie? Rzucić papierosy, stracić kilka/kilkanaście kilogramów, zabrać się na serio za angielski… Coś ci to przypomina? To samo obiecywałeś/aś sobie rok temu, dwa, a nawet cztery lata temu… 


W rankingu noworocznych postanowień te związane ze zrywaniem ze złymi przyzwyczajeniami zajmują prawie zawsze najwyższe lokaty. Potem plasuje się wszystko to, co dotyczy podreperowywania kondycji – fizycznej i finansowej. Dalej mamy uczucia, hobby i rozwój intelektualny. Chęci są wielkie, z realizacją bywa gorzej, gdy ze swoimi postanowieniami zostajemy sami jak palec i nie mamy pojęcia, od czego zacząć. Bo na przyklad szeroki gest, z jakim wyrzucamy ostatnią w życiu paczkę papierosów do kosza na śmieci, może okazać się niewystarczający w walce z nałogiem. Zwłaszcza dla tych, którym dym papierosowy towarzyszy od… podstawówki.

Postanowienie nr 1: Rzucam palenie…

fot. freeimages.com/Ninja Dave

…a także np. picie – szkodzącej mi kawy czy alkoholu, a nawet kończę z zakupoholizmem! Wszelkie nałogi – nie ma co ukrywać, że dla wielu z nas dość przyjemne – potrafią uczynić duże spustoszenie w naszym organizmie, a także w portfelu. Trzeba naprawdę sporo silnej woli, samozaparcia, żeby np. powstrzymać się przed sięgnięciem po kolejnego papierosa, a potem następnego i jeszcze jednego… W takim przypadku wsparcie – i to fachowe – może się opłacić!

Skorzystaj z: Punktu Ogólnopolskiej Sieci Pomocy Palącym w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, pl. Hirszfelda 12, tel. 669 220 633; http://www.dco.com.pl/, a także z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, tel. 801 108 108, pn.-pt. 11.00-19.00.

Nie bierzesz – tak trzymaj, ale przy okazji dowiedz się czegoś ciekawego o narkotykach:

Wykład: Odmienne stany (kulturowej) świadomości…

Wykład: Odmienne stany (kulturowej) świadomości…

Wykład
Termin 9 stycznia 2016 15:00

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

Postanowienie nr 2: Odchudzę się!

fot. freeimages.com/Sanja Gjenero

Tak, łatwo powiedzieć (czytaj: postanowić), trudniej wykonać. Ale przecież nie ty pierwsza/y za to się chcesz zabrać – a przy odpowiednim podejściu do tematu, twój plan może się powieść. Nie licz przy tym za bardzo na diety-cud, testowane samodzielnie. Tu potrzeba rady i wskazówek dietetyka (w niektórych przypadkach nawet lekarza), a potem prawdopodobnie wsparcie trenera osobistego. Oni ci wytłumaczą, co to oznacza rozsądne odżywianie się i bezpieczne a skuteczne ćwiczenia fizyczne.

Jeśli np. masz  wątpliwości, co do przyczyn swojej otyłości, głoś się ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu do Poradni Chorób Metabolicznych w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej, ul. Dobrzyńska 21/23, rejestracja tel. 71 77 477 06, http://www.dobrzynska.wroc.pl/.

Bezpłatnej analizy składu ciała dokonasz w poradni dietetycznej Centrum Medycznego Wejherowska, w poniedziałki i środy, godz. 16.00-18.00, wymagana rejestracja tel. 71 344 91 33, http://www.acz.pl/dietetyk-wroclaw

Skorzystaj z rad na temat zdrowego żywienia:

Zdrowie na talerzu – żywienie w chorobach, otyłości

Zdrowie na talerzu – żywienie w chorobach, otyłości

Wykład / Dla seniorów
Termin 7 stycznia 2016 10:00

Miejsce Wrocławskie Centrum Seniora - WCRS

Zobacz
Na bezpłatną konsultację dietetyczną możesz się także umówić w centrum dietetyki i masażu Equilibrum, tel. 71 715 01 11 lub 531 331 658; http://www.centrumeq.pl/
 

Spalić zbędny tłuszczyk możesz oczywiście na fitnessowych zajęciach podczas znanej cyklicznej imprezy:

Fitness na Pergoli - Zima na Pergoli

Fitness na Pergoli - Zima na Pergoli

Zajęcia sportowe / Dla dzieci / Dla seniorów / Dla wszystkich / W plenerze
Termin od 10 stycznia 2016 do 10 stycznia 2016

Miejsce Pergola

Zobacz

Postanowienie nr 3: Będę mniej pracować!

fot. freeimages.com/Arkadiusz Szymczak

Jedni zatracają się w pracy, bo nie wyobrażają sobie bez niej życia, drudzy pracują od rana do nocy, bo muszą kogoś zastępować, nie potrafią utrzymać „olimpijskiego” tempa w swojej firmie albo po prostu odkładają wszystko „na potem” i zaległości rosną. Przypadki ekstremalne zaś to takie, gdy chcąc przypodobać się szefowi, pokazujemy mu, że z niczym tak nie jesteśmy związani, jak z… posadą. A może czas pokazać mu, że jednak nie tylko do niej czujemy tak wielką mietę! Jeśli jeszcze nie czeka na ciebie stęskniona rodzina, pracuj mniej, bo potrzebuje cię twój... czworonożny przyjaciel. Świetny kumpel na dobre i złe, no i solidna wymówka od nadmiaru zawodowych obowiązków. Poznasz go w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu, ul. Ślazowa 2, tel. 71 362 56 74,  http://www.schroniskowroclaw.pl/

Postanowienie nr 4: Zacznę się uczyć języka obcego!/Podszlifuję angielski!

fot. freeimages.com/Dog Magic

Bo na naukę nigdy nie jest za późno, a na tę edukację naprawdę warto znaleźć czas. Zwłaszcza gdy nadal ciągniesz na „poziomie podstawowym”, który pozwala ci zaledwie zapytać w Paryżu o najbliższy przystanek autobusowy albo w londyńskim pubie poprosić o rachunek za piwo… Słaba znajomość języka obcego ogranicza też nasze zawodowe kwalifikacje do ustalonych kiedyś ram, a to już obecnie nie wystarcza. To za mało na przykład, by zdobyć dobrą pracę, awansować w firmie, pomóc dziecku w lekcjach, oszczędzając na korepetycjach, czy wyjechać w podróż dookoła świata…

We Wrocławiu nie brakuje szkół językowych, ale i zupełnie za darmo możesz doskonalić, ćwiczyć i szlifować to, czego już się nauczyłeś/aś. Zajrzyj, może zainteresują cię takie konwersacje.

Jeśli nie uczyłeś/aś się angielskiego, możesz bez zobowiązań pójść na darmową lekcję próbną, gdzie ocenią twoje możliwości i być może przedstawią jakąś ciekawą ofertę. Sprawdź tutaj.

Postanowienie nr 5: Zajmę się swoim hobby!

fot. fotolia.com

Bywa, że większość rzeczy, które robimy w życiu, nie sprawia nam żadnej przyjemności. Jednak musimy je wykonywać. Natomiast całkowitą kontrolę możesz mieć nad tym, co sprawia ci satysfakację, bawi i rozwija. Lubisz śpiewać, pisać wiersze, grać w szachy czy sprawdzać swoje możliwości na trasach biegowych – wszystkim tym czynnościom możesz oddawać się z pełnym zaangażowaniem, a co najważniejsze – z radością. Twoje hobby to jak lekarstwo dla duszy – po jego zażyciu świat wokół wygląda inaczej, zwłaszcza gdy dodatkowo ktoś doceni twoje starania.

Swoje pasje możesz rozwijać nie tylko w domowym zaciszu, ale i w wielu miejscach w mieście. Jeśli kochasz teatr i amatorskie występy na scenie, może zainteresują cię to: 

Historie Różankowe – warsztaty literackie i teatralne

Historie Różankowe – warsztaty literackie i teatralne

Dla seniorów / Warsztaty
Termin od 14 września 2015 do 31 marca 2016

Miejsce Centrum Kultury Agora we Wrocławiu

Zobacz
Teatr Formy ogłasza zapisy i zaczyna zajęcia

Teatr Formy ogłasza zapisy i zaczyna zajęcia

Szkolenia / Warsztaty
Termin 8 stycznia 2016 16:00

Miejsce Teatr Formy

Zobacz

Grafika jest tym, co zajmuje cię już od dziecka? Możesz przekonać się, co na jej temat inni mają do powiedzenia:

Grafika weekendowo

Grafika weekendowo

Warsztaty / Dla dzieci / Dla wszystkich
Termin od 9 stycznia 2016 do 10 stycznia 2016

Miejsce Pracownia Grafiki Artystycznej ODT Światowid

Zobacz

Pasjonaci historii i badacze regionu mogą sporo wynieść z takiej wystawy: 

Dolnoślązacy - Pamięć Kultura Tożsamość

Dolnoślązacy - Pamięć Kultura Tożsamość

Wystawa
Termin 1 stycznia 1970 01:00

Miejsce Muzeum Etnograficzne Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Zobacz

Postanowienie nr 6: Przeczytam więcej książek!

fot. freeimages.com/Chris Johnson

Internet zawładnął twoim życiem i w pracy, i w domu. Nawet na urlopie nie rozstajesz się ze swoim laptopem. Ostatnią książkę czytałeś/aś kilka miesięcy temu (i tak dobrze!), ale niestety nie do końca i także… na komputerze. OK, e-booki w dzisiejszych czasach to już norma, ale musisz po nie po prostu sięgnąć, a najlepiej zaprzyjaźnij się z jakąś księgarnią (może być wysyłkowa) albo biblioteką. Przeczytaj coś fajnego, przeżyj przygodę w bohaterami powieści, opowiadania, noweli i pochwal się tym na czytamWrocław.

Postanowienie nr 7: Zadbam o zdrowie!

fot. fotolia.com

A to oznacza, po pierwsze, regularne badania profilaktyczne – zwłaszcza gdy od jakiegoś czasu czujesz się , że twoje zdrowie ostatnimi czasy już nie jest takie końskie. Przegląd tego i owego – od zębów począwszy, a na intymnych miejscach skończywszy – w myśl prawdy: lepiej zapobiegać, niż leczyć, trzeba zapisać w kalendarzu tegorocznych priorytetów dużym drukiem. Twój lekarz pierwszego kontaktu podpowie ci, od czego i gdzie zacząć. Po drugie, sam/a, nie czekając na recepty, zmień jadłospis, wstań z kanapy i zacznij być dobry/a dla swojego ciała.

Tu masz coś na jedność ciała i duszy, czyli

Joga na Nadodrzu w CRK

Joga na Nadodrzu w CRK

Warsztaty
Termin 9 stycznia 2016 11:00

Miejsce Centrum Reanimacji Kultury

Zobacz

Potrzeba ci więcej ruchu, w tym w pięknych okolicznościach przyrody, we wrocławskich klimatach? Weź tę propozycję pod rozwagę:

34. PKO Wrocław Maraton – ruszają zapisy

34. PKO Wrocław Maraton – ruszają zapisy

Biegi i maratony / W plenerze
Termin od 27 lutego 2016 do 11 września 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Tutaj do wrocławskiego maratonu możesz się dobrze przygotować:

Wrocławska Trzydziestka

Wrocławska Trzydziestka

Biegi i maratony / Wydarzenia sportowe / Zawody / W plenerze
Termin 28 lutego 2016 09:00

Miejsce Dom Studencki „Spartakus”

Zobacz

Postanowienie nr 8: Zakocham się!

fot. freeimages.com/Dark Water

I już koniec z sylwestrami w pojedynkę? Ambitne zadanie, ale zdaje się, że nie tak łatwo je zaplanować. Uczucia to bowiem taka sfera naszego życia, bez której z jednej strony trudno się obejść, z drugiej zaś nie ma z nią żartów. Skoro więc zakochania zaplanować sobie właściwie nie sposób, to może chociaż uda się sprowokować okoliczności przybliżające cię do ewentualnego obiektu twoich westchnień. Możesz szukać takich okazji w internecie, ale jest też sposób, żeby przekonać się dosłownie od razu, czy coś zaiskrzy. Zobacz, jak wyglądają szybkie randki we Wrocławiu, a jak w nich wziąć udział, dowiesz się: tutaj, a także tutaj.Zgłoś uwagę