wroclaw.pl strona główna Wrocław BEZ przemocy - kampania 2022 Bez przemocy - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław BEZ przemocy
  3. Wrocław Bez Przemocy
  4. Wystawa „Moja słabość, moja siła”. Zobacz jeszcze w styczniu

Wystawa „Moja słabość, moja siła”. Zobacz jeszcze w styczniu

Redakcja www.wroclaw.pl,

Prawdziwe historie fot. organizatorzy wystawy
Prawdziwe historie

25 listopada wystartowała miejska kampania społeczna Wrocław Bez Przemocy. Miasto Wrocław od lat prowadzi i wspiera działania, których celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy oraz zapewnienie jej ofiarom i świadkom dostępu do różnych form pomocy – wsparcia psychologicznego, materialnego, organizacyjnego.

Data rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowa – 25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej wobec kobiet i solidarności z nimi jest biała wstążka, która pojawi się między innymi na materiałach graficznych kampanii.

Uwrażliwienie, informowanie, edukowanie

– Chcemy wyczulić wrocławian, że przemoc ma różne oblicza. To nie tylko przemoc fizyczna, ale i ekonomiczna, finansowa czy seksualna. Chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich mieszkańców Wrocławia na ten temat. Pokazać, że trzeba reagować na przemoc. Stąd w licznych materiałach informujemy o punktach, telefonach, kontaktach, gdzie można uzyskać pomoc – mówiła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu.

Miejska kampania Wrocław Bez Przemocy to szereg działań prowadzonych na rzecz nagłośnienia zjawiska przemocy i świadczenia pomocy jej ofiarom i świadkom. Organizatorami kampanii są Wydział Zdrowia oraz Wydział Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego, a wśród partnerów akcji znaleźli się m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, klub piłkarski Śląsk Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, MPK Wrocław.

– Chcemy też podkreślić, że zawsze warto reagować i pomagać. Nasza szybka reakcja na krzywdę drugiej osoby jest czymś niezwykle ważnym. W innym przypadku ta przemoc może się z czasem nasilać – podkreśla Michał Szydłowski, zastępca dyr. MOPS Wrocław. 

W ramach kampanii zaplanowano liczne działania i akcje w przestrzeni miejskiej. W tym m.in.: będzie można zobaczyć dedykowane plakaty i zdjęcia na wiatach przystankowych, w galeriach handlowych oraz w komunikacji miejskiej. Z kolei spot kampanii obejrzeć w Internecie, w Kinie Nowe Horyzonty, w MPK, a wysłuchać w Radio RAM i Radio Rodzina. 

– Prezentujemy 18 historii, prawdziwych historii ofiar przemocy. Zdjęcia ilustrujące te opowieści pojawią się w całym mieście – informuje Łukasz Łaskawiec z Wydziału Promocji i Turystyki UM we Wrocławiu.

Wystawa „Moja słabość, moja siła”

Wystawa przedstawiająca spektrum przemocy, realizowana w ramach kampanii Wrocław Bez Przemocy 2021/2022.

Do 4.01 na ul. Kuźniczej a do 10 stycznia w Kinie Nowe Horyzonty można oglądać wystawę „Moja słabość, moja siła”.

Na wystawę składają się historie 18 osób, które doświadczyły przemocy. To właśnie przekaz tych historii stał się osią narracji tegorocznej kampanii miejskiej, która ma uświadamiać i przeciwdziałać przemocy.

Przemoc dotyczy każdego z nas, jest obecna w wielu miejscach i płaszczyznach naszego życia. Niektóre jej przejawy stały się na tyle powszechne, że coraz mniej zwracamy na nie uwagę i nie reagujemy. Trudno jest o niej mówić, czasem nawet nie mamy świadomości, że to, czego doświadczamy lub jesteśmy świadkami – to właśnie przemoc.

Tytuł wystawy odnosi się wprost do świadectw bohaterów. Każdy z nich w swojej historii doświadczył przemocy, niektórym udało się uporać z problemami i odmienić swój los. Inni – przez lata tkwili w przemocowym dramacie, bez nadziei i podjętej walki o siebie.

Decyzja o zwróceniu się lub przyjęciu pomocy przez ofiary lub osoby doświadczające przemocy, to najważniejszy moment, to ten moment w którym przestajemy być bezbronni wobec problemu przemocy.Chcielibyśmy wzbudzić refleksję w odbiorach wystawy, przemyślenie o tym jak wygląda ich sytuacja życiowa, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu.

Jak wynika z policyjnych statystyk, co roku w Polsce ofiarą przemocy domowej pada ponad 88 tysięcy osób, głównie kobiety. Niemal połowa osób podejrzewanych o przemoc, działa pod wpływem alkoholu. Każdego roku zgłaszanych na Policję jest także ponad 12 tysięcy aktów przemocy wobec dzieci.

Powrót na portal wroclaw.pl