Apel o pomoc dla chorej Marty i refundację kosztownego leczenia

14-letnia Marta przeszła już chemioterapię, miała podane dwa niezwykle kosztowne leki i przeszczep szpiku. Niestety, rak nie daje za wygraną. Ostatnią szansą na pokonanie ostrej białaczki limfoblastycznej jest nowoczesna terapia CAR-T, której koszty są ogromne. Apel o refundacje tego typu leczenia dla dzieci wystosowała prof. Alicja Chybicka.

  • Marta w Przylądku Nadziei, źródło siepomaga.pl


– Marta była okazem zdrowia. Rzadko chorowała i na ogół dobrze się czuła – opowiada pani Barbara, mama dziewczynki. Niestety w sierpniu ubiegłego roku zaczęła gorzej się czuć. Po serii badań okazało się, że to ostra białaczka limfoblastyczna – dodaje.

Po diagnozie Marta rozpoczęła intensywną chemioterapię. We wrocławskim Przylądku Nadziei miała również przetaczaną krew, punkcję, podawane były jej tez kosztowne leki – niestety bez powodzenia.

– Ostatnią szansą na pokonanie ostrej białaczki limfoblastycznej u Marty jest nowoczesna terapia CAR-T, która w naszej klinice przyniosła fantastyczne efekty już u czwórki innych dzieci. Jednak na tego typu terapię potrzeba blisko 1,5 miliona złotych. Kwota ta przerasta możliwości rodziny. Dlatego bardzo prosimy o wsparcie – mówi Klaudia Smolarska-Kulej z Fundacji „Na Ratunek Dzieci z Choroba Nowotworową”.  – Jak się uda komórki Marty trafią do laboratorium w Szwajcarii, gdzie zostaną specjalnie przeprogramowane i zostaną z powrotem podanie – wyjaśnia.

Apel o refundację terapii CAR-T

W tym tygodniu prof. Alicja Chybicka wspólnie z senatorami zaapelowała także do rządu, by genowa terapia CAR-T dla dzieci była refundowana.

– Rocznie białaczka limfoblastyczna wykrywana jest u 300 dzieci w Polsce. Wyleczalność jest wysoka, jednak wznowę ma ok. 30 procent z nich. Przy czym u 15 dzieci należałoby przeprowadzić terapię CAR-T – mówiła w senacie prof. Alicja Chybicka, szefowa wrocławskiej kliniki „Przylądek Nadziei”.

14-letnią pacjentkę Przylądka Nadziei można wesprzeć wpłacają pieniądze na siepomaga.plZgłoś uwagę