Polcon, czyli fantastyczne światy we Wrocławiu

Od 19 do 21 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się Polcon – ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki. Impreza jest częścią obchodów ESK. Polcon to prawdziwy raj dla wszystkich miłośników fantastyki – literackiej, filmowej czy z gier komputerowych. 

  • Cosplayerka Issabel jako Elisse Spider Queen, fot Lewandowsky Photography


Najstarszy, bo odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki. Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej. W 2016 roku wydarzenie powraca do Wrocławia po 4 latach wędrówki.

Zobacz cały program wydarzenia:

Polcon – Eurokonferencja 2016

Polcon – Eurokonferencja 2016

Spotkania / Dla wszystkich / Literatura / ESK
Termin od 18 sierpnia 2016 do 22 sierpnia 2016

Miejsce Hala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz

 

Na Polconie nie może zabraknąć literackich premier. Pierwsza już w czwartkowe popołudnie: o godz. 14.00 zaplanowano spotkanie z gościem honorowym Eurokonferencji. Ian Watson przedstawi swoją najnowszą książkę „Pamiętamy Babilon”. Kilka godzin później, o godzinie 18.00, Marcin Przybyłek wraz z Bogusławem Tobiszowskim zaprezentują nową powieść autora Gamedecu: „Orzeł Biały”. Natomiast w piątek Siri Pettersen wraz z Bogusławem Tobiszowskim zapraszają na spotkanie z autorką oraz premierę nowej powieści „Zgnilizna”. Oprócz tego będzie okazja, żeby zapoznać się z nadchodzącymi nowościami od wydawnictwa Solaris. Polconowe publikacje również będą miały swoją oficjalną premierę i prezentację podczas specjalnego spotkania w czwartek o godzinie 17.00.

Podczas Polconu odbędzie się także Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod hasłem Fantastyczne Światy. Współorganizatorami są Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Pracownia Literatury i Kultury Popularnej działająca w ramach struktur Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Udział w konferencji wezmą prelegenci z różnych ośrodków akademickich z całej Polski, między innymi z uniwersytetów: Warszawskiego, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Gdańskiego oraz Wrocławskiego. W porównaniu z punktami programu Polconu, konferencja będzie zdecydowanie bardziej skupiona na rozważaniach naukowych: od kwestii metodologicznych aż po analizę konkretnych tekstów literackich, filmowych, a nawet i gier. Pełny harmonogram oraz informacje o poszczególnych wystąpieniach można sprawdzić na stronie internetowej.

Konferencja Fantastyczne Światy odbywać się będzie w Sali Prelekcyjnej we Wrocławskim Centrum Kongresowym jako integralna część programowa Polconu 2016, a udział będzie mógł wziąć każdy z uczestników Polconu po wcześniejszej rezerwacji miejsca.

Tegoroczny Polcon prezentuje zatem nie tylko rozrywkowe punkty programowe, ale również łączy podejście popularnonaukowe z podejściem akademickim, pozwalając uczestnikom na rozwijanie się na wybranym polu, odpoczynek, rozrywkę, głębsze przemyślenia przy wystawach obrazów. A w razie zmęczenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwiedzić Wioskę Fanowską, gdzie zaprezentują się inne konwenty, inicjatywy i imprezy fantastyczne. Dla zmęczonych chodzeniem, szukających chwili wytchnienia od zgiełku, tłumów czy po prostu chcących zrelaksować się przy dobrym komiksie lub książce przygotowana została czytelnia. Nie zabraknie również konkursów, fantastyki w internecie i innych atrakcji. 

 

ProgramZgłoś uwagę