WGF 2014: Ukraina w centrum wydarzeń

Udana 5. edycja Wrocław Global Forum


Kilkuset gości – polityków, dyplomatów, biznesmenów, politologów, publicystów, wzięło udział w jubileuszowym, piątym Wrocław Global Forum. Przez trzy czerwcowe dni (5-7 czerwca) we Wrocławiu dyskutowano o najważniejszych wydarzeniach politycznych, społecznych i ekonomicznych. Najbardziej gorącym tematem była Ukraina. Zmiany za wschodnią granicą Polski, ich konsekwencje i ciąg dalszy analizowano niemal podczas każdego spotkania, debaty i panelu. – Świat jest dzisiaj w punkcie zwrotnym, jak w roku 1918, 1945 i 1989 – powtarzał Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council, współorganizatora Forum we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Bieńkowska, McCain, Sikorski

Po raz kolejny Wrocław odwiedził senator John McCain, jeden z liderów republikanów w amerykańskim Kongresie, były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Towarzyszyła mu grupa kongresmenów, a panel z udziałem senatorów McCain i Murphy’ego był jednym z najciekawszych spotkań podczas Wrocław Global Forum.

W Forum wzięła udział Elżbiety Bieńkowskiej, Wicepremier, Minister Rozwoju i Infrastruktury, obecny był także Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Narodowej, istotnym wydarzeniami były spotkania z udziałem Radosław Sikorskiego, Ministra Spraw Zagranicznych, który na gorąco analizował wydarzenia na Ukrainie, politykę Rosji oraz działania państw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Gośćmi Wrocław Global Forum byli także przedstawiciele biznesu, analitycy polityczni, wykładowcy akademiccy, dziennikarze specjalizujący się w sprawach gospodarczych.

Bohaterowie 25 lat wolności i Majdanu

Podczas Wrocław Global Forum po raz piąty wręczono Nagrody Wolności – Atlantic Council Freedom Awards. – Nagroda Wolności cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jej laureatami są ludzie i instytucje, które nie ustają w krzewieniu wolności i swobód obywatelskich – mówił Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, podczas gali we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

W tym roku Nagroda Wolności miała nadzwyczajny charakter, bo wyróżnieni nią zostali ludzie, którzy wyjątkowo zasłużyli się dla demokracji w Polsce i w Europie w ciągu ostatnich 25 lat.

Wyróżnienie odebrał Miklós Németh, Premier Węgier w 1989 roku, który zdecydował o otwarciu granic i pomocy uchodźcom z komunistycznego NRD. – Za prezydentury Toomasa Hendrika Ilvesa Estonia odnosi sukcesy jeśli chodzi o wolność gospodarczą i polityczną. Jest w awangardzie w zakresie bezpieczeństwa w swoim regionie – mówi senator Chris Murphy, który przedstawiał sylwetkę prezydenta Estonii.

Nagroda Wolności przypadła także Jerzemu Koźmińskiemu, byłemu ambasadorowi Polski w Waszyngtonie, zasłużonemu w staraniach o wejście Polski do NATO, oraz prowadzonej przez niego Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Jednak najbardziej emocjonującym momentem gali było wręczenie Nagrody Wolności przedstawicielkom Ludzi Majdanu, tak nazwano Ukraińców, których wielotygodniowe protesty w Kijowie doprowadziły do zmiany władz na Ukrainie. Nagrodę odebrały Rusłana, popularna piosenkarka, i Kateryna Kruk, która w mediach społecznościowych relacjonowała tragiczne wydarzenia na Majdanie.

Osoba Kateryny Kruk to doskonały przykład, jak udział we Wrocław Global Forum edukuje politycznie i społecznie. 23-letnia Ukrainka studiowała we Wrocławiu, jeszcze dwa lata temu była wolontariuszką podczas WGF. Dzisiaj pełni rolę rzecznika prasowego nowego ukraińskiego rządu.

Angels do Ameryki

Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council, wiele razy podkreślał wyjątkowe zasługi współorganizatorów Wrocław Global Forum: Miasta Wrocław i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wspominał także o wolontariuszach, których blisko dwustu pomagało uczestnikom Wrocław Global Forum. – Dziękuje bardzo Flying Angels, chętnie był was wszystkich zabrał z sobą do Ameryki – mówił.

Marcin Zaborowski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych akcentował zaangażowanie w przygotowanie Wrocław Global Forum miasta Wrocław. – Bez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i jego drużyny, pani Magdaleny Piaseckiej i pani Barbary Radomskiej, to spotkanie nie byłoby możliwe – mówił Marcin Zaborowski.

Projekt Wrocław Global Forum 2014 jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

w

Zgłoś uwagę