Jak rozliczyć PIT we Wrocławiu?

1. Wypełnij formularz PIT

Zgodnie z broszurą informacyjną dostępną w urzędach skarbowych.

2. Wpisz adres zamieszkania

Aby rozliczyć się we Wrocławiu, nie musisz być tu zameldowany – wystarczy, że w swoim zeznaniu podatkowym wpiszesz wrocławski adres. Urzędy Skarbowe same zaktualizują Twoje dane.

3. Złóż deklarację we właściwym urzędzie skarbowym

Zameldowanie nie ma znaczenia.

Jak wziąć udział w loterii?

KROK 1

Złóż deklarację

Złóż deklarację podatkową PIT za rok 2016 w jednym z wrocławskich Urzędów Skarbowych, wpisując Wrocław jako miejsce zamieszkania.

KROK 2

Zgłoś udział w loterii

Od 1 marca do 5 maja 2017 roku zgłoś swój udział w loterii wypełniając poniższy formularz.

Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT za 2016 we Wrocławiu wskazując wrocławski adres zamieszkania - dla tych, którzy rozliczają się tutaj od lat oraz tych, którzy zrobią to pierwszy raz.

Weź udział

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny od 01.03.2017 do 05.05.2017.

Wygraj jedną z 85 NAGRód

MDN

Bohaterowie

Patryk Matkowski
zawodnik futbolu amerykańskiego

Zawodnik Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017 we Wrocławiu. Gracz klubu Panthers Wrocław. Jeden z najlepszych skrzydłowych w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego oraz główny gracz reprezentacji Polski. Zdobywca klubowego Mistrzostwa Europy (IFAF Champions League). Kapitan drużyny podczas meczu Euro-American Challenge w USA. Przygodę ze sportem zaczął już w szkole średniej i mimo kontuzji konsekwentnie podążał tą ścieżką. We Wrocławiu w futbol amerykański gra od siedmiu lat.

Marlena Mazur
Wspiera kampanię po raz drugi – rok temu jeszcze jako studentka, obecnie jako młody przedsiębiorca

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego. Kilka miesięcy po zakończeniu studiów zdecydowała się na założenie własnej firmy. Obecnie, kierując Inspiring Communication, wspiera przedsiębiorstwa w podejmowaniu decyzji marketingowych na każdym etapie prowadzonej działalności. Specjalizuje się w przeprowadzaniu audytów marketingowych oraz tworzeniu i wdrażaniu strategii komunikacji dla różnych branż. Jak sama przyznaje jest szczęściarą, bo w życiu zawodowym robi dokładnie to, co sprawia jej największą przyjemność. Wolny czas spędza zawsze bardzo aktywnie.

Tomasz Myszko i Marcin Pietrzyk
liderzy projektu Park Tarnogajski realizowanego w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Tomasz Myszko
Jest wrocławianinem od urodzenia i już 30 lat obserwuje, jak zmienia się jego ukochane miasto. Od zawsze chciał uczestniczyć w procesie tych zmian, stąd jego zaangażowanie w różne miejskie projekty. Uważa, że dużo już zrobiono, ale jeszcze więcej zostało do zrobienia. Brał udział w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, kilka lat później zaangażował się we Wrocławski Budżet Obywatelski. Dziś z pełnym przekonaniem mówi, że chcieć to móc.


Marcin Pietrzyk
Zamieszkał we Wrocławiu, gdy rozpoczął studia. Wybór Wrocławia jako miejsca do nauki wydawał mu się oczywisty. Nie inaczej było w przypadku kariery zawodowej i kontynuacji edukacji na studiach doktoranckich. Wrocław stał się jego miastem, które ma wiele zalet, ale wciąż wymaga zmian. Wrocławski Budżet Obywatelski to właśnie jedna z takich inicjatyw, która pozwala zmienić najbliższą okolicę. W tym roku po raz pierwszy rozliczył PIT we Wrocławiu.

Ula Jagielnicka
aktywistka

Od listopada prowadzi bloga Wrocław Cycle Chic pokazującego codzienny styl rowerzystów. Uwielbia jeździć na rowerze i stara się wspierać promocję roweru we Wrocławiu. Wrocław to jej miasto – tu studiowała i teraz pracuje. Jest weganką, kocha zwierzęta – ma dwa psy i dwa koty (jej koty mają własny fanpage na Facebooku, z jednym z nich chodzi na spacery na smyczy). Tworzy własne kolaże, które – co bardzo ją cieszy – znajdują swoich odbiorców i miejsce na ich ścianach.

Ewa Mądry
ekonomistka

We Wrocławiu mieszka od zawsze, bo kocha to miasto. Ma wykształcenie ekonomiczne, ale czuje się humanistką. W wolnym czasie uwielbia spotykać się z przyjaciółmi, chodzić do kina i na koncerty. Hobbystycznie zajmuje się ceramiką i uprawia nordic walking. Lubi gotować – interesuje się Slow Food i Slow Life.

Mateusz Misztal
student

Studiuje na Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Po ukończeniu studiów chciałby związać swoją przyszłość z branżą lotniczą, ale nie w charakterze pilota, ale inżyniera mechanika. Interesuje się astronomią, fotografią i astrofotografią. Z zamiłowania jest narciarzem, uwielbia też górskie wędrówki.

Dlaczego rozliczenie podatku PIT we Wrocławiu jest ważne?

48% z PIT wpływa do budżetu Wrocławia

Duża część podatku dochodowego zostaje przekazana do miasta, w którym mieszkasz.
Dla Wrocławia to ponad 1 mld zł w budżecie, który przeznaczony zostaje na:BUDŻET OBYWATELSKI • TRANSPORT PUBLICZNY • KULTURĘ • ROZWÓJ INFRASTRUKTURY • UTRZYMANIE ZIELENI • SPORT • REKREACJĘ • OCHRONĘ ŚRODOWISKA • TRASY ROWEROWE • POMOC SPOŁECZNĄ • OCHRONĘ ZDROWIA • EDUKACJĘ DZIECI

Pytania i odpowiedzi

CZYM JEST MIEJSCE ZAMIESZKANIA DLA CELÓW PODATKOWYCH (PIT)? 

Według definicji to ośrodek interesów życiowych - osobistych i gospodarczych. Przy czym centrum interesów osobistych to powiązania rodzinne, towarzyskie, aktywność społeczna, obywatelska, działalność polityczna w organizacjach społecznych etc.). Natomiast ośrodek interesów gospodarczych to działalność zarobkowa (praca, działalność gospodarcza, źródła dochodów, inwestycje, majątek etc. Podatnik sam musi zdecydować, gdzie jest centrum jego życia (miejsce zamieszkania).

CZY LOTERIA JEST SKIEROWANA DO WSZYSTKICH PODATNIKÓW? CZY ROZLICZAJĄC PIT WE WROCŁAWIU OD LAT MOGĘ RÓWNIEŻ WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Tak. Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT we Wrocławiu za 2016 rok, wpisując wrocławski adres zamieszkania w deklaracji - dla tych, którzy rozliczają się tutaj od lat oraz tych, którzy zrobią to po raz pierwszy.

CZY JEŚLI PRACODAWCA ROZLICZYŁ ZA MNIE PIT, A NIE ZDĄŻYŁEM/AM ZAKTUALIZOWAĆ MIEJSCA ZAMIESZKANIA, TO MOGĘ TO ZROBIĆ TERAZ? 

Tak. Należy ponownie złożyć PIT w Urzędzie Skarbowym we Wrocławiu właściwym miejscowo dla aktualnego miejsca zamieszkania - tak jakby się rozliczało samemu. Dodatkowo należy do deklaracji PIT dołączyć krótkie pismo wyjaśniające poniższej treści: "Z uwagi na to, że pracodawca złożył w moim imieniu deklarację podatkową PIT w poprzednio właściwym Urzędzie Skarbowym - składam ponownie deklarację podatkową, jako korektę, z aktualnym miejscem zamieszkania we Wrocławiu".

CZY PRZY ZGŁASZANIU UDZIAŁU W LOTERII MUSZĘ SKANOWAĆ, POKAZYWAĆ LUB UDOSTĘPNIAĆ ROZLICZONY PIT? 

Nie. PIT, a właściwie jego pierwsza strona, jest potrzebna tylko w przypadku wygrania którejś z nagród (pkt 12.3 – regulaminu loterii).

JAK MOGĘ DOSTARCZYĆ DEKLARACJĘ PODATKOWĄ PIT ZA 2016 ROK DO URZĘDU SKARBOWEGO WE WROCŁAWIU WŁAŚCIWEGO ZE WZGLĘDU NA MIEJSCE ZAMIESZKANIA, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Każdym sposobem przewidzianym przez instytucje skarbowe. Czyli drogą elektroniczną, bezpośrednio we właściwym urzędzie skarbowym, nadanie drogą pocztową lub innym możliwym sposobem. Ważne jest, aby wpisać w deklaracji wrocławski adres zamieszkania i przesłać do właściwego urzędu skarbowego we Wrocławiu.

CZY KAŻDY Z MAŁŻONKÓW, NAWET JEŚLI ROZLICZAJĄ SIĘ WSPÓLNIE, MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Tak, nawet jeśli małżonkowie rozliczają PIT razem, to każde z nich może wziąć udział w loterii

CZY EMERYT I RENCISTA, ZA KTÓRYCH DEKLARACJĘ SKŁADA ZUS, MOGĄ WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Oczywiście. Również kiedy rozliczają się sami np. ze względu na dodatkowe źródło dochodów lub ewentualne odliczenia.

CZY MUSZĘ ZGŁASZAĆ ZMIANĘ MIEJSCA ZAMIESZKANIA POPRZEDNIEMU URZĘDOWI SKARBOWEMU? 

Nie ma takiej potrzeby. Urządy Skarbowe robią to automatycznie.

CZY ROZLICZAJĄC PIT W PIERWSZYM URZĘDZIE SKARBOWYM WE WROCŁAWIU MOŻNA WZIĄĆ UDZIAŁ W LOTERII? 

Niestety nie ma takiej możliwości. Co do zasady Pierwszy Urząd Skarbowy obejmuje swoim zasięgiem powiat ziemski wrocławski, w skład którego wchodzą gminy: Czernica, Długołęka, Jordanów Śląski, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Mietków, Sobótka, Siechnice, Żórawina. Loteria jest skierowana do mieszkańców Wrocławia, którzy rozliczają PIT za 2016 rok w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych przeznaczonych dla miasta Wrocławia - wpisując wrocławski adres zamieszkania.

Kontakt

Masz PYTANIa? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.

Centrum Informacji
Urzędu Miejskiego71 777 77 77
Organizator loterii:
Smolar Agencja Promocyjno - Reklamowa


tel. (42) 636 90 97
tel. (42) 636 90 93
fax (42) 636 90 97 wew. 17e-mail: biuro@smolar.pl
www.smolar.plul. Inżynierska 15
93-569 Łódź